Mikäs minä olen?

Nimetön

Kun uskon hyvään, joka on saanut nimen Jumala lapsuudestani, uskon pahaan, ja sen ilmentymä taas on Saatana. Uskon myös henkiin, jälleensyntymiseen, uskon että ihminen voi omilla voimavaroillaan toteuttaa telepatiaa ym. Uskon myös yliluonnollisiin asioihin, taikoihin, magiaan, enkeleihin... Jaa... Eli olen tässä hieman ihmetellyt omaa paikkaani, mikä ihmeen uskojen sekasikiö olen? Vai olenko vain oikeassa, eli ei ole yhtä ainoaa uskoa, vaan kaikki on totuus, ainakin sille joka uskoo. Ja minulle kaikki on totuus, tiedän että olen kiertänyt jälleensyntymisen merkeissä kauan, enkä ole vieläkään saanut karmaani sovitettua. Mutta uskon senkin, että Jumala meitä täällä kierrättää, että oppisimme, ja sovittaisimme syntimme. jaa-a, ymmärsiköhän kukaan mistään?

5

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaina

      hus, mene helluntalaisia häiritsemään ;D

      Luonnonuskontoihin ei kuulu usko persoonalliseen paholaisjumaluuteen.

      Vakavasti: sinulla on täysi oikeus määritellä itsesi ihan niin kuin haluat. Keksi ikioma uskontosi!

    • Kempiläinen

      Usko hyvään Jumalaan ja jälleensyntymiseen on tyypillistä hindulaisuudelle ja erityisesti ns. Krishna-liikkeelle. Buddhalainen et voi olla, koska buddhalaisuudessa ei varsinaisesti uskota Jumalaan vaan korkeintaan jumaluuden asteelle kohonneisiin sieluihin. Kristittykään et taida olla, koska kristinusko pyörii Jeesuksen persoonan ympärillä. Ja juutalaisena joutuisit noudattamaan Mooseksen lakia ja uskomaan tarkoin määriteltyyn Jumalaan, jonka nimiä ovat mm. JHWH, El, Adonai. Karma on keskeinen ajatus sekä buddhalaisuudessa että hindulaisuudessa, ja ainakin hindulaisuuteen kuuluu ajatus että Jumalan luokse on muitakin teitä. Spiritualismi saattaa olla lähellä omaa käsitystäsi hengistä yms, ehkä myös teosofia. Wiccasta en tiedä paljon mitään, keskeistä lienee Jumalattaren palvominen ja tietyt rituaalit ja taiat.

      Itse edustan lähinnä kveekarismia, joka on hyvin väljästi määritelty ja suvaitsevainen kristillinen uskonsuunta. Sille on tyypillistä lähinnä kaksi asiaa: 1) Jokaisen ihmisen sisimmässä on jumalallinen kipinä 2) Jumalan voi löytää parhaiten omasta sisimmästään hiljaisessa rukouksessa, ja siksi pappeja ja sakramentteja ei tarvita.

      En tiedä, onko sinun välttämättä edes tarpeen määritellä omaa uskoasi jollakin erityisellä nimikkeellä. Minä pidän itseäni jonkinlaisena kristittynä, koska uskon Jeesuksen opetuksiin ja yritän noudattaa niitä. En kuitenkaan löydä kovin monia samoin ajattelevia kristittyjen piiristä ja tunnen hengenheimolaisuutta myös hindujen ja buddhalaisten kanssa.

      • Surreal

        olet dualisti. Manikealainen tai kataari, ihan miten vaan haluat itseäsi kutsua.


    • Poison

      Sellainen sekasoppa että ei nyt tule mieleen mitään tiettyä uskontoa, mutta käsittääkseni new agen piireissä uskotaan jos jonkinlaiseen käsillä parantamiseen, telepatiaan, energioihin, jälleensyntymiseen, enkeleihin, yms. Google on ystäväsi tässäkin asiassa, suomeksikin varmasti löytynee.

      • Minttunappi

        Yleensä uskominen kaikkeen mahdolliseen yliluonnollisena pidettyyn liittyy lähinnä new ageen. New age ei tosin ole uskonto, mutta en ainakaan tähän hätään keksi mitään uskontoa, jossa saa uskoa kaikkeen mahdolliseen mihin vain uskoa voi.

        Toki monet venyttävät oman uskontonsa rajoja, ja ovat kaikessa rauhassa vaikkapa luterilaisia, jotka nyt vain sattuvat uskomaan magiaan, jälleensyntymään ja vaikka mihin. Minusta kyseessä on kuitenkin ihan oma yksilöllinen uskonto, joka ottaa vaikutteita new agesta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      240
      6709
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      52
      4756
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4441
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      8
      4246
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3733
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3638
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3616
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3511
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3293
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2425
    Aihe