Sähkösopimuksia on tarjolla useanlaisia - on kiinteähintaisia ja ns. pörssisähkösopimuksia. Pörssisähkön hinta muuttuu olosuhteiden mukaan. Hintaan vaikuttaa sähköntuotannon ja kulutuksen vaihtelut. Jos ei tuule, hinta nousee ja jos ei aurinko paista niin hinta nousee. Suuria vaihteluita hintoihin vaikuttavat myös ydinvoimaloiden remontit ja huollot. Kuluttajat joutuvat maksamaan huoltojen kustannukset korkeina pörssisähkön hintoina. Onkohan kaikki huollot edes todellisia? Ilmoitetaan vaan voimalan seisokista ja huollosta, jotta saadaan nostaa hintoja. Panee väkisinkin ajattelemaan, että onkohan pörssisähkö laillistettua huijausta?
PÖRSSISÄHKÖ - mahdollisuus vai laillistettu huijaus?
9
209
Vastaukset
- Anonyymi
No ainakin halvempi se on kuin kiinteä hinta.
- Anonyymi
Jos mahdollisuus ajoittaa käyttöä, pystyy hyödyntämään halpoja tunteja. Vaatii tietysti itseltä viitseliäsyyttä jos ei automatisoi.
- Anonyymi
Ja vaikka ei viitsi tai ei automatisoi, niin vuositasolla halvempi kuin kiinteähintainen.
https://www.porssisahkoa.fi/porssisahko-keskihinta - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja vaikka ei viitsi tai ei automatisoi, niin vuositasolla halvempi kuin kiinteähintainen.
https://www.porssisahkoa.fi/porssisahko-keskihintaMutta ryöstöyhtiö Kajaven siirtohinnat eivät muutu vaikka ostaisi kuutamo-sähköä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta ryöstöyhtiö Kajaven siirtohinnat eivät muutu vaikka ostaisi kuutamo-sähköä.
Kalleimmasta päästä on, mutta ei noissa isot erot ole.
https://sahkokuningas.fi/sahkon-siirtohinta/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja vaikka ei viitsi tai ei automatisoi, niin vuositasolla halvempi kuin kiinteähintainen.
https://www.porssisahkoa.fi/porssisahko-keskihintaKeskihinta halpa jos kulutus tasaista, jos suuri kulutus pakollista kalliiden tuntien aikaan, voi tulla yllätyksiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskihinta halpa jos kulutus tasaista, jos suuri kulutus pakollista kalliiden tuntien aikaan, voi tulla yllätyksiä.
Vuoden aikana mukavasti tasoittuu hinta reilusti määräaikaista halvemmaksi.
- Anonyymi
Riippuu kulutuksesta, jos on sähkölämmitys, lämminvesivaraaja ja sähköpatterit ja vaikka ILP niin saattaa olla samanhintainen, mutta ei tule mitään tonnin päiviä keskellä helmikuun helteitä.
- Anonyymi
Pörssisähkö oli liian hyvä kuluttajalle, siispä piti keksiä 15 min hinnanmuutos + tehomaksu pahimman mukaan. Ei tule elämästä mitään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797399Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2014610Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724480Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584100HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen664066Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333609Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602978Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty632688Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj391905- 471655