Minkä VW:n uskaltaa ostaa?

Anonyymi-ap

Kävi niin surkeasti, että peura hyppäsi Golf V Plus vm 2007:ni eteen, ja keula vaurioitui kolarissa sen verran pahoin että lunastukseen meni. Erittäin harmi, sillä Golfini oli hyvässä kunnossa sisältä ja päältä, ja sillä kestävällä 1,6 8v moottorilla.
Lunastuskorvaus oli sentään ihan kunnollinen, ja nyt pitäisi löytää vastaava auto alle.
Harmi kyllä tuolla 1,6 peruskoneella ei viitoskoppaisia juuri löydy, sensijaan 1,4 16v -moottorilla löytyisi, mutta oliko ne juuri niitä, mitkä järjestään hajosivat? Vai koskiko se vain TSI-malleja, eli kestäisikö 1,4 55kW vapari paremmin? Tehoton se kuulemma on, mutta ei se haittaa tällaista eläkeukkoa, joka enimmäkseen yksinään saa kylänraitilla kauppareissunsa körötellä.
Mitä näitä palstoja olen lukenut, niin TSI-moottoreista tiedän kyllä pysytellä visusti erossa, mutta onko 1,6 FSI myös niitä mitä pitää karttaa? Nehän on 16-venttiilisiä myös, onko ne myös yhtä herkkiä hajoamaan kuin 1,4 16v koneet?
Golf V on mallina minulle kovasti mieleen, mutta jos 1,6 8v moottori on ainoa millä sen uskaltaa ostaa, niin vaikeaa sellaista on löytää, ja siinä tapauksessa edessä taitaakin sitten olla haikein mielin merkin vaihto.

10

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuolla budjetilla sinulla on valittavana vain täysin hasardeja vaihtoehtoja. Merkillä tai mallilla ei ole juurikaan merkitystä noin vanhoissa autoissa. Tärkeämpää on miten sitä on pidetty.

    • Anonyymi

      Onhan noita vitos golffeja vielä saatavilla juuri tuolla 1.6 75kw koneella. Ainaki ku nettiautoa selailin ni löytyi katsastettuja + huollettuja yksilöitä suht pienillä kilsoilla...

      • Anonyymi

        Jos on hyviä kokemuksia tuosta mallista niin miksi ei ostaisi sellaista?


      • Anonyymi

        No on niitä jokunen joo, ja kaikki jossain tontun persiissä. Mennä kokeilemaan autoa jonnekin satojen kilsojen päähän ja jos se ei miellytäkään… aika ruljanssia.
        Ja se summa oli 3000 € millä edellisen lunastivat, eli se on se budjetti. Eikähän nyt tuon ikäisistä autoista enempää maksaa ksnnattaisikaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No on niitä jokunen joo, ja kaikki jossain tontun persiissä. Mennä kokeilemaan autoa jonnekin satojen kilsojen päähän ja jos se ei miellytäkään… aika ruljanssia.
        Ja se summa oli 3000 € millä edellisen lunastivat, eli se on se budjetti. Eikähän nyt tuon ikäisistä autoista enempää maksaa ksnnattaisikaan.

        Kun budjetti on kolme tonnia niin autokauppa on onnenkaippaa joka tapauksessa.Yritä löytää yksilö jota on huollettu säännöllisesti eikä ole ruosteessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun budjetti on kolme tonnia niin autokauppa on onnenkaippaa joka tapauksessa.Yritä löytää yksilö jota on huollettu säännöllisesti eikä ole ruosteessa.

        Tuo aloittajan mainitsema 1.6 8V moottori on kyllä kestävä. Huollettuna menee heittämällä 350-400 000km. Kone toimii myös 50/50% E85/95E seoksella ilman mitään muutossarjoja. ainaki kesällä. nimim. kokeiltu on..

        Kieltämättä aika vähän niitä on enää myynnissä jos vaatimuksena on nimenomaan Golf V Plus. Hatcpackkina tai farkkuna löytyyy jonkin verran ja onhan sama kone käytössä myös Skoda Octaviassa, Seat Leonissa, ja Audin A3 ja A4 :sissä


    • Anonyymi

      Kannattaa unohtaa ne lonkswagenit,kun autojakin on olemassa.

      • Anonyymi

        Kerro toki mikä se AUTO on sinun mielestä.


      • Anonyymi

        Yleensä se auto on VW:tä lonkswageniksi haukkuvilla joku riisikippo, useimmiten leluota eli toyota.


    • Anonyymi

      1,5 TSI on hyvä kone, 2,0 luultavasti myös.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6987
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6813
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      149
      5473
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      51
      4559
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4109
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3740
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3297
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3288
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      79
      2811
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2279
    Aihe