28m2 olohuone pienillä genelegeillä kysymys

Anonyymi-ap

Genelec 8010 ja montako kappaletta? Mikä on se riittävä av kone noille että tilan jos sitä on tekee hyvän tunnelman? Netflix ja dvd levyt ja tv lähetykset on lähteenä. Olisko tietämystä ja viitseliäisyyttä semmoisia hyviä toimivia koneita laittaa näkyville. Toimiiko nuo pienet genelegit kun niitä mainostetaan vain lähikenttä monitoreina kun etäisyyttä on tuon olohuoneen verran? 2.1 paketti on isoilla pääkaiuttimilla ja 18” aktiivisubbarilla joka on toiminut vuosia hyvin. Jos kuitenkin siirtyisi elokuva tilaäänen pariin josko jotain fiiliksiä saisi enemmän. Äänen paine putoaa rajusti kyllä ja vavahtelut kun genelegin pikkukaiuttimille tullee pienempi halvempi subwoofer. Muutaman tuhat euroa vain on aikomus käyttää ei 10000€ . Arvaan kyllä suomi24 palstan vain irvailevan tai ”osta nuo 78000€ vehkeet ne on hyvät” mutta koetetaan nyt edes kerran. Voihan tässä käydä niinkin että jatkan vanhoilla hyvin toimivilla kuitenkin.

3

192

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Monikanaväänen kanssa järkevin taso lie 5 kaiutinta. Siis 2xetu, keskari ja efektikanavat. Ja idealitilanteessa tosiaan kaikki kaiuttimet keskenään identtisiä ja jos/kun ne eivät kaikkein matalimpia taajuuksia toista, niin sitten asetuksena small -> bassot ohjataan subbarille.

      Huom nykyään jakotaajuus on säädettävissä. Toista se oli muinaisten pro-logic vahvistimien kanssa, silloisen se jakotaajuus oli kiinteä, esim. 90 Hz.

      Nykyään DD atmos yms. sallii 5.1 lisäksi 4 yläkanavaa... ja vaakatasossakin voi olla 7.1 setti (siis vas oikea efektikanava + takakanavat erikseen näiden lisäksi) ja joissain vahvistimissa tuki myös yläetukanaville tms mutta en ole ihan vakuuttunut, että äänen/kokemuksen laatu enää kasvaa samassa suhteessa kuin setin hinta, asennuksen työläys/hellasärön määrä, kun kaiuttimien lukumäärä tuplataan....

      Tavan kaiuttimien kanssa voisi tyytyä ihan perusmallin 5.1 AV-vahvistimeen (= halpa). Aktiivikaiuttimet vaikeampi pala purtavaksi. Nykyään ei enää hintavammissakaan AV-vahvistimissa ole pre-out lähtöjä -> ohjelmalähteeksi pakko valita AV-etuvahvistin. Näissä näkyy kyllä sitten riittävän kanavia, mutta pienistä valmistus/myyntimääristä johtuen AV-esivahvistin on kalliimpi kuin AV-viritinvahvistin, jossa on myös ne vahvistimet + radio kaupan päälle.

      Jos sinulla on nyt hyvä aktiivisubbari, niin miksi olet siitä luopumassa / vaihtamassa huonompaan?

    • Anonyymi

      https://ideaali.fi/tuote/tonewinner-at-300-av-etuvahvistin/

      Tiedä sitten miten oikeasti toimii ja kun on 5v kulunut onko "halpa" kone näyttänyt komponenteiltaan tms hintansa. Tuohon perään mini genelegit ja ehkä se aktiivi olemassa oleva subbari? Onko olemassa genelegin tasoista muuta aktiivi kaiutinta joka on hiukan Genelec 8010 pystyvämpi ja kunnossa pysyvä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      121
      1502
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      960
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      148
      780
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      563
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      119
      535
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      510
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      487
    15. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      476
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      457
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      429
    20. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      420
    Aihe