Hei kaikille! Mitkä ovat korkeimmat aloituspalkat, joista teillä on tietoa, ilman alan koulutusta ja kokemusta? Mitä työpaikkoja (yrityksiä, tehtäviä) ne ovat? Tarkoituksena on saada tietoa vuodesta 2025 eteenpäin, eli ei ole enää väliä, mitä on ollut joskus aiemmin.
Korkeimmat aloituspalkat
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Teknologia alalla aloituspalkka on noin 1800 euroa kuukaudessa, ainakin Muratalla. Työpaikassa kohtelu on usein epätasaista ja epäasiallista: esiintyy suosintaa, rasismia ja seksismiä. Työnantajan ja esihenkilöiden antamia lupauksia ei useinkaan toteuteta. Palkankorotuksia ei myönnetä vuosittain, vaikka työntekijä tekisi työnsä hyvin... aina keksitään jokin tekosyy, miksi juuri tänä vuonna et saa tarpeeksi pisteitä korotukseen.
Yrityksessä on käytössä pisteytysjärjestelmä, jonka perusteella palkankorotuksia jaetaan. Ongelmana on, että hyvä ja ahkera työnteko tuottaa käytännössä vain saman pistemäärän kuin vähemmän aktiivinen työskentely. Työn laatu vaikuttaa pisteisiin hyvin vähän, kun taas monet asiaan kuulumattomat seikat vaikuttavat enemmän. Tämä järjestelmä on monien mielestä epäoikeudenmukainen ja epäammattimaisesti suunniteltu.
Lisäksi esihenkilöiden ammattitaito on usein puutteellista ja käytös epäasiallista, erityisesti kokoonpanon esihenkilöillä. Kokoonpano onkin yrityksen huonoin työpiste. Palkankorotuksista on tiukat sisäiset ohjeet, joten rekrytointivaiheessa annetut lupaukset on syytä ottaa varauksella. Työntekijöistä pyritään ottamaan kaikki irti sillä perusteella, että näin palkka nousisi, mutta todellisuudessa korotuksia saavat lähinnä esihenkilöiden tuttavat tai ne, jotka osaavat miellyttää, riippumatta työn tuloksista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567825Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675921Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,635405Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515303Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084632Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1082349Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41241Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41185Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371036Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko451006