Linux-ISO-tiedoston luomiseen Cubicilla

Anonyymi-ap

Pikaopas mukautetun Ubuntu/Debian-pohjaisen Linux-ISO-tiedoston luomiseen Cubicilla 2025.06.93

https://en.ubunlog.com/cubic-2025-06-93/

Cubic (Custom Ubuntu ISO Creator) on graafinen ohjattu toiminto mukautetun Live ISO -levykuvan luomiseen Ubuntu- ja Debian-pohjaisille jakeluille. Se helpottaa ISO-levyn mukauttamisen vaiheita ja sisältää integroidun virtuaalisen komentoriviympäristön Linux-käyttöjärjestelmän tiedostojärjestelmän mukauttamiseen. Sen avulla voit myös luoda uusia mukautusprojekteja tai muokata olemassa olevia. Se voi myös dynaamisesti täyttää mukautusprosessin tärkeimmät parametrit älykkäillä oletusarvoilla, mikä yksinkertaistaa mukautusprosessia.

4

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tukeekohan kaikkea tarvittavaa? Helpompi luultavasti ottaa growisofs käyttöön tai jos pelkästään imagen haluaa niin genisoimage. Saa toimivan komennon heti alkuun ilman, että rasti on väärässä ruudussa copy-pastella netti-ohjeista. Muutenkin GUI-ohjelmat ovat ongelmallisia juuri tästä syystä - ei kannata opetella huonoja tapoja!

      • Anonyymi

        Ihan vaan miten vaikeimmin asiat teetkään.

        Avaus on hyvä!


      • Anonyymi

        Helpompi avauksen tavalla.!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan vaan miten vaikeimmin asiat teetkään.

        Avaus on hyvä!

        no helpointa on olla tekemättä itse ollenkaan ja ottaa jonkun toisen tekemän iso tiedoston.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      185
      4231
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      92
      2766
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      144
      2277
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      82
      2233
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      25
      2128
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2031
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2017
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1841
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1839
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1836
    Aihe