Joka päivä loppuu aika kesken.
Kaikki tauot jää pitämättä. Tai puolessa välissä työpäivää syön pikaisesti (10minuuttia) ja lähden heti jatkamaan. Muita taukoja ei ehdi pitämään. Silti puolen tunnin ruokatauko miinustetaan pois palkasta, piti taukoa tai ei.
Asiakkaat rupesivat valitttamaan, ettei ole siivottu tarpeeksi hyvin. Rupesin tekemään paremmin, aikaa menee enemmän mikä tarkoittaa että pitää tehdä joka päivä ilmaiseksi n. puoli tuntia.
Kohde on vaan liian iso ja vaatimukset liialliset yhdelle ihmiselle. 10 vuotta löytyy työkokemusta ja fyysinen hyvä kunto. Mutta kun ei riitä.
Minulla ollut useita kohteita ja tämä koulu kohde on ensimmäinen, missä aika ei riitä, vaikka olen kokeillut ja vaikka ja mitä.
MItä teen. Onko se sitten irtisnanoutuminen ja uusi työpaikka. On varmaan.
Aika ei vaan riitä. Mitä teen?
9
277
Vastaukset
- Anonyymi
sinuna vaatisin haastaviin kohteisiin vähintään toisen työntekijän tekemään puolet, sitten ehtinet pitämään sulle kuuluvan tauon haastavissakin kohteissa...
- Anonyymi
Näinkin, mutta ota nyt ihmeessä esimies yhteyttä. Hänen kautta tulee apuvoimia ehkä, ja vaadi esimies myös paikan päälle katsomaan millainen työmaa on yksin hoidettu.
Esimies monesti vain lukee näytöltä miten teoriassa on, mutta itse ei vahingossakaan pylly heilu kohteen suuntaan.
- Anonyymi
Kuka sulla on työnantajana?
- Anonyymi
Kuulostaa ihan iss directin touhulta
- Anonyymi
Normisettiä tänä päivänä. Itsekin samassa tilanteessa. Välillä meinaa itku tulla, kun asiakkaat tulee neuovomaan, "ikkunalaudalle on taa kertnyt pölyä" tjms. ä.
- Anonyymi
Asiakkaan tulee myös ymmärtää mitkä tilat likaantuu nopeasti, ja mitkä tilat kuten wc ym on pakko olla hyvässä kunnossa joka päivä.
- Anonyymi
Tehdäänkö teillä ns laatutestejä ?
- Anonyymi
Olet ajautunut ongelmiin lähtemällä kilpajuoksuun jossa et voi ikinä voittaa.
Työpaikan vaihto voi auttaa tai ei auta lainkaan. On tunnettava työantajat.
Sinun on ajateltava työasioitakin ihan uudella tavalla, Rauhoitat itsesi ja pudotat kierroksia. Silloin syntyy luovuutta ja opit asioita ja kehityt. Hidastamalla työntekosi tehostuu, Syömistä ja lyhyitä lepohetkiä ei saa koskaan jättää väliiin. Työnantajat ovat mitä ovat. Toiset umpihuonoja ja joukossa joku todella hyväkin. Älä juokse. Silloin häviät aina, - Anonyymi
Jos ruokatunti puoli tuntia vähennetään työajasta, niin silloin pidät tauon. Mutta tauon takia ei kannata alkaa juosta hullun lailla. Ilmoitat työnantajalle että kohteen työaika ei riitä. Juoksemalla saat itsesi rikottua. Pitää miettiä itseään, omaa terveyttä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso224672Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1554101Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani133396Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai673076- 862774
Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1512642Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282393- 372353
- 201635
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1211630