Mitä tehdä,kun en voi pitää luvattuja vapaapäiviä?

Anonyymi-ap

Tarkoitan kysymyksellä sitä,että mulla on monta vapaata pitämättä.Olen äitini omaishoitaja.Hän on 84 v.Hän ei suostu menemään mihinkään paikkaan.Mulla on sisko ja veli.Mutta he eivät osallistu lainkaan äitimme hoitoon.Harmittaa todella paljon tämä tilanne.Kumpa sais edes hieman omaa aikaa.
Itse olen 45v vuotias nainen.
Kertokaa omista kokemuksista.

5

505

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikilla omaishoitosopimuksen tehneillä omaishoitajilla on oikeus pitää vapaata vähintään kaksi vuorokautta kalenterikuukautta kohti. Niillä omaishoitajilla, jotka ovat sidottuja hoitoon yhtäjaksoisesti tai vähäisin keskeytyksin ympärivuorokautisesti tai jatkuvasti päivittäin, oikeus vapaaseen on vähintään kolme vuorokautta kalenterikuukautta kohti.

      Omaishoidon tuen ulkopuolella, eli omaishoitajat joilla ei ole omaishoitosopimusta hyvinvointialueen kanssa, voivat sitovassa ja vaativassa hoitotilanteessa saada vapaapäiviä sosiaalihuoltolain perusteella (Sosiaalihuoltolaki 1301/2014). Tällöin vapaan omavastuuosuus on sama, kuin omaishoitosopimuksen tehneillä omaishoitajilla.

      https://omaishoitajat.fi/tuet-ja-palvelut/omaishoidon-tuki/omaishoitajien-vapaat/

    • Anonyymi

      Tehkää omaishoitajasopimus

      • Anonyymi

        siis omaishoitosopimus


    • Anonyymi

      Setelit vappaalle , myönnetään sairaale.joka tekee hoito-sopimuksen kolmelle vuorakaudelle/kk. Yksi seteli on 128€ .Kolme setelien arvo on376€/kk.
      Varmasti löytyy,työkkäristä tulijoita,kysele viikonloppuksi Työaika on 7/24h vuorokausi. Setelit myöntää Alueesi hyvinvointilaitos/Sosiaalipuoli.
      Vuodessa saat 36 seteliä,hoito palkkiot hoitaa hyvinvointialue. Sairas vain allekirjoitaa hoitosopimuksen. Verot asuinkuntaan maksaa omaishoitajan sijainen eli palkattu.
      Omaishoitajana olet kirjoilla ,äitisi asunnossa.Sijainen voi tuulla kotiine hoitamaan kuukausittain ,koe -aika kolme kuukautta.Tee pitempi sopimus jos hoitaja tuntuu hyvältä/käske hoitajan neuvotella Työkärin kanssa että saa oikeat kertymät työssäololleen eli 72h(kk (9 päivää/kk) vuoden yhtämitainen hoito sopimus 12kk saattaa nollata/vuoden karensin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1295
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe