Tuli tuollainen laitettua mopoon ja siinä sivussa hieman oppia tästä Airsalin sarjasta.
Sarjan mukana ei tullut ohjeita. Iso miinus, vaikka asiansa osaava kyllä hoitaa homman ilmankin. Yläpään neulalaakerikin olisi setissä saanut tulla, se kun on tapana vaihtaa männän ja männäntapin vaihdon yhteydessä. No olimme tilanneet senkin, koska olimme perehtyneet setin tarkkaan sisältöön.
Minarelli AM6:n termostaatti ei sovi sarjan kanteen ilman termostaatin peltilaipan reunojen pientä taivuttamista. Onneksi vain pieni murhe.
Kaasuttimen lämmitysletkujen liittimien asennus pisti hieman miettimään, että siitä saa tiiviin. O-rengas + aluslevy ja letkuliitin -yhdistelmä näyttäis toimivan. Airsalin kannessa on sellainen bugi, että toisen letkuliittimen O-renkaalle tarkoitettu syvennys on aika matala ja O-rengas meinaa luiskahtaa välistä. Koneistuksessa säästetty tässäkin.
Ja kannessa on sellainenkin ikävä ominaisuus, että iso O-rengas ei pysy urassaan ilman tiivisteliimaa vaan putoaa pois paikaltaa asennettaessa. Onneksi sellaista löytyi niin ei tarvinnut laittaa mopoa roikkumaan ylösalaisin. :) Minarellin AM6:n alkuperäisessä kannessa on kynnet, jotka pitävät ison O-renkaan paikallaan.
Airsalin kannen iso jäähdytysletkulähtö on koneistamaton eli siinä on karhea valupinta ja valun päästökulma. Se siis kapenee hieman päätä kohti mikä voi aiheuttaa letkun luiskatamisen. Onneksi karhea pinta auttaa. Ei ihan vakuuta tämäkään kohta.
Kannen pienempi tiiviste on yksinkertainen O-rengas eikä se kierrä pinnapulttien ympäri eli jäähdytysneste pääsee niitä pitkin eteenpäin. Minarellin AM6:n alkuperäinen kannentiiviste eristää pinnapultitkin.
Ja Airaslin sylinterin alatiiviste peitti sylinterin kanavaa hieman molemmista reunoista. Saksilla tai mattoveitsellä helppo leikata aukkoa millin pari leveämmäksi molempiin suuntiin.
Toistaiseksi mopo toimii ja käy siististi, mutta kyllä Airsalin sylinterisarjassa näkyy huokea hinta.
Airsal Alu Sport 50 cc -sylinterisarja
Anonyymi-ap
2
233
Vastaukset
Aika mukava kattava kertomus, oli kiva lukea vaikken itse olekaan nyt mopoa rakentelemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37612433Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635447Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153957Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2062718Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov172015Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191854Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167930Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273885No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74802Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59756