Nettiturvallisuus valtiotasolle

Anonyymi-ap

Nyt eletään tekoälyn aikakauden alkua. Verkkorikokset tullaan suorittamaan AI tasolla millisekunneissa, tätä vastaan olisi paras muuttaa ajatusta MITEN turvallisuutta luodaan netissä.

POLITIIKOT ja POLIISI KUULOLLE!

Tällä hetkellä kuluttajalla on vastuu omasta turvallisuudesta netissä, ja AV ohjelma löydyttävä tai hakkeroinnin takia kadonneita rahoja pankista ei korvata, Dansken mukaan.

Ei kuluttajan vastuulle YKSINÄÄN VOI laittaa näin isoa taakaa enään 2025, huijaukset kehittyy koko ajan todentuntusemmaksi ja oveliksi.

Turvallisuus pitää laittaa valtiotasolle, niin kuin nyt on ollut tullit rajalla aikojen alusta asti, servereillä pitäisi olla tekoäly nuuskimassa dataa ja suodattaa vaaralliset koodinpätkät pois.

Kuluttajan ei pitäsi koskaan nähdä tai kuulla tai pelätä haittaohjelmaa.

Netti turvallisuus kotona ja koko maassa pitää saada osaksi hallituksen ohjelmaa.

Serverin ylläpitäjillä pitää (esim Google) olla kredentiaalit ja sertifikaatit että saavat luvan pitää serveriä. Ja sitä pitäisi sitten myös kytätä että he tekevät sen minkä pitää asian eteen.

Toinen hyvä idea olisi laittaa kriitisille servuille kybertullit, jossa turvallinen data suodatetaan ja päästetään läpi. Kriittisellä serverillä tarkoitan kaikkia servuja jotka ovat suomessa ja saavat datansa toisen valtion servulta.

Langaton yhteys on vähän vaikeampi muttei mahdoton "funneloida" ensin tarkastukseen sitten läpi.

Suomen sisäinen nettiturvallisuus on 3. asia jossa olisi erilliset toimenpiteet servuilla..mutta saataisiin tämä älytön taakka pois "tyhmiltä" jotka eivät varmaan ole tekniikan uutisten tasalla, itsekin putoilen välillä rattaista.

Jos itseoppiva tekoälyn saa tekemään yllä olevat oltaisiin aika hyvällä mallilla.

0

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

        Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
        Maailman menoa
        180
        22376
      2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

        Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
        Maailman menoa
        77
        9579
      3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

        Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
        Maailman menoa
        37
        7567
      4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

        Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
        Maailman menoa
        84
        6375
      5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

        Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
        Maailman menoa
        188
        6066
      6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
        Maailman menoa
        46
        5065
      7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

        Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
        Maailman menoa
        113
        4704
      8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

        eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
        Maailman menoa
        103
        4445
      9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

        Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
        Maailman menoa
        94
        2175
      10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

        Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
        Maailman menoa
        82
        1439
      Aihe