Oletko lukenut arvostetun kirjailijan Sirpa Kähkösen kirjoja ?

Anonyymi-ap

Ovatko ne "tunteita vapauttavia", vai "raskaita" . Uskaltaako ottaa riskin
lukea niitä, jos on itsellä samantapaista kipeää tunnehistoriaa kuin hänen kirjoissaan,
esimerkiksi "36 uurnassa". Koskettaako se "liian syvältä" ?
Oletko lukenut sen ? Miten arvioisit kirjaa itse ? Tai muita hänen kirjojaan ?
Mitä suosittelisit niistä ja millä perusteella ?
Saa mielellään kuvailla ihan vapaasti omin sanoin ja tuntemuksin.
Lukija on oman lukukokemuksensa kautta yhtä arvokas kirjan arvioija kuin ammattikriitikko, joka kirjoittaa näin:
https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000009846017.html

7

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "36 uurnaa" tuli luettua.
      Kyllä tykkäsin ja luotaa syvältä, mutta ei herkuttele kauheuksilla. Tunteet ja järki, yksilö ja yhteiskunta, nykyisyys ja menneisyys harmoonisesti yhteen nidottuina.
      Suosittelen.
      En ole lukenut muita Kähkösen kirjoja, pitääkin vilkaista onko e-kirjana saatavilla tai paikallisessa kirjastossa.

    • Olen lukenut useimmat Kähkösen kirjat, pitänyt niistä ja odotinkin jo Finlandia- palkintoa hänelle. Kuopio- sarja kertoo hänen sukunsa vaiheista , alkaen kansalaisodan jälkimainingeista . Kähkönen ei julista eikä syyllistä, antaa kertoja äänen puhua.
      Kähkönen kuvaa kotikaupunkiaan tuntee sen asukkaineen ja historioineen. Sota-aikaa hän tarkastelee paljon naisten ja lasten kautta, arjesta selviämistä , etenkin vahvojen viisaiden mummojen ansiosta.

      36 uurnaa jättää hyvästit kuolleelle äidille. Se on tavallaan myös anteeksianto. Äidin etäisyys ja kovuus selittyy auto- onnetomuudessa saadun aivovamman seurauksena. . Kirjassa päähenkilö tavallaan seurustelee kuolleiden sukulaistensa kanssa, katselee heitä ymmärtäen ja lempeästikin. Itse vähän ihmettelin mukana ollutta Tuonen tyttiä , mutta kyllä hänkin joukkoa täydentämään sopi.
      Mielestäni kirja ei ollut raakaa tai rankkaa luettavaa, raskaita asioita toki käsiteltiin. Kirjan luvusta on jo aikaa, mutta ihan hyvä ” jälkimaku” jäi.

      • Anonyymi

        Aivovamma ei varsinaisesti tee kovaksi ja etäiseksi. Aivovamma voi estää ihmistä
        tuntemasta niinkuin ennen ja osoittamasta tunteitaan. Aivovamma latistaa tunteita.
        Aivovamman saanut ei voi sille mitään. Hän on se sama ihminen, mutta hänen
        käyttäytymisensä muuttuu hänen tahtomattaan. Se ei ole valinta. Se on seuraus.
        Aivovamman saanutta pitää osata tulkita. Ei hän halua olla etäinen tai kova.


    • Anonyymi

      Pakkomielle kirjat monya aloitusta.. haha Kovasti joku yrittää markkoida omia kirjojaan täällä.

      • Anonyymi

        Kirjat on hyvä aihe. Eivät aloitukset saman henkilön ole ja vaikka olisivatkin
        so what ? Sana on vapaa.


    • Anonyymi

      Kiitos kommenteista koskien Kähkösen kirjoja. Otanpa "työn alle"
      yhden.

    • Anonyymi

      Liikaa kiroista täällä. Ei kiinosta woke jutut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      150
      3285
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      80
      2230
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2197
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      76
      1890
    5. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1756
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      12
      1735
    7. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      156
      1733
    8. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      24
      1488
    9. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      17
      1376
    10. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1173
    Aihe