Mitä tehdä,kun en voi pitää luvattuja vapaapäiviä?

Anonyymi-ap

Tarkoitan kysymyksellä sitä,että mulla on monta vapaata pitämättä.Olen äitini omaishoitaja.Hän on 84 v.Hän ei suostu menemään mihinkään paikkaan.Mulla on sisko ja veli.Mutta he eivät osallistu lainkaan äitimme hoitoon.Harmittaa todella paljon tämä tilanne.Kumpa sais edes hieman omaa aikaa.
Itse olen 45v vuotias nainen.
Kertokaa omista kokemuksista.

5

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikilla omaishoitosopimuksen tehneillä omaishoitajilla on oikeus pitää vapaata vähintään kaksi vuorokautta kalenterikuukautta kohti. Niillä omaishoitajilla, jotka ovat sidottuja hoitoon yhtäjaksoisesti tai vähäisin keskeytyksin ympärivuorokautisesti tai jatkuvasti päivittäin, oikeus vapaaseen on vähintään kolme vuorokautta kalenterikuukautta kohti.

      Omaishoidon tuen ulkopuolella, eli omaishoitajat joilla ei ole omaishoitosopimusta hyvinvointialueen kanssa, voivat sitovassa ja vaativassa hoitotilanteessa saada vapaapäiviä sosiaalihuoltolain perusteella (Sosiaalihuoltolaki 1301/2014). Tällöin vapaan omavastuuosuus on sama, kuin omaishoitosopimuksen tehneillä omaishoitajilla.

      https://omaishoitajat.fi/tuet-ja-palvelut/omaishoidon-tuki/omaishoitajien-vapaat/

    • Anonyymi

      Tehkää omaishoitajasopimus

      • Anonyymi

        siis omaishoitosopimus


    • Anonyymi

      Setelit vappaalle , myönnetään sairaale.joka tekee hoito-sopimuksen kolmelle vuorakaudelle/kk. Yksi seteli on 128€ .Kolme setelien arvo on376€/kk.
      Varmasti löytyy,työkkäristä tulijoita,kysele viikonloppuksi Työaika on 7/24h vuorokausi. Setelit myöntää Alueesi hyvinvointilaitos/Sosiaalipuoli.
      Vuodessa saat 36 seteliä,hoito palkkiot hoitaa hyvinvointialue. Sairas vain allekirjoitaa hoitosopimuksen. Verot asuinkuntaan maksaa omaishoitajan sijainen eli palkattu.
      Omaishoitajana olet kirjoilla ,äitisi asunnossa.Sijainen voi tuulla kotiine hoitamaan kuukausittain ,koe -aika kolme kuukautta.Tee pitempi sopimus jos hoitaja tuntuu hyvältä/käske hoitajan neuvotella Työkärin kanssa että saa oikeat kertymät työssäololleen eli 72h(kk (9 päivää/kk) vuoden yhtämitainen hoito sopimus 12kk saattaa nollata/vuoden karensin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1576
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      94
      1494
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      199
      940
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      123
      842
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      750
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      724
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      693
    Aihe