Paristopitimeen juotetut ohuet johdot katkeavat käytössä. Vinkkejä kaivataan

Anonyymi-ap

Kyseessä on tämä Partcon myymä paristopidin.

https://www.partco.fi/fi/akut-ja-paristot/paristopitimet/9932-parpid-1xaa-l.html

Olen juottanut siihen ohuet PVC-eristeiset johdot (AWG 26). Ongelmana on se, että johdon kuparijohdin katkeaa juotoksen juuresta. Paristopidintä käytetään päälle puettavassa laitteessa eli johdossa on liikettä. Johdot kestävät paljon paremmin, kun laittaa kuoritun johtimen pään (ei juotostinaa) paristopitimen jousen väliin ja toisen johdon akun plusnavan ja pitimen väliin. :) Ongelma on siis se, että johtimeen mennyt tina jäykistää johtimen ja se murtuu aika pian.

Johtoja ei voi teipata tai laittaa nippusiteellä paristopitimeen vedonpoiston tekemiseksi, koska paristopitimessä oleva AA-kokoinen Li-ion-akku poistetaan latauksen ajaksi. No tietysti akun voisi ladata paristopitimessäkin, koska paristopitimen johdoissa on liitin, mutta sitten pitäisi modata laturiin johdot ja vastaliitin....

Millä voisi estää johdon taittumisen juotoksen kohdalta ja juotoksen juuresta? Paksua kutistesukkaa riittävän monta kerrosta? Kuumaliima ei tahdo pysyä.

8

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poraa parin millin reiät noihin n päätyihin ja pujota johdot ensin niistä läpi ja sen jälkeen vasta juotoskorvakkeisiin.

      • Anonyymi

        Vaikkapa just noin -on kyllä pahasti mielikuvituksen puutetta jos ei tuota tai jotain muuta ratkaisua joita olisi vaikka kuinkapaljon ole tajunnut.


      • Anonyymi

        Täytyypä silmäillä jääkö akun ja paristopitimen väliin sen verran tilaa, että johto mahtuu menemää sieltä. Plusjohtohan menisi akun päädyn ulkoreunan eli miinusnavan vierestä.


    • Anonyymi

      AWG 26 on jotain 0,14mm2 kaapelia. Käytä AWH 20, kestää paremmin. Monisäikeistä kun juottaa kiinni niin se tahtoo katke juuri siinä missä tinaus päättyy. Varsinkaan autokäytössä ei saisi juottaa kaapeleita vaan käyttää puristusliitoksia. Hyvä kiinnitys ja vedonpoisto auttaa.

      • Anonyymi

        Juu, tinaukseen liittyvä ongelma on tiedossa, mutta tuohon paristopitimeen ei saa puristettua liittimiäkään. Eikä siinä ole tilaa johtojen pujottamiselle.

        Tietysti johtoihin saisi puristettua 2,8 mm:n lattaliittimet, jotka sitten juottaisi paristopitimeen, mutta paketista tulisi liian pitkä ja sitten paristopitimen juotoskorvakkeet olisivat poikki.


    • Anonyymi

      Sinulla on liian ohutta ja huonoa kaapelia.

    • Anonyymi

      Noissa halvoissa paristopitimissä on sellainen ongelma, että niittiliitos pätkii välillä. Joskus pahemmankin kerran. Ehkä niittiä saa lyötyä tiukemmaksi, mutta ei kai se koskaan ole hyväksi, että kahta erilaista metallia on liitetty noin.

      • Anonyymi

        Itse ostin kesällä 2020 tai 2021 Partcosta paristopitimen, johon menee 2 KPL AA -kokoisia paristoja, sarjaankytkettynä.

        Laatu: hyvä, ei ongelmia.

        Onko Parcton myymät paristopitimet tuon ajankohdan jälkeen muuttunut huonommaksi vai myydäänkö Partcossakin sekä hyviä että huonoja paristopitimiä, ja se jää asiakkaan murheeksi selvittää, mikä tuote on hyvä ja mikä ei?

        Heikkolaatuisia paristopitimiä on monessa paikassa, pahimmillaan tuotteen oma sisäänrakennettu paristopidin on laadultaan kelvoton.

        Tuossa omassa ostoksessani oli kyse juuri tästä:

        Ostin ns. sähkömailan (= hyönteisten tappamiseen/tainnuttamiseen käytettävä tuote), ja siinä sisäänrakennettu paristopidin oli laadultaan kelvoton.

        Joten ostin Partcosta paremman tilalle, revin sen huonon pitimen pois ja asensin Partcosta ostetun tilalle.

        Jos nimittäin aiot sähkömailalla lyödä ampiaista, niin sen paristopitimen on syytä olla laadukas, sillä pätkivällä kontaktilla varustettu paristopidin johtaa tuossaa käytössä siihen, että joutuu ampiaisenpiston kohteeksi.

        Laadukkaalla paristopitimellä sensijaan vaikutus on se, että ampiaiselta lähtee taju pois noin minuutin-kahden minuutin ajaksi, ja sen tajuttoman ampiaisen voi helposti leikata saksilla kahtia.

        Mutta tuo on huolestuttava kehitys, jos Parcosta ei enää saa laadukkaita paristopitimiä, mistä niitä sitten saa? AliExpressistä? Temusta ???

        Taitaa vaan olla niin, että noissa kiinankaupoissakin osa tavarasta on laadukasta ja osa ei, asian selvittäminen jää ostajan ongelmaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 186
      4155
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      99
      3448
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      100
      2766
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      301
      2694
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2376
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      168
      2143
    7. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2070
    8. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1782
    9. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      8
      1611
    10. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      45
      1153
    Aihe