Hyvä kaupunki/asuinalue lapsiperheelle uusimaa

Anonyymi-ap

Heipsan!

Ollaan parin vuoden sisällä hyvin tod.näk. tilanteessa, että päästään vihdoin ostamaan kotia! Ahkerasti ollaan säästetty. Tietenkin lopulta paljon riippuu siitä, missä on minkälaista taloa myynnissä ja millä hinnalla, mutta tykkään suunnitella ja käydä tutustumassa alueisiin etukäteen.

Tässä siis muutama taustatieto meistä ja speksit mitä haetaan , niin kertokaa mistä lähtisitte hakemaan kotia ja miksi.

Meistä:
2 aikuista, 1 alakouluikäinen, ja ollaan lähdössä lapsettomuushoitoihin nyt syksyllä beben toivossa.
Tällä hetkellä mä olen töissä helsingissä ja mies vaihtelevissa kohteissa mutta pääasiassa pk seutu
Ja kehyskunnat. Taloudessa 2 autoa. Molemmille kyseessä ensimmäinen omistusasunto.
Ihan hyvät tulot yhteenlaskettuna meidän taloudessa, mutta ei olla valmiita laittamaan kaikkea omaisuutta seiniin ja siksi mieluiten "sopivasti rempattava kohde" =ei siis täysi murju ja joitakin kalliita ammattilaisen remppoja vaativia juttuja olis hyvä olla siis tehtynä, mutta itse tekemällä haluttaisiin säästää.

Speksit:
-lapsiperheille sopiva sijainti, rauhallinen pientaloalue omakotitalo haussa. Asutaan nyt järvenpäässä, ja olen välillä miettinyt Vantaata, mutta pohtinut toisaalta joutuuko siinä ympäristössä lapsi kasvamaan liian nopeasti miniaikuiseksi. (Tällä tarkoitan ilmiöitä kuten koulukiusaaminen, nuorten päihteidenkäyttö ja yleinen levottomuus ja rauhattomuus yms.) Joskin onhan näitä ilmiöitä täällä meillä kehyskunnissakin, että sinänsä.
-päiväkoti lähellä ja ainakin alakoulu lyhyen ja turvallisen kävelymatkan päässä.
-Harrastusmahdollisuuksia ja hyvä julkinen liikenne on bonus. Uimarantaa ja ulkoilualuetta, vähän vihreää, ei betonihelvettiä.
-Ei liian kaukana tukiverkoista ja kavereista yms.
-Mummolat on Tuusulassa ja Nurmijärvellä ja kumpaankaan en soisi kauhean pitkää matkaa. Kavereita ja harrastuksia mm. Kerava järvenpää akselilla.
- Toisaalta kutkuttaa ajatus, että työmatkaan menisi nykyistä vähemmät aikaa. Toki nykyisessä taloustilanteessa ei voi tuudittautua siihen että tässä työssä ollaan seuraavat 15 vuotta, mutta aika paljon pk seudulla näitä meikäläisen duuneja on tarjolla. Oulunkylään töihin ajaa järvenpäästä kelistä riippuen sen n.40 min ja olishan se mahtavaa jos tuon voisi vaikka lähes puolittaa.
-olen päässyt nyt myös pk seudun hyvin toimivan julkisen liikenteen makuun ja vähän kutkuttaisi että olisi hsl alueella tai vaihtoehtoisesti lyhyen matkan päässä juna-asemalta josta kohtalaisen usein junalla olisi lyhyt matka hsl alueelle.

Kertokaas siis vinkkejä, ja erityisesti kun suosittelen jotain kaupunkia niin suosita myös kaupunginosia ja vielä hienompaa jos osaat kertoa mihin kouluun ko. Kaupunginosasta lapset menee "lähikouluun" ja millainen tilanne ko. Koulussa on mikäli tiedät juuri näiden mun mainitsemien huolien suhteen.

2

256

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Op tässä vielä, yksi tärkeä asia jäi sanomatta! Eli haluttaisiin alue jossa ei ole ollut holtitonta arvon laskua kiinteistöissä , että jos haluaa jossain vaiheessa myydä niin et saisi omansa pois. Just luin lehdestä jostain vantaan asuinalueesta että ko. Alueella arvit laskeneet niin hurjasti asunnoissa 4 vuoden aikana, et myyjälle olis jäänyt isot velat jos olis myynyt asunnon joten päätti laittaa vuokralle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      38
      2201
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      716
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      41
      691
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      69
      530
    5. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      502
    6. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      500
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      500
    8. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      479
    9. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      477
    10. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      470
    Aihe