Mitkä ovat parviälyn kokemukset firmasta nimeltä Suomen Reklamaatiopalvelut Oy?
Itsellä meni autokauppa ns. puihin, kun autoliike myi auton, jossa oli piilovikoja, jotka tulivat esiin viikossa kaupanteon jälkeen. Kun reklamoin asiasta asiaa kuuluvasti, niin myyjä siirsi asian Suomen Reklamaatiopalvelut Oy:n hoidettavaksi.
Kyseisen firman nettisivuilla sanotaan, että ”Olemme erikoistuneet kuluttajansuojalakiin ja erityisesti käytetyn auton virhevastuuseen. Toimimme autoliikkeen ja yksityishenkilön välillä avustamassa reklamaationkäsittelyssä. Pyrimme saamaan oikeudenmukaisen ratkaisun myyjän ja kuluttajan välille”. Tuostahan voisi äkkiseltään saada sen mielikuvan, että kyseessä on puolueeton osapuoli.
Mutta. Siis iso mutta. Eli tuohan on myyjän toimeksiannosta toimiva firma, jolle automyyjä on päämies ja joka tuntuu enemmänkin hakevan päämiehelleen edullista ratkaisua, eli automyyjä ei ole vastuussa mistään ja kuluttajasuojalain pykäliä venytetään ties mille mutkille.
Eli mitä itsellä on tuosta nyt tuoretta kokemusta, niin reklamaatiopalvelu kiistää johdonmukaisesti kaikkien kulujen kuulumisen myyjälle ja koettaa saada ostajan uskomaan että kuluttajasuojalain mukaan näin on ja myyjä ei ole mistään korvausvelvollinen. Tai sitten vaihtoehtoisesti siellä koetetaan saada ostaja väsymään. Ja jos ostaja on niin sitkeä, että jaksaa viedä asian kuluttajariitalautakuntaan, niin reklamaatiopalvelu edustaa myyjää siellä ja näin ollen vahvistaa olevansa vain myyjän asialla eikä siis se oikeudenmukaisen ratkaisun hakija.
Eli: onko jollain muulla samanlaisia kokemuksia Suomen Reklamaatiopalvelut Oy:sta vai onko jollakin tarjota uutta näkökulmaa tähän asiaan.
Suomen Reklamaatiopalvelut
Anonyymi-ap
0
201
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1089773Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki774982Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.674768Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.63251Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j92451Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1061696- 471496
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.531451Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591414Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?651331