Kävi niin surkeasti, että peura hyppäsi Golf V Plus vm 2007:ni eteen, ja keula vaurioitui kolarissa sen verran pahoin että lunastukseen meni. Erittäin harmi, sillä Golfini oli hyvässä kunnossa sisältä ja päältä, ja sillä kestävällä 1,6 8v moottorilla.
Lunastuskorvaus oli sentään ihan kunnollinen, ja nyt pitäisi löytää vastaava auto alle.
Harmi kyllä tuolla 1,6 peruskoneella ei viitoskoppaisia juuri löydy, sensijaan 1,4 16v -moottorilla löytyisi, mutta oliko ne juuri niitä, mitkä järjestään hajosivat? Vai koskiko se vain TSI-malleja, eli kestäisikö 1,4 55kW vapari paremmin? Tehoton se kuulemma on, mutta ei se haittaa tällaista eläkeukkoa, joka enimmäkseen yksinään saa kylänraitilla kauppareissunsa körötellä.
Mitä näitä palstoja olen lukenut, niin TSI-moottoreista tiedän kyllä pysytellä visusti erossa, mutta onko 1,6 FSI myös niitä mitä pitää karttaa? Nehän on 16-venttiilisiä myös, onko ne myös yhtä herkkiä hajoamaan kuin 1,4 16v koneet?
Golf V on mallina minulle kovasti mieleen, mutta jos 1,6 8v moottori on ainoa millä sen uskaltaa ostaa, niin vaikeaa sellaista on löytää, ja siinä tapauksessa edessä taitaakin sitten olla haikein mielin merkin vaihto.
Minkä VW:n uskaltaa ostaa?
10
297
Vastaukset
- Anonyymi
Tuolla budjetilla sinulla on valittavana vain täysin hasardeja vaihtoehtoja. Merkillä tai mallilla ei ole juurikaan merkitystä noin vanhoissa autoissa. Tärkeämpää on miten sitä on pidetty.
- Anonyymi
Onhan noita vitos golffeja vielä saatavilla juuri tuolla 1.6 75kw koneella. Ainaki ku nettiautoa selailin ni löytyi katsastettuja + huollettuja yksilöitä suht pienillä kilsoilla...
- Anonyymi
Jos on hyviä kokemuksia tuosta mallista niin miksi ei ostaisi sellaista?
- Anonyymi
No on niitä jokunen joo, ja kaikki jossain tontun persiissä. Mennä kokeilemaan autoa jonnekin satojen kilsojen päähän ja jos se ei miellytäkään… aika ruljanssia.
Ja se summa oli 3000 € millä edellisen lunastivat, eli se on se budjetti. Eikähän nyt tuon ikäisistä autoista enempää maksaa ksnnattaisikaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No on niitä jokunen joo, ja kaikki jossain tontun persiissä. Mennä kokeilemaan autoa jonnekin satojen kilsojen päähän ja jos se ei miellytäkään… aika ruljanssia.
Ja se summa oli 3000 € millä edellisen lunastivat, eli se on se budjetti. Eikähän nyt tuon ikäisistä autoista enempää maksaa ksnnattaisikaan.Kun budjetti on kolme tonnia niin autokauppa on onnenkaippaa joka tapauksessa.Yritä löytää yksilö jota on huollettu säännöllisesti eikä ole ruosteessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun budjetti on kolme tonnia niin autokauppa on onnenkaippaa joka tapauksessa.Yritä löytää yksilö jota on huollettu säännöllisesti eikä ole ruosteessa.
Tuo aloittajan mainitsema 1.6 8V moottori on kyllä kestävä. Huollettuna menee heittämällä 350-400 000km. Kone toimii myös 50/50% E85/95E seoksella ilman mitään muutossarjoja. ainaki kesällä. nimim. kokeiltu on..
Kieltämättä aika vähän niitä on enää myynnissä jos vaatimuksena on nimenomaan Golf V Plus. Hatcpackkina tai farkkuna löytyyy jonkin verran ja onhan sama kone käytössä myös Skoda Octaviassa, Seat Leonissa, ja Audin A3 ja A4 :sissä
- Anonyymi
Kannattaa unohtaa ne lonkswagenit,kun autojakin on olemassa.
- Anonyymi
Kerro toki mikä se AUTO on sinun mielestä.
- Anonyymi
Yleensä se auto on VW:tä lonkswageniksi haukkuvilla joku riisikippo, useimmiten leluota eli toyota.
- Anonyymi
1,5 TSI on hyvä kone, 2,0 luultavasti myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,814368Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242858Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262815Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1142527Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172489Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122228Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012180Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6372057Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka341998MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141985