Saamelaisia etunimiä?

kyselijä

Hei!
Löytyisikö mistään arkistoa saamelaisista miesten ja naisten nimistä? Tai osaisiko joku kertoa esim. yleisimpiä nimiä? Kiitän ja kumarran etukäteen!

11

24727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jalla làddelas

      Saamelaiset etunimet (yleisimmät) ja niiden nimipäivät löytyvät yliopiston almanakasta, siinä on myös suomalaiset, ruotsalaiset ja ortodoksiset etunimet koska saamelaiset käyttävät niitä kaikkia, esim. ruotsin puolella torneträskissä voit törmätä Heikki thorbjörniin taikka suomessa Per-Nils porsangeriin (huom nimet on keksittyjä, tosin sukunimet on käytössä) ja nimimerkki tarkoittaa hullua lantalaista.

      • Kimba

        Voisiko joku laittaa linkin tänne, jos tietää mistä pääsee netissä saamelaisia nimiä katsomaan?


      • jálla láddelas
        Kimba kirjoitti:

        Voisiko joku laittaa linkin tänne, jos tietää mistä pääsee netissä saamelaisia nimiä katsomaan?

        En tiedä mistä netistä löytyy vielä saamelaisia etunimiä aakkosjärjestyksessä mutta nimikone löytyy osoitteesta: http://www.xestia.net/nimikone/index.php
        ruksit vain saamenlipun kuvan ja valitset kirjaimen jolla nimi alkaa, sukupuolen ja haluatko suosituimman, harvinaisimman motako tavua jne...


      • muuten..

        Porsangerhan on paikkakin.. :)


    • JUStin

      Pikkeriste on mun mielestä tosi kaunis tytön nimi

      • ``mmiä

        "Pikkeriste on mun mielestä tosi kaunis tytön nimi"
        En oo törmännyt tähän nimeen- XXD


      • hienovieno

        On kieltämättä harvinainen nimi. En ole yhteenkään tutustunut, mutta oletan että Pikkeriste on kuitenki naisen nimi.


    • sápmelaŝ
    • ``mmiä

      Sunna, Maarit, Maaret aineskin.
      PS: Mä oon tommonen etelän neito, mutta mä oon Lapin tuntija.

    • cappa nieda

      No yleisiä saamelaisia nimiä on: Tytöt:Ínga,Maaret, Ibba,Marielle,Elle-Maaret ja yms.
      Pojat:Aslak, Ovlla, Iisak-Tuomma,Morten,Juhan-Tuomma,

    • Erikoiset nimet

      Saamelaisen nimen antaessa lapselleen on oltava valmis ottamaan vastaan kritiikkiä :) Lapsen esittäytyessään saamelaisella nimellä, saattaa saamelainen kysästä: kenen tyttöjä/poikia se sinä olet? Ja kun hän kuulee, että ei ole saamelaisen lapsi, hän voi osoittaa pettymystään ikävälläkin tavalla ;) MIkäli lapsella olisi lapsen taustoihin sopivampi nimi, kuten suomalainen nimi Marja tms. ei saamelainen erityisemmin kysele kenen lapsosia on.

      Nimissä on alueiden mukaan eroja, toisaalla annetaan erilaisia nimiä lapsille kuin toisaalla. Se mikä länsipuolella on "hitti", onkin vähemmän hitti itäpuolella.

      Itse henkilökohtaisesti ihmettelen miksi haluaisin antaa lapselleni nimen, joka ei oikeastaan kuulu hänelle eikä sovi hänen taustoihin suvun puolelta tai muutoin herättää kummastusta valinnaltaan. En saamelaisena laittaisi lapselleni nimeksi Björn Arvid tai en suomalaisena laittaisi lapselleni nimeksi Issát Heandarat, tai en suomalaisena laittaisi lapselleni nimeksi Karl Johan, koska ei ole kytköksiä nimeen suvun kautta.

      Mutta, meitähän on moneksi. Onnea nimivalintoihin! P.S. Varokaa antamasta lapselle väärän sukupuolen nimiä ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3432
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1357
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1349
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1050
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1000
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      869
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      855
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe