Tietokoneet eivät surffailua varten

Anonyymi-ap

Kirjastojen jo aika tapahtunut uudistus, vähensi koneita, uudisti niitä ja näyttää, että käyttäjiltä edellytetään enimmäkseen tulostamista, joka on ahkerassa käytössä kirjaston koneilla.
Ihmiset tulevat kirjastoon tulostamaan ja siihen he tarvitsevat kirjaston asiakastietokoneen.
Tietokoneiden lukumäärä voi vaihdella yhdestä viiteen. Tämä lukumäärä on ison kaupunkialueen väestön lukumäärää varten.
Voidaan katsoa pahasti sellaisia tietokoneiden käyttäjää, jotka jäävät surffailemaan pidemmäksi aikaa ilman tulostamista ja tulostajien suusta kuulee painokas lause: "Minä tulin tulostamaan!", mikä voi tarkoittaa etuasemaa surffaajien nähden. Kuitenkin enimmäkseen surffaajaa ei ajeta pois, mutta ei nautita heidän käytöstäänkään, varsinkin jos surffaajina ovat saman paikalliset kasvot, jotka kenties ovat köyhempiä, sairaampia, miehisempiä, työttömämpiä, sinkkumaisempia, humalaisempia. Juuri tätä ryhmää varten on vähän ymmärrystä saatavilla perustyöntekijältä, eikä kunnan arvio tietokonekäyttäjistä istu kyseiselle väestön ryhmälle. Kysytäänkin miksi piti jossakin vaiheessa uudistaa koneita ja harventaa niitä, tuoden ne keskellä palvelun pistettä kaikille esille, jolloin henkilökohtainen surffaus muuttuu häiritseväksi joka hetki?

Toisinaan on lainattavia läppäreitä, mutta kynnys on korkea lainata niitä.

Toisinaan koneille tulevat ihan vaikeat tapaukset, jotka huutavat mielialahäiriötään tai ovat umpihumalassa, jolloin toritietokoneiden ympärillä kiehuu vartijakunta ja koko palvelupiste muuttuu toisenlaiseksi kuin tavallisesti.
Kysytään huumeiden ja päihteiden käyttäjiltä, että kokevatko he itseään poisajettavaksi ryhmäksi? Onko heillä paikkaa, minne tulla humalassa tai tölkki mukana ja opiskella sen, mitä on tarkoitus tai hoitaa byrokraattisia asioita?
Humalaisen henkireikä on opiskelu kuten muilla, mutta sitä ei tykätä myöntää kun on humalassa.

Samassa paikassa ovat humalaiset ja lapsetkin, jotka huutavat kiljuvat täyttä kurkkua niin kuin lastentarhoissa tehdään ja kirjastonhoitajilla on koko ajan ajettava lapset muualle.

Lainattavissa läppäreissä on kynnys, joka voi kääntyä pahaksi rahavelaksi, jos jotakin menee vikaan lainattaessa ja koko koneiden käyttö voi loppua. Myös ajankohtainen kirjastonkortti on ongelma. Esimerkiksi henkilökortin teksti ei pyyhkiydy kuten kirjastokortin teksti tekee, että se ei kestä käyttöä, eikä kortilla sen jälkeen tee mitään kun viivakoodi ei näy tai korttinumero ei näy.

1

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

        Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
        Maailman menoa
        59
        7482
      2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

        valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
        Maailman menoa
        123
        2906
      3. Minkälaisen viestin

        Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
        Ikävä
        142
        1756
      4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

        saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
        Maailman menoa
        65
        1639
      5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

        Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
        Maailman menoa
        115
        1448
      6. Miten voit olla niin tyhmä

        että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
        Tunteet
        167
        1394
      7. Missä vaiheessa

        Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
        Ikävä
        129
        1116
      8. Millaisena uskot

        Kaivattusi kokevan tunteensa?
        Ikävä
        73
        817
      9. Kyriake=Kirkko

        Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
        Kaste
        47
        802
      10. Mitä haluat eniten

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        51
        707
      Aihe