Lueskelin juttua Jokioisten aikeista tehdä yli 5 miljoonan euron päiväkoti-investointi:
https://www.forssanlehti.fi/paikalliset/8838715 . Kuulostaa todella erikoiselta hankkeelta.
Katselin esitystä. Siinä ei näytä olevan paljoakaan järkeä. En tiedä, onko esityksen tarkoitus se, että suojeltaisiin kunnan päivähoidon työpaikkoja, vai mikä ideana lopulta on. Mutta jättimäiseen päiväkotiin investoiminen tilanteessa, jossa kunnan lapsimäärät ovat pienempiä kuin koskaan, kuulostaa todella erikoiselta.
Esityksen tilastojen mukaan esimerkiksi vuonna 2018 syntyneitä lapsia on vain 44, mutta vuoden 2024 ikäluokka on vieläkin pienempi: vain 30. Eli kun menee vuosi eteenpäin, varhaiskasvatuksen lapsimäärä tippuu jo 14:lla vuodessa sen takia, että kouluun menevät ikäluokat ovat niin pieniä nuorimpiin ikäluokkiin verrattuna. Syntyviä lapsia on niin vähän, että koko kunnan lapsimäärä mahtuu jo nyt kahdelle rinnakkaiselle luokalle ja näillä näkymin se mahtuu kohta jo yhdelle rinnakkaiselle koululuokalle.
Mitä silloin tehdään kunnan yläkoulussa ja alakoulussa, jotka tulevat olemaan täynnä tyhjää tilaa? Ne on tehty aikoinaan neljälle rinnakkaiselle luokalle kumpikin. Koulun esikoulutilat on mitoitettu aikoinaan yli kaksinkertaiselle lapsimäärälle silloin kun ne on tehty. Jatkossa esikoululaisiakin on enää vain reilut 30.
Miksi rakentaa 4 miljoonalla + ALV eli yhteensä noin 5 miljoonalla kokonaan uusi päiväkoti, eikä siirtää päiväkotitoimintaa ennemmin vaikka jo olemassa oleviin koulun tiloihin, jos Miinan koulu on näillä näkymin kohta puolityhjä koululaisten vähentyessä rajusti pienten ikäluokkien takia? Koulussa on ruokalakin jo valmiina. Yläkoululla on lähivuosina edessä sama ongelma eli tilat jäävät isolta osin tyhjiksi.
Kannattaako lapsista tyhjenevään kuntaan rakentaa uutta päiväkotia, vai kannattaisiko ennemmin ostaa vaikka Forssalta päiväkotipaikkoja, kun sielläkin lapsimäärät kutistuvat ja tilaa on vaikka muille jakaa ja kun aika moni Jokioisilta kuitenkin työmatkansa Forssaan muutenkin tekee? Siltä osin kuin tiloja tarvitaan Teerimäen tilalle, voisi hyödyntää ennemmin jo olemassaolevat tilat, joita joudutaan lämmittämään muun koulun mukana joka tapauksessa, ja kannattaisiko panostaa ennemmin vaikka laadukkaaseen perhepäivähoitoon, jonka osalta kunnan ei tarvitse investoida seiniin?
Jokioinen ja valtavat uudet päiväkoti-investoinnit: onko järkeä?
19
600
Vastaukset 19
- Anonyymi
Tässä on virhe:
"Mitä silloin tehdään kunnan yläkoulussa ja alakoulussa, jotka tulevat olemaan täynnä tyhjää tilaa? Ne on tehty aikoinaan neljälle rinnakkaiselle luokalle kumpikin. "
Yläkoulu on aikoinaan tehty vielä isommalle lapsimäärälle. Siellä oli aikoinaan Humppilankin yläkoululaiset luokissa. - Anonyymi
Hankkeen kustannusarviotkin näkyy olevan esitetty todella oudosti valtuustolle. Uudisrakentamisvaihtoehdon osalta ei näytetä esitettävän mitään kustannusta tyhjiksi jääville rakennuksille. Varsinkin Teerimäen suojeltu rakennushan jäisi tuottamaan tyhjäksi jäädessään kunnalle pysyvästi kulua, kun purkaakaan suojeltua rakennusta ei saa.
Nykyisiä muitakaan päivähoidon tiloja on äärimmäisen vaikea myydä kenellekään. Ne jäisivät todennäköisesti tyhjilleen aiheuttamaan lämmityskulua. Ne voisi purkaa, mutta ilmaista purkaminenkaan ja tonttien tyhjäksi ennallistaminen ei ole. Budjetista puuttuu kokonaan kustannukset tuollaisilta ihan perustavan laatuisilta asioilta, jotka vaihtoehtoon liittyisivät. - Anonyymi
Valtuustolle tehty laskelma näkyy olevan vieläpä tehty niin, että päivähoitoa tarvitsevia lapsia olisi peräti 150 kpl eskarissa olevien lisäksi. On oletettu, että lapsista jatkossa selvästi nykyistä suurempi osuus (jopa 85 %) olisi päivähoidossa ja että syntyvyys pysyisi vähintään nykyisellä tasolla tulevat vuosikymmenet. Tuo oletus tarkoittaisi kai sitä, että päivähoidossa olisi entistä enemmän pieniä vauvoja, koska nykyisin nimenomaan 0-2 vuotiaat ovat usein kotona.
Syntyvyys ei välttämättä kuitenkaan tule pysymään nykytasollakaan, jos väestö kasvaa vain ikääntyneiden osalta ja synnytysikäisten määrä koko ajan vähenee. Jokioisten väkiluku oli vielä noin 5720 vuonna 2010. Vuonna 2020 väkiluku oli enää 5139 ja tällä hetkellä asukasluku on enää 4800. MTT oli ennen kunnassa huomattavan iso työllistäjä. Luken aikana työpaikat ovat vähentyneet ja uusia ei ole tullut tilalle. Keskustaa ei ole kehitetty elinvoimaisemmaksi. Jokioisten keskustaan on tullut yksi uusi kerrostalo viimeisen 30 vuoden aikana, joitain rakennuksia on kunnostettu ja iso osa taloista on ränsistynyt. Vanhoja rakennuksia on purettu useita. Palveluverkkoselvityksessäkin on viitattu siihen, että asuinkerrostalossa oleva ryhmäperhepäiväkoti poistuu kun talo on kohta purkukuntoinen. Jo pelkästään sen talon purku tulee aiheuttamaan aikanaan kymmenille muuton, ja osassa tapauksista muutto lienee eri kuntaan. Kuntaan ei ole vuosikymmeneen rakennettu kuin yksittäisiä uusia asuntoja, mutta vanhoja on päätynyt purkukuntoon samaan aikaan paljon. Sellaisessa tilanteessa olevassa kunnassa asukasvähenemä on aika varmaa jatkossakin, jossa ei ole tarjolla juurikaan työpaikkoja nuorille aikuisille. He synnyttävät lapsensa sitten muuhun kuntaan.
Varhaiskasvatuksen lapsimääräennuste ei vaikuta realistiselta, jos oletetaan että siitä huolimatta, että nuorten aikuisten määrä vähenee ikäluokkien pienuuden seurauksena, syntyvien lasten määrä pysyisi pitkään edes niin korkealla tasolla kuin se on ollut menneinä lähivuosina. Päiväkotikin on ainakin 50 vuoden investointi. Suunnittelun aloituksesta talon valmistumiseen menee 3 vuotta. Jo sinä aikanakin ikäluokat pienenevät.
Varhaiskasvatukseen on osallistunut Jokioisilla lapsia menneisyydessä seuraavasti (nämä luvut sisältävät myös eskarin):
2021: 178
2022: 172
2023: 165
Jos tuosta ekstrapoloi, niin lapsia voi olla vuonna 2030 ehkä 130-140 (sisältäen eskarin), ja vuonna 2040 ehkä yhteensä noin 100. Varmaan viimeistään 2030-luvulla yläkoulut yhdistetään naapurikuntien kanssa lapsipulan takia. - Anonyymi
Nämähän kolme kääpiötä tulisi yhdistää saman katon alle. Forssa Jokioinen Tammela. Valtava säästö kun ei tarvitse elättää byrokraatteja x3.
- Anonyymi
Todennäköisin liitossuunta lienee ainakin alkuun kyllä se, että Humppila ja Ypäjä liitetään joko keskenään yhteen tai johonkin naapurikuntaansa. Jokioisten, Humppilan ja Ypäjän nykyiset hoitoikäiset ikäluokat ovat niin pieniä, että näistä kaikista kunnista yhteensäkään ei saa siinä kohtaa kun ikäluokat tulevat yläkouluikään, enää edes neliluokkaista yläkoulua täyteen.
Jos Lounais-Hämeen kunnat liitettäisiin kaikki yhteen, Jokioisille, Humppilaan ja Ypäjään jäisi yhteensä ehkä yksi yläkoulu. Jos Jokioinen ja Forssa liitettäisiin yhteen, päiväkotitarjontaa siirrettäisiin aika nopeasti varmaan Forssaan, jossa moni käy töissä, jolloin voisi jättää lapsensa hoitoon työmatkallaan. Jokioisten nykyiset päiväkodit eivät esimerkiksi Puistometsästä Forssaan ajaessa ole edes luontaisen reitin varrella.
- Anonyymi
On järkeä, etenkin jos on pelkona kuntaliitos.
- Anonyymi
Kuntaliitospelko voisi selittää tuota aietta sillä, että juuri ennen kuntaliitosta varmistettaisiin päivähoidon työpaikkojen pysyminen vuosiksi eteenpäin kunnassa tekemällä kallis uusi rakennus, jota olisi mahdoton myydä kenellekään muullekaan, ja koittamalla siirtää sen myötä tyhjiksi jäävät muut rakennukset, joista Teerimäki on vieläpä suojeltu rakennus, yhdistyvän kunnan riesaksi.
- Anonyymi
Opetus- ja kulttuuriministeriön tuoreen selvityksen mukaan peruskoulujen määrä tulee puolittumaan tulevan 15 vuoden aikana: https://yle.fi/a/74-20182174
Edessä tulee olemaan rajua karsintaa Lounais-Hämeessäkin. Päiväkotejakin tulee menemään paljon kiinni pienemmissä kunnissa, kun lapsia syntyy kokonaisuudessaankin niin vähän ja harvatkin syntyvät yliopistokaupunkien ympäristöön isolta osin.- Anonyymi
Tuon tilaston mukaan syntyneiden lasten määrä on vuosien 2010 ja 2024 välillä
- Jokioisilla romahtanut 57 %
- Forssassa romahtanut 53 %
- Urjalassa romahtanut 53 %
- Ypäjällä romahtanut 48 %
- Tammelassa vähentynyt 34 %
- Humppilassa tippunut vain 20 %
Muutos on todella iso myös lasten parissa toimivien viranhaltijoiden kannalta, kun vastuulla olevien lasten määrä on kutistunut reilusti. Kehitys näyttää vieläpä jatkuvan edelleen samanlaisena, koska aikuisväestö vanhenee kovaa vauhtia Lounais-Hämeessä.
- Anonyymi
mihin osoitteeseen uusi päiväkoti on suunnitteilla.
- Anonyymi
Paikkaa ei ole valittu. Vaihtoehtoina ovat kunnan sivuilla olevan kunnanvaltuuston pöytäkirjan liitteen mukaan olleet esillä uusi päiväkoti Teerimäen tontille (nykyisen rakennuksen purkaminen vaatisi museovirastoltakin hyväksynnän), Koulutielle käytöstä poistetulle lämpökeskuksen tontille, Tietotalon kiinteistöön, Paanan koululle tai sitten jonnekin muualle.
- Anonyymi
Tyypillistä kuntapolitikointia. Yritetään maksimoida valtiontuet seiniä rakentamalla. Nythän on laskettu että vuoteen 2040 mennessä vauraimman ja köyhimmän kunnan kunnallisveroprosetin ero on 20% luokkaa nykyistä menoa. Täysin kestämätöntä. On selvää että toimintoja tullaan supistamaan paljon. Taloja puretaan, seiniä kaatuu, ja palvelut lakkaa. Ensimmäisinä varmasti uimahallit ja kirjastot.
- Anonyymi
Tällä hetkellä ei valtiontukiakaan taida saada niihin seiniin.
Kirjastot tuskin kaatuvat ensimmäisinä, mutta itsepalvelupaikoiksi ne ovat monin paikoin Suomessa jo muuttuneet, eli henkilökuntaa käy vain hyllyttämässä silloin tällöin, ja yksi työntekijä voi sitten hoitaa vaikka 3 toimipistettä yksin siinä, missä ennen oli 2-3 työntekijää niistä jokaisessa.
- Anonyymi
Upeaa että Jokioinen panostaa lapsiin, ihmisen taimiin.
- Anonyymi
Uudistuksessa ei kai yritettäisi panostaa niinkään lapsiin, vaan ajaa alas paikallinen nykyinen perhepäivähoitopainotteinen hoitotapa, jossa lapsilla on vakiintunut lähihoitaja sen sijaan, että olisi isoissa ryhmissä. Kunnan tekemän raportin mukaan Jokioisten kunnan varhaiskasvatuksen työntekijöistä 21 on tällä hetkellä perhepäivähoidon työntekijöitä (kun ryhmäperhepäivähoitokin huomioidaan) ja 24 on töissä päiväkodeissa.
- Anonyymi
Nykyään panostetaan vanhuksiin. Ihmisen loppuihin.
- Anonyymi
Hienoa jos vanhuksiin eli kunniakansalaisiin panostetaan.
- Anonyymi
Ne kunniakansalaiset näyttää nykyään olevan pakolaisina maahan tulleet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251838- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123647- 54588
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv89551Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 65531
- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267470Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 8446
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31425- 58422
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9419- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395