Tietokoneet eivät surffailua varten

Anonyymi-ap

Kirjastojen jo aika tapahtunut uudistus, vähensi koneita, uudisti niitä ja näyttää, että käyttäjiltä edellytetään enimmäkseen tulostamista, joka on ahkerassa käytössä kirjaston koneilla.
Ihmiset tulevat kirjastoon tulostamaan ja siihen he tarvitsevat kirjaston asiakastietokoneen.
Tietokoneiden lukumäärä voi vaihdella yhdestä viiteen. Tämä lukumäärä on ison kaupunkialueen väestön lukumäärää varten.
Voidaan katsoa pahasti sellaisia tietokoneiden käyttäjää, jotka jäävät surffailemaan pidemmäksi aikaa ilman tulostamista ja tulostajien suusta kuulee painokas lause: "Minä tulin tulostamaan!", mikä voi tarkoittaa etuasemaa surffaajien nähden. Kuitenkin enimmäkseen surffaajaa ei ajeta pois, mutta ei nautita heidän käytöstäänkään, varsinkin jos surffaajina ovat saman paikalliset kasvot, jotka kenties ovat köyhempiä, sairaampia, miehisempiä, työttömämpiä, sinkkumaisempia, humalaisempia. Juuri tätä ryhmää varten on vähän ymmärrystä saatavilla perustyöntekijältä, eikä kunnan arvio tietokonekäyttäjistä istu kyseiselle väestön ryhmälle. Kysytäänkin miksi piti jossakin vaiheessa uudistaa koneita ja harventaa niitä, tuoden ne keskellä palvelun pistettä kaikille esille, jolloin henkilökohtainen surffaus muuttuu häiritseväksi joka hetki?

Toisinaan on lainattavia läppäreitä, mutta kynnys on korkea lainata niitä.

Toisinaan koneille tulevat ihan vaikeat tapaukset, jotka huutavat mielialahäiriötään tai ovat umpihumalassa, jolloin toritietokoneiden ympärillä kiehuu vartijakunta ja koko palvelupiste muuttuu toisenlaiseksi kuin tavallisesti.
Kysytään huumeiden ja päihteiden käyttäjiltä, että kokevatko he itseään poisajettavaksi ryhmäksi? Onko heillä paikkaa, minne tulla humalassa tai tölkki mukana ja opiskella sen, mitä on tarkoitus tai hoitaa byrokraattisia asioita?
Humalaisen henkireikä on opiskelu kuten muilla, mutta sitä ei tykätä myöntää kun on humalassa.

Samassa paikassa ovat humalaiset ja lapsetkin, jotka huutavat kiljuvat täyttä kurkkua niin kuin lastentarhoissa tehdään ja kirjastonhoitajilla on koko ajan ajettava lapset muualle.

Lainattavissa läppäreissä on kynnys, joka voi kääntyä pahaksi rahavelaksi, jos jotakin menee vikaan lainattaessa ja koko koneiden käyttö voi loppua. Myös ajankohtainen kirjastonkortti on ongelma. Esimerkiksi henkilökortin teksti ei pyyhkiydy kuten kirjastokortin teksti tekee, että se ei kestä käyttöä, eikä kortilla sen jälkeen tee mitään kun viivakoodi ei näy tai korttinumero ei näy.

1

222

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Moottoripyöräonnettomuus

        Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
        Alajärvi
        66
        819
      2. haluatko lopettaa

        ihan lopullisesti
        Ikävä
        160
        818
      3. Ampuminen kylpylässä

        Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
        Naantali
        23
        809
      4. Jos oikeasti haluat mies

        Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
        Ikävä
        102
        775
      5. Uusi ruokapaikka

        Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
        Haapavesi
        27
        728
      6. Miten sinä voit?

        Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
        Ikävä
        93
        687
      7. Kerro minulle totuus

        Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
        Ikävä
        192
        660
      8. voi luoja kun uskaltaisin

        laittaa viestiä sinulle...
        Ikävä
        22
        602
      9. Miten yrität

        Vielä saada kaivattusi?
        Ikävä
        61
        592
      10. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

        Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
        Suomussalmi
        37
        576
      11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

        Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
        Iisalmi
        40
        549
      12. On todella ikävää

        Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
        Ikävä
        78
        490
      13. 39
        475
      14. sinulle....

        Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
        Ikävä
        75
        457
      15. Muutto auto hakee sut tänään!

        Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
        Ikävä
        57
        455
      16. Useita poliisiautoja kunnantalolla

        Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
        Ähtäri
        10
        448
      17. Jos näkisimme vielä joskus

        ... mihin veisit miut treffeille? 😊
        Ikävä
        70
        443
      18. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

        Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
        Ikävä
        25
        437
      19. Hei, voitko kuunnella

        Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
        Ikävä
        111
        435
      20. Ottanet yhteyttä

        Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
        Ikävä
        54
        428
      Aihe