Diplomitanssija minä

Anonyymi-ap

Hyvä tanssija on taitava ja musikaalinen, mutta myös läsnäoleva, kannustava ja kohtelias paritanssietiketin mukaisesti. Hyvän tanssijan ominaisuuksia ovat hyvä kehotietoisuus, kontrolli omasta kehosta sekä kyky olla aito ja heittäytyä hetkeen tanssiparinsa kanssa. Tärkeää on myös realististen tavoitteiden asettaminen ja oman kehon huoltaminen.
Taito ja musikaalisuus
Keholliset taidot: Hyvä tanssija hallitsee omat lihaksensa ja pystyy liikkumaan kontrolloidusti ja rentoutuneesti.
Musikaalisuus: Taito tulkita ja ilmaista musiikkia tanssilla on olennainen osa hyvää tanssijuutta.
Yhteistyö ja etiketti
Läsnäolo: Tanssijan tulee olla aito ja läsnä oma itsensä ja tanssiparitynsä kanssa.
Kannustavuus: Hyvä tanssija on kohtelias, reilu ja kannustava muita tanssijoita kohtaan.
Yhteinen kemia: Taitavienkin tanssijoiden välille voi syntyä "yhteistä kemiaa", joka tekee tanssista miellyttävää ja monimuotoista.
Kehonhallinta ja hyvinvointi
Kehotietoisuus: Taito ymmärtää ja kontrolloida kehoa on tärkeää tanssissa.
Realistiset tavoitteet: Kunnianhimon lisäksi on tärkeää asettaa realistisia tavoitteita ja huolehtia omasta jaksamisesta.
Mitä hyvän tanssijan ei tarvitse olla
Vaikka taitavuus on tärkeää, hyvä tanssija ei välttämättä ole kaikista lajikohtaisimmin tai kehollisesti taitavin.

4

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Menkää te standardi miehet vaan ja viekää naista 2 biisiä itse etuperin ja nainen peruuttaa. se on standardia.

    • Anonyymi

      Miksi standardi mies ei arvosta kilpatanssi opetuksen saanutta tanssijaa??

      • Anonyymi

        Syy lienee se, että jäätte rannalle ruikuttamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      120
      2239
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      55
      2174
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      6
      1402
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      76
      1393
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1140
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      979
    Aihe