Joka päivä loppuu aika kesken.
Kaikki tauot jää pitämättä. Tai puolessa välissä työpäivää syön pikaisesti (10minuuttia) ja lähden heti jatkamaan. Muita taukoja ei ehdi pitämään. Silti puolen tunnin ruokatauko miinustetaan pois palkasta, piti taukoa tai ei.
Asiakkaat rupesivat valitttamaan, ettei ole siivottu tarpeeksi hyvin. Rupesin tekemään paremmin, aikaa menee enemmän mikä tarkoittaa että pitää tehdä joka päivä ilmaiseksi n. puoli tuntia.
Kohde on vaan liian iso ja vaatimukset liialliset yhdelle ihmiselle. 10 vuotta löytyy työkokemusta ja fyysinen hyvä kunto. Mutta kun ei riitä.
Minulla ollut useita kohteita ja tämä koulu kohde on ensimmäinen, missä aika ei riitä, vaikka olen kokeillut ja vaikka ja mitä.
MItä teen. Onko se sitten irtisnanoutuminen ja uusi työpaikka. On varmaan.
Aika ei vaan riitä. Mitä teen?
9
301
Vastaukset
- Anonyymi
sinuna vaatisin haastaviin kohteisiin vähintään toisen työntekijän tekemään puolet, sitten ehtinet pitämään sulle kuuluvan tauon haastavissakin kohteissa...
- Anonyymi
Näinkin, mutta ota nyt ihmeessä esimies yhteyttä. Hänen kautta tulee apuvoimia ehkä, ja vaadi esimies myös paikan päälle katsomaan millainen työmaa on yksin hoidettu.
Esimies monesti vain lukee näytöltä miten teoriassa on, mutta itse ei vahingossakaan pylly heilu kohteen suuntaan.
- Anonyymi
Kuka sulla on työnantajana?
- Anonyymi
Kuulostaa ihan iss directin touhulta
- Anonyymi
Normisettiä tänä päivänä. Itsekin samassa tilanteessa. Välillä meinaa itku tulla, kun asiakkaat tulee neuovomaan, "ikkunalaudalle on taa kertnyt pölyä" tjms. ä.
- Anonyymi
Asiakkaan tulee myös ymmärtää mitkä tilat likaantuu nopeasti, ja mitkä tilat kuten wc ym on pakko olla hyvässä kunnossa joka päivä.
- Anonyymi
Tehdäänkö teillä ns laatutestejä ?
- Anonyymi
Olet ajautunut ongelmiin lähtemällä kilpajuoksuun jossa et voi ikinä voittaa.
Työpaikan vaihto voi auttaa tai ei auta lainkaan. On tunnettava työantajat.
Sinun on ajateltava työasioitakin ihan uudella tavalla, Rauhoitat itsesi ja pudotat kierroksia. Silloin syntyy luovuutta ja opit asioita ja kehityt. Hidastamalla työntekosi tehostuu, Syömistä ja lyhyitä lepohetkiä ei saa koskaan jättää väliiin. Työnantajat ovat mitä ovat. Toiset umpihuonoja ja joukossa joku todella hyväkin. Älä juokse. Silloin häviät aina, - Anonyymi
Jos ruokatunti puoli tuntia vähennetään työajasta, niin silloin pidät tauon. Mutta tauon takia ei kannata alkaa juosta hullun lailla. Ilmoitat työnantajalle että kohteen työaika ei riitä. Juoksemalla saat itsesi rikottua. Pitää miettiä itseään, omaa terveyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2844755Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k512963Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78971Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969