Hei!
Löytyisikö mistään arkistoa saamelaisista miesten ja naisten nimistä? Tai osaisiko joku kertoa esim. yleisimpiä nimiä? Kiitän ja kumarran etukäteen!
Saamelaisia etunimiä?
11
24717
Vastaukset
- jalla làddelas
Saamelaiset etunimet (yleisimmät) ja niiden nimipäivät löytyvät yliopiston almanakasta, siinä on myös suomalaiset, ruotsalaiset ja ortodoksiset etunimet koska saamelaiset käyttävät niitä kaikkia, esim. ruotsin puolella torneträskissä voit törmätä Heikki thorbjörniin taikka suomessa Per-Nils porsangeriin (huom nimet on keksittyjä, tosin sukunimet on käytössä) ja nimimerkki tarkoittaa hullua lantalaista.
- Kimba
Voisiko joku laittaa linkin tänne, jos tietää mistä pääsee netissä saamelaisia nimiä katsomaan?
- jálla láddelas
Kimba kirjoitti:
Voisiko joku laittaa linkin tänne, jos tietää mistä pääsee netissä saamelaisia nimiä katsomaan?
En tiedä mistä netistä löytyy vielä saamelaisia etunimiä aakkosjärjestyksessä mutta nimikone löytyy osoitteesta: http://www.xestia.net/nimikone/index.php
ruksit vain saamenlipun kuvan ja valitset kirjaimen jolla nimi alkaa, sukupuolen ja haluatko suosituimman, harvinaisimman motako tavua jne... - muuten..
Porsangerhan on paikkakin.. :)
- JUStin
Pikkeriste on mun mielestä tosi kaunis tytön nimi
- ``mmiä
"Pikkeriste on mun mielestä tosi kaunis tytön nimi"
En oo törmännyt tähän nimeen- XXD - hienovieno
On kieltämättä harvinainen nimi. En ole yhteenkään tutustunut, mutta oletan että Pikkeriste on kuitenki naisen nimi.
- sápmelaŝ
Yliopiston almanakka löytyy osoitteesta:
http://almanakka.helsinki.fi/nimipaivat/ - ``mmiä
Sunna, Maarit, Maaret aineskin.
PS: Mä oon tommonen etelän neito, mutta mä oon Lapin tuntija. - cappa nieda
No yleisiä saamelaisia nimiä on: Tytöt:Ínga,Maaret, Ibba,Marielle,Elle-Maaret ja yms.
Pojat:Aslak, Ovlla, Iisak-Tuomma,Morten,Juhan-Tuomma, - Erikoiset nimet
Saamelaisen nimen antaessa lapselleen on oltava valmis ottamaan vastaan kritiikkiä :) Lapsen esittäytyessään saamelaisella nimellä, saattaa saamelainen kysästä: kenen tyttöjä/poikia se sinä olet? Ja kun hän kuulee, että ei ole saamelaisen lapsi, hän voi osoittaa pettymystään ikävälläkin tavalla ;) MIkäli lapsella olisi lapsen taustoihin sopivampi nimi, kuten suomalainen nimi Marja tms. ei saamelainen erityisemmin kysele kenen lapsosia on.
Nimissä on alueiden mukaan eroja, toisaalla annetaan erilaisia nimiä lapsille kuin toisaalla. Se mikä länsipuolella on "hitti", onkin vähemmän hitti itäpuolella.
Itse henkilökohtaisesti ihmettelen miksi haluaisin antaa lapselleni nimen, joka ei oikeastaan kuulu hänelle eikä sovi hänen taustoihin suvun puolelta tai muutoin herättää kummastusta valinnaltaan. En saamelaisena laittaisi lapselleni nimeksi Björn Arvid tai en suomalaisena laittaisi lapselleni nimeksi Issát Heandarat, tai en suomalaisena laittaisi lapselleni nimeksi Karl Johan, koska ei ole kytköksiä nimeen suvun kautta.
Mutta, meitähän on moneksi. Onnea nimivalintoihin! P.S. Varokaa antamasta lapselle väärän sukupuolen nimiä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658