Komeetta 3I/Atlas

Anonyymi-ap

Harvardin professori Avi Loeb ehdottaa 10 portaan skaalaa arvioimaan sitä ovatko aurinkokunnan kaukaiset vieraat luonnollisia vai teknologisia.

0. Kaikki ominaisuudet luonnollisia, tuttuja ja tavanomaisia
1. Pieniä merkityksettömiä poikkeamia tai puuttuvia havaintoja
2. Joitakin epätavallisia mutta luonnollisia ominaisuuksia
3. Merkittäviä epätavallisia mutta epäteknologisia ominaisuuksia
4. Merkittäviä epätavallisia teknologiaan viittaavia ominaisuuksia
5. Passiivinen keinotekoinen kappale
6. Aktiivinen keinotekoinen kappale
7. Vielä aktiivisempi keinotekoinen kappale
8. Varmasti keinotekoinen kappale, ei uhka
9. Varmasti keinotekoinen kappale törmäyskurssilla, törmäys korkeintaan ydinpommin luokkaa
10.Varmasti keinotekoinen kappale törmäyskurssilla, törmäys vaarantaa ihmiskunnan olemassaolon

Loeb luokittelee komeetan tällä hetkellä 4. portaalle.

https://avi-loeb.medium.com/quantitative-mapping-of-the-loeb-scale-6b8b93554430

7

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Avi Loebilla, Harvardin yliopisto, on pokkaa sanoa että kohteesta 3i/atlas saatu havaintotieto tarkoittaa järkevää mahdollisuutta että se olisi teknologinen kappale. Hänen pointtinsa ovat
      1) 3i/atlas on poikkeuksellisen iso (5 .. 20km)
      2) sillä on 'häntä' kohti aurinkoa. Kaikki tähänastiset komeettahännät ovat olleet poispäin auringosta.
      3) haihtuvan aineksen poikkeava koostumus
      4) heijastuvan valon epätavallinen polarisaatio
      5) ja 6) rata soveltuu tietoja keräävään aurinkokunnan läpilentoon poikkeuksellisen hyvin
      7) vuoden 1977 Wow! radiosignaali tuli samasta suunnasta kuin 3i/atlas.

      ET maailmasta kanavoitu informaatio selittää 3i/atlaksen avaruusalukseksi joka olisi ohikulkututkimusmatkalla ilman tarkoitusta ottaa yhteyksiä ihmisiin.

      3i/atlas sensaatiotuubivideot ovat feikkejä rahantekovälineitä.

    • Anonyymi

      Wanhan Waraktorin mukaan "Harvardin yliopisto on siis hihhuleiden perustama ufoseura ja Loeb on omaa sontaansa syövä hörhö joka näkee ufoja kaikkialla ja saarnaa foliohattu päässä muille ufouskovaisille sanomaansa näiden muljautellessa silmiään innosta piukeana"

      Lainaukset on suoraan Varaktorin retoriikasta. Se on kova paikka kieltäjille kun maailman maineikkaimman yliopiston professori on ufotutkija.

      • Anonyymi

        Helvetti on toiset ufotutkijat.


      • Anonyymi

        Saksan kansallissosialistisessa puolueessa oli runsain mitoin tohtoreita.


    • Loeb on realisti ja tiedemies, kuten tiedemiehillä on tapana. Perustaa hienosti asiansa pelkkiin faktoihin.

      Seurataan tilannetta, selväähän jo on että avaruus kuhisee elämää ja että sivilisaatiot ovat luotaimiaan laittaneet matkaan jo ehkä kymmenen miljardia vuotta sitten, jotka seilaa tuolla jossakin.

      Mutta sitten on nämä kehittyneemmät, jotka käyttää muita keinoja kuin perinteistä avaruusmatkailua ihmisen näkökulmasta.

    • Anonyymi

      Ensin kaikki tutkimusryhmät ja laitokset kilpailivat siitä, kuka ehtiin ensin julkaisemaan uutisia 3i/Atlaksen muutoksista. Kun niitä sitten alkoi tulla oikein urakalla ja vastakkaiselta puolelta löytyi kohde Lemon, niin uups! kaikki lopettivat samanaikaisesti kertomasta mitään. Jo julkaistuja tietoja ja dataa poistettiin servereiltä. Tutkijat vaimennettiin uhkauksilla ja rahoitoksen lopettamisella.
      Marsin ohituksesta piti saada kuvia kohteesta, mutta hiljaisuutta kesti melkein viikon ja julkaistu kuva on yhtä tyhjän kanssa. Eikä muuta dataa ole julkaistu enää.
      Se tiedetään, että sotilaalliset järjestelmät siirtyivä jo edellisviikolla korkean hälytyksen tilaan ja tiedotussulkuun. Tuo tapahtui melko lailla sen jälkeen, kun Auringon CME osui suoraan Atlakseen eikä sille näyttänyt tapahtuneen mitään.

      • Anonyymi

        Tuo nyt on täyttä skeidaa. ESA:n ExoMars kuvasi komeetan Mars-lähestymisen ja ne kasasivat kuvamateriaalista jopa GIF-animaation sinun tuijotettavaksi. Mitä hittoja odotat näkeväsi, alienin pällistelevän takaisin? NASA: lla on niin ikään päivittyvä seuranta komeetasta vieläkin.

        https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/ESA_s_ExoMars_and_Mars_Express_observe_comet_3I_ATLAS

        Ja ne sotilaalliset korkean hälytyksen tilat tuolle komeetalle ovat aivan yhtä todellisia kuin Hale-Boppin tuottamat hälytystilat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      139
      5676
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      72
      3211
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      89
      1695
    4. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      123
      1143
    5. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1094
    6. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      55
      972
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      76
      954
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      55
      914
    9. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      158
      834
    10. Olet edelleen uskomaton

      Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p
      Ikävä
      27
      825
    Aihe