Suomessa asui Tilastokeskuksen mukaan 43 534 arabiaa äidinkielenään puhuvaa vuoden 2024 lopulla. Heistä yli puolet, 22 918 henkilöä, sai perustoimeentulotukea Kelasta vuoden aikana.
Somalia äidinkielenään puhuvia puolestaan asui Suomessa viime vuoden lopulla 26 891. Kelan tilastojen mukaan heistä 13 348 sai perustoimeentulotukea. Prosentuaalisesti siis lähes puolet somalia äidinkielenään puhuvista sai viime vuonna perustoimeentulotukea.
Kela gold kortin omaavia
28
522
Vastaukset
- Anonyymi
Mutta he ovat ihania... ooh..
- Anonyymi
Sebu tykkää eritoten.
- Anonyymi
Nyt on kela herännyt kun mamuille annetaan liikaa rahaa. Nyt reppanat joutuvat töihin. Loisiminen on käynyt työstä. Jo yksi itiksestä valitti kun suomi ei ole enää antelias. Miks paskasakille rahaa pitää jakaa. Lihavat mamut joutuu kuurille. Lihavia mamuja on paljon.
- Anonyymi
Tummaa letkua..Oooh...
- Anonyymi
Ohisalokin julisti, että nämä menee kaiken edelle.
- Anonyymi
Vähemmän loosereita kuin heikot persut
- Anonyymi
Tällaiset viestit saa usein miettimän, puoltaako tosiaan näitä tukien maksuja kaikille? Puolletaanko vain siksi, koska ps eniten ajaa näitä asioita?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tällaiset viestit saa usein miettimän, puoltaako tosiaan näitä tukien maksuja kaikille? Puolletaanko vain siksi, koska ps eniten ajaa näitä asioita?
Kaikille asiat ei ole mustavalkoisia. Osa pystyy kriittiseen ajatteluun ilman välihuutoja, kärjistyksiä, kaksimielisyyksiä tai loukkauksia.
- Anonyymi
Persuja on 87000 Kela-Goldin omistajina ja muiden tukien saajina 125000.
- Anonyymi
Hommatkaa parempi elämä, niin tarvitse toisten sossuapuja kadehtia.
- Anonyymi
Ei pysty.
- Anonyymi
Musta tuntuu...
- Anonyymi
Voi hyvää päivää! Sanoi persu ja työkyvyttömyyttään peitteli. Onneksi hyvinvointialue työllistää kaikenlaiset suunsoittelijat.
- Anonyymi
Eikö ole mautonta kadehtia köyhiä?
- Anonyymi
Ennen rappukäytävässä raikasi Lindholmin Olli,nykyään kuuluu päiväsaikaan vain Bula bula ja se kertoo jotain asukaskannan muutoksesta.Ei kiinnosta työt,koska pirun hyvät lapsilisät ja muksuja tehdään liukuhihnalla ja mersulla ajetaan.
- Anonyymi
Lapsilisä ei ole kuin vain noin satasen kuukaudessa per muksu. Ei sillä mitään ylimääräistä saa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lapsilisä ei ole kuin vain noin satasen kuukaudessa per muksu. Ei sillä mitään ylimääräistä saa.
Varsinkaan mersua.
- Anonyymi
Mulla on vaimon kautta gold digger kortti. Miksi kukaan ei puhu tästä? Naisten tuloilla elävistä miehistä?
- Anonyymi
Hiljaa! Tästä ei puhuta tuliko tämä selväksi? Tulihan se
- Anonyymi
Motoristijengeillä on lapsilisät jalossa käytössä, tuottavat sekä melusaasttetta että sinistä savusaastetta.
Ja pitävät työssäkäyvät ihmiset valveilla pahimmillaan pitkälle toisen vuorokauden puolelle
Koska järkeä ei päässä ole, eivätkä vanhemmat kasvata yhteiskunnan lakeihin ja sääntöihin.
Monilla asuinalueilla Kokkolassa on mitta täynnä.
- Anonyymi
Kela gold mista saada tilata?
- Anonyymi
Voit tilata Kela Gold Cardin (only for foreigners) seuraavista paikoista: Sdp:n puoluetoimisto, Vihreiden puoluetoimisto sekä Vasemmistoliiton puoluetoimisto. Aina toki kannattaa käydä kolkuttamassa myös Rkp:n puoluetoimiston ovella.
- Anonyymi
Kannattaa kysellä Mauri Peltokankaalta, missä kaikissa paikoissa Kela Gold toimii.
- Anonyymi
Nuorityttö raiskattiin, ja pahoinpideltiin Kokkolan venetsialaisissa. Teko tapahtui tummaihoisten toimesta suntin varrella. Miksi tästä ei saa kirjoittaa ? Joka kerta julkaisu poistetaan.
- Anonyymi
Olitko itse porukassa mukana, kun tunnut tietävän tapauksesta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olitko itse porukassa mukana, kun tunnut tietävän tapauksesta?
Oliko miehesi yksi raiskaajista?
- Anonyymi
Nuoret tytöt pukeutuvat provosoivasti nykyään. Napa ja rintavako näkyvillä sekä kesällä tiukat shortsit tai minihame. Casablankasta tai Timbuktusta tuleva nuorimies ei voi ymmärtää ettei kyseinen "tavara" ole tarjolla kuten kotimaassa missä se on peitetty huntuun ja kaapuun. Eli kyllä tytöt ovat meidän sosialistien ja vihreiden mielestä syyllisiä siinä missä nämä nuoret ulkomaalaiset insinöörit ja lääkärit.
- Anonyymi
Typeriä ne tyttöparat vain ovat!
Heillehän on opetettu, että Suomi on tasa- arvoinen maa, ja että naiset ovat jotenkin suojassa.
Vanhempien ja kasvattajien vika se on , etteivät opeta tyttöparkoja varomaan jätkäporukoita ja kiertämään ne kaukaa, tulemaan ajoissa kotiin ja näyttämään åojklle vain keskisormensa!
Hävytöntä syyttää tyttöjä.
Näitä raiskauksia saa lukea lehdistä joka päivö ja lähes aina
on maahanmuuttajan nimi tuomion saaneella.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1126945KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3916621Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653337Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282889Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092484Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään382039- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257