On vauvoilla ihmisoikeudet?

Anonyymi-ap

Kun vauva syntyy on hän kehittynyt kohdussa vasta 9 kuukautta, ja synnytys vaihe siirtää hänet ulkopuoliseen maailmaan, mutta vauvan kehitys on yhä voimakkaasti sidoksissa äitiin. Toiset 9 kuukautta, ja häntä ollaan jo viemässä pois äidin sylistä, koska äiti pitää saada tuotantoelämän palvelukseen .
Mutta ovatko lapsen aivot kehittyneet niin, että hänen luonnollinen kehitys voisi jatkua häiriöttä. Jääkö peilisolut syntymättä, kun puhekyvytön lapsi viedään pelottavaan ympäristöön? Tällaisiin kysymyksiin törmäsin yllättäen palstalla( Rouvaxx.blogspot.com ) .
Kymmenkunta postausta aiheesta, ja jos oikein ymmärsin, aikoo Rouvaxx pureutua jatkossa asian juurisyihin. Odotan mielenkiinnolla!

3

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Takoitetaan varmaa , että lapsen oikeutta äitiin ei saisi katkaista liian varhIsessa vaiheessa. Niin ymmärrän tuon blogin saoman. Tosi rulenarka aihe, ja Rouvaxx tuntuu ymmärtävän asian nämökulmasta, joka on harvininen. Kehittyvän lapsen, näkökulmasta. Virkistävää!

    • Anonyymi

      Onhan tuo blogin teksti jykevää puhetta. Mutta aihe on kieltämättä tabu, sillä väite, että yhteiskunnan rakenteellinen paine pakottaisi äitejä luovuttamaan lapsensa vieraan hoitoon, on toisille totisinta totta, toiset äidit hyväksyvät sen.
      Rouvaxx antaa epäsuorasti ymmärtää, että asian hyväksyvät äidit olisivat pääosin itse joutuneet hylätyiksi vauvaiässä, eivätkä peilisolut olisi kehityneet normaalisti.
      Mielenkiintoinen hypoteesi, mutta siksihän blogeja kirjoitellaan, että uusia näkökulmia avattaisiin!
      Mutta ei tuollaisia hypoteeseja valtamediaan kyllä hyväksytä, joten luulenpa, että bloggaaja saa puhua yksikseen.

    • Anonyymi

      Kyllähän tuo blogissa nostettu ajatus on tosi raikas.
      Katsotaankin asiaa lapsen kehityksen kannalta.
      Päivähoitojärjestelmä 70- luvulla luotiin , jotta naiset saatiin hyödynnettyä talouselämässä. Olisi todella aika pohtia mitä vuoden vanhan lapsen irrottaminen äidistä ytekee lapsen kehitykselle, sillä onhan se raju muutos lapselle.
      Mutta nìnkyin tässäkin avauksessa nut, ei keskustelua uskalleta käydä.
      Odotan seuraavia postauksia mielenkiinnolla!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      37
      3982
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      100
      3534
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      110
      3457
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      78
      3205
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      88
      3184
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2845
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2630
    8. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2519
    9. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2513
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      95
      2259
    Aihe