Nyt eletään tekoälyn aikakauden alkua. Verkkorikokset tullaan suorittamaan AI tasolla millisekunneissa, tätä vastaan olisi paras muuttaa ajatusta MITEN turvallisuutta luodaan netissä.
POLITIIKOT ja POLIISI KUULOLLE!
Tällä hetkellä kuluttajalla on vastuu omasta turvallisuudesta netissä, ja AV ohjelma löydyttävä tai hakkeroinnin takia kadonneita rahoja pankista ei korvata, Dansken mukaan.
Ei kuluttajan vastuulle YKSINÄÄN VOI laittaa näin isoa taakaa enään 2025, huijaukset kehittyy koko ajan todentuntusemmaksi ja oveliksi.
Turvallisuus pitää laittaa valtiotasolle, niin kuin nyt on ollut tullit rajalla aikojen alusta asti, servereillä pitäisi olla tekoäly nuuskimassa dataa ja suodattaa vaaralliset koodinpätkät pois.
Kuluttajan ei pitäsi koskaan nähdä tai kuulla tai pelätä haittaohjelmaa.
Netti turvallisuus kotona ja koko maassa pitää saada osaksi hallituksen ohjelmaa.
Serverin ylläpitäjillä pitää (esim Google) olla kredentiaalit ja sertifikaatit että saavat luvan pitää serveriä. Ja sitä pitäisi sitten myös kytätä että he tekevät sen minkä pitää asian eteen.
Toinen hyvä idea olisi laittaa kriitisille servuille kybertullit, jossa turvallinen data suodatetaan ja päästetään läpi. Kriittisellä serverillä tarkoitan kaikkia servuja jotka ovat suomessa ja saavat datansa toisen valtion servulta.
Langaton yhteys on vähän vaikeampi muttei mahdoton "funneloida" ensin tarkastukseen sitten läpi.
Suomen sisäinen nettiturvallisuus on 3. asia jossa olisi erilliset toimenpiteet servuilla..mutta saataisiin tämä älytön taakka pois "tyhmiltä" jotka eivät varmaan ole tekniikan uutisten tasalla, itsekin putoilen välillä rattaista.
Jos itseoppiva tekoälyn saa tekemään yllä olevat oltaisiin aika hyvällä mallilla.
Nettiturvallisuus valtiotasolle
Anonyymi-ap
0
135
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1772547Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki122354Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562120- 1082053
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702024Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen351999Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la631354- 1251185
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241097- 55968