Kun Puolan johto ilmoitti 10.9. Venäjän hyökänneen maahan drooneilla ja esitti myöhemmin sen todisteeksi romahtaneen katon ja kuvan venäläisestä alasammutusta droonista, Nato-maiden valtamediat kauttaaltaan esittivät väitteet puhtaina tosiasioina. Myöskään Suomen medioiden asiantuntijat, pääkirjoittajat ja UPI-”tutkijat” eivät esittäneet ainuttakaan epäilystä tietojen totuuspohjasta, vaan toitottivat kuorossa, kuinka lännen pitää nyt vastata kovaan kovalla eli laajentaa sottaa siten, että NATO-maat ovat entistä selvemmin sen suoria osapuolia.
Miksei kukaan kysynyt, mitä järkeä Venäjällä olisi laajentaa sotaa Puolaan ja mahdollisesti koko Euroopan laajuiseksi, ehkä jopa ydinsodaksi? Miksei kukaan muistanut sitä, kuinka Ukraina ampui aiemmin ohjuksen Puolaan, tappoi traktorinkuljettajan, ja yritti saada tapauksen näyttämään Venäjän hyökkäykseltä? Miksei kukaan kertonut, että löydetty drooni on kantomatkaltaan niin lyhyt, ettei sitä ole voitu ampua Venäjän hallitsemilta alueilta Puolaan asti. Miksei kukaan esittänyt epäilystä, että kyseessä on ehkä Ukrainan, Puolan johdon ja lännen tiedustelujärjestön provokaatio, jonka päämäärä on sitoa USA johto entistä tiiviimmin Ukrainaan ja saada aikaan sodan laajentuminen Eurooppaan tilanteessa, jossa Ukrainan armeija romahtaa kokonaan, kuten nyt näyttää olevan käymässä?
Suomen valtamedia ei halua epäillä lännen sotapropagandan ainuttakaan viestiä vaan julkaista ne sellaisenaan, koska se on osa tätä koneistoa. Sodan aikana on sallittua vain valehtelu ja aivopesu, koska kysymys on ”korkeimmista arvoista” eli ”lännen” (Yhdysvaltojen) yliherruuden säilyttämisestä maailmassa. Tämän läntisen arvon puolesta myös Suomen valtamedia ja sen toimittajat ovat valmiita antamaan kaikkensa eli oman ”lahjakkuutensa”.
Sota Puolassa - valtamedia valmistelee suursotaa
7
228
Vastaukset
- Anonyymi
Kolme ja puoli vuotta Venäjä on vallannut Eurooppaa. Motiivia ja kykyä kukaan ei ole jaksanut kertoa. Hohhoijaa tämä militaristinen DDR-Suomi!
- Anonyymi
Polakit on homo kommareita
- Anonyymi
Aloittajan kirjoituksen sisältöä pohtii suuri joukko muita suomalaisia, eli massiivista sotapropagandaa.
Puola ja baltian maat ovat saaneet liittolaisekseen suomalaiset maaperänmuokkaajat valtaa pitävien värisuorasta.
Propaganda on suunniteltu niin taitavasti, että moni suomalainenkin menee siihen halpaan.
Median osuus valheiden ja osatotuuksien julkaisemisessa on ratkaiseva.
Vaikka totuuteen pyrkiviä toimittajia on median palveluksessa, he eivät saa ääntään kuulumaan.
"Kenen leipää syöt, sen lauluja laulat"? - Anonyymi
Elämme mielikuvitus maailmassa. Olemme huonommassa tilanteessa kuin koskaan sotiemme jälkeen. Meitä johtaa kapeakatseisin ja typerin valtion johto mitä on koskaan ollut. Lahjakkuus on poseeramisessa, propaganda jargoniassa ja oman edun tavoittelussa.
- Anonyymi
Kun mennään vielä vähän aikaa eteenpäin, Suomen pitäisi käntää katseet kohti kiinaa, venäjää, intiaa ja bricksiä... Suomen pitäisi alkaa tehdä vaikuttamistyötä, jotta lännen siirtomaavallan rippeistä, mm. afrikan maiden alistamisesta ja ryöstämisestä, päästäisiin lopullisesti eroon. Samalla päästäisiin eroon ajan kanssa joukkomittaisen pakolaisuuden ja maahanmuuton juurisyystä.
- Anonyymi
Sinähän kirjoitat juuri päinvastoin kuin mitä Stupi on puuhastellut.
Meiltä puuttuu tasapainoinen, tervejärkinen ja harkitse johtaja. Tuo joka on tällätty presidentin paikalle on vain huono vitsi.
Eipä paljoa kiinnosta mitä se höpöttää kun alan tuntemaan myötähäpeää.
- Anonyymi
Nato ja Eu ovat niin heikoilla, että on pakko kehittää uutisvirtaan edes jotain. Kuukausien ajan kohkattiin eri maiden antamilla kahdenkeskisillä turvatakuilla ukrainalle. Tämän jälkeen tuli otsikoihin täysin irrallinen tulitaukonarratiivi ja rauhanturvajoukot ukrainaan. Kun siltä loppui polttoaine, alettiin uutisoida halukkaiden koalitiosta, joka kokoontui kokoustamaan milloin mihinkin, kuvia otettiin, mitään valmista ei kuitenkaan tullut. Nyt jauhetaan drooneista. Mitä seuraavaksi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel374434Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1522639Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1032206Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen221724Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.781696Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276141450Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma651436- 731398
Mun on pakko uskaltaa
Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e821371- 801362