Mitä tehdä,kun en voi pitää luvattuja vapaapäiviä?

Anonyymi-ap

Tarkoitan kysymyksellä sitä,että mulla on monta vapaata pitämättä.Olen äitini omaishoitaja.Hän on 84 v.Hän ei suostu menemään mihinkään paikkaan.Mulla on sisko ja veli.Mutta he eivät osallistu lainkaan äitimme hoitoon.Harmittaa todella paljon tämä tilanne.Kumpa sais edes hieman omaa aikaa.
Itse olen 45v vuotias nainen.
Kertokaa omista kokemuksista.

5

500

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikilla omaishoitosopimuksen tehneillä omaishoitajilla on oikeus pitää vapaata vähintään kaksi vuorokautta kalenterikuukautta kohti. Niillä omaishoitajilla, jotka ovat sidottuja hoitoon yhtäjaksoisesti tai vähäisin keskeytyksin ympärivuorokautisesti tai jatkuvasti päivittäin, oikeus vapaaseen on vähintään kolme vuorokautta kalenterikuukautta kohti.

      Omaishoidon tuen ulkopuolella, eli omaishoitajat joilla ei ole omaishoitosopimusta hyvinvointialueen kanssa, voivat sitovassa ja vaativassa hoitotilanteessa saada vapaapäiviä sosiaalihuoltolain perusteella (Sosiaalihuoltolaki 1301/2014). Tällöin vapaan omavastuuosuus on sama, kuin omaishoitosopimuksen tehneillä omaishoitajilla.

      https://omaishoitajat.fi/tuet-ja-palvelut/omaishoidon-tuki/omaishoitajien-vapaat/

    • Anonyymi

      Tehkää omaishoitajasopimus

      • Anonyymi

        siis omaishoitosopimus


    • Anonyymi

      Setelit vappaalle , myönnetään sairaale.joka tekee hoito-sopimuksen kolmelle vuorakaudelle/kk. Yksi seteli on 128€ .Kolme setelien arvo on376€/kk.
      Varmasti löytyy,työkkäristä tulijoita,kysele viikonloppuksi Työaika on 7/24h vuorokausi. Setelit myöntää Alueesi hyvinvointilaitos/Sosiaalipuoli.
      Vuodessa saat 36 seteliä,hoito palkkiot hoitaa hyvinvointialue. Sairas vain allekirjoitaa hoitosopimuksen. Verot asuinkuntaan maksaa omaishoitajan sijainen eli palkattu.
      Omaishoitajana olet kirjoilla ,äitisi asunnossa.Sijainen voi tuulla kotiine hoitamaan kuukausittain ,koe -aika kolme kuukautta.Tee pitempi sopimus jos hoitaja tuntuu hyvältä/käske hoitajan neuvotella Työkärin kanssa että saa oikeat kertymät työssäololleen eli 72h(kk (9 päivää/kk) vuoden yhtämitainen hoito sopimus 12kk saattaa nollata/vuoden karensin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      385
      1729
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1266
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1255
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      157
      1197
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      26
      991
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      862
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      672
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      651
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      120
      569
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      21
      563
    Aihe