Hyvinvointialuun poliitikot haluavat säästää palveluista, kun ei ola munaa irtisanomisiin.

Anonyymi-ap

Sosialistit ovat lihottaneet valtionhallinnon niin lihavaksi, että suurin osa rahasta menee palkkoihin, minkä takia palveluihin ei enää riitä rahaa. Siinä kärsii vähäosaiset eniten. Sosialistit niin sanotusti repivät oman onnen köyhien selkänahasta.

Mitenkäs asia saataisiin toisin? No, palkkoja alentamalla, Kreikan tie. Niin meidät pakotetaan tekemään, jos rahahanat menevät kiinni, emmekä saa lisää lainaa. Niin voi käydä, jos vihervasemmisto tulee hallitukseen. Silloin ei ole luottoa. Julkisten palkkojen alennus 30%. Tai väkeä pitää vähentää.

Hyvinvointialueilla muutamat alueet, sdp- ja kepujohtoiset, ovat lähteneet leikkaamaan hoidosta ja muista palvelusta, vaikka pitäisi vähentää back-stagen porukkaa. Siellä on tuhansia hallinnossa ja sen tuessa, joiden vähentäminen ei vaikuttaisi hoivaan. Mutta ei ole munaa sanoa porukoita irti. Hv-alue onkin hyvä veli -alue. Oma napa, ja kaverin napa. Yksityisellä puolella ei ikinä tehtäisi sellaista. Ajatelkaa yksityinen puoli pystyy tuottamaan esim. ympäivuorokautisen hoivan 30% halvemmalla kuin tehoton oma tuotanto jonoineen. Alihankkimalla säästäisi. Parempaa palvelua halvemmalla. SDP ei halua. On yritysvastainen. Marin ja Kiuru sorvasivat yritysvastaisuuden oikein sotelakiinkin. Paha valuvika, kuten koko puolue.

Pyyn metsästys alkoi. On sanonta "parempi pyy pivossa kuin kymmenen oksalla". Politiikassa tarkoittaisi parempi yksi kristillisdemokraatti kuin kymmenen sosialidemokraattia.

0

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

        Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
        Maailman menoa
        99
        4214
      2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

        Tätä jäin pohdiskelemaan.
        Maailman menoa
        147
        3662
      3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

        SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
        Maailman menoa
        88
        3435
      4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

        Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
        Maailman menoa
        39
        2829
      5. Mitä ajattelit kun näit

        kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
        Ikävä
        126
        1697
      6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

        Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
        Sinkut
        36
        1546
      7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

        Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
        Maailman menoa
        14
        1201
      8. Sulla on avaimet ja keinot

        Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
        Ikävä
        19
        1184
      9. Meitä ei tule

        Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
        Ikävä
        22
        1144
      10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

        Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
        Ikävä
        42
        1140
      Aihe