v.tuttaa sama pskan jauhanta 3kk välein, paljonko saa kk toimeentulotukea jos lopettaa noi älyttömät palvelut? kokemuksia?
Voiko tapaamisvirkailijan vaihtaa
18
447
Vastaukset
- Anonyymi
Toimeentulotukea voivat leikata 20% ensin ja sitten 40%. Mediassa on myös puhuttu että hallitus suunnittelee tuon 40% leikkauksen nostamista 50%. Ensi vuonna myös Toimeentulotukea lasketaan 3%.
Kelan sivuilla on laskuri, jolla voi laskea että paljonko saa Toimeentulotukea. Ota huomioon et kaikki säästöt vaikuttavat alentavasti Toimeentulotukeen ja vuokran määrän pitää olla tietyn Hyvinvointialueen hyväksymä, muuten kehottavat muuttamaan halvempaan asuntoon ja joudut maksamaan ylimenevän osan toimeentulotuesta jos et muuta.- Anonyymi
Ja näiden alennusten vaikutus voi olla asunnon menettäminen, maksuhäiriömerkintä ja sen seuraukset tai vaikka hammashoidon laiminlyönti.
Joku on nämä lait laatimuyt ja joku hyväksynyt. Kukaan ei mahda niille enää yhtään mitään, koska tämä ei ole oleilijoiden yhteiskunta.
Rahaa riittä kuitenkin kaikenmaailman kukkenheimiin eli näihin satojenmiljoonien kulttuuripalatseihin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja näiden alennusten vaikutus voi olla asunnon menettäminen, maksuhäiriömerkintä ja sen seuraukset tai vaikka hammashoidon laiminlyönti.
Joku on nämä lait laatimuyt ja joku hyväksynyt. Kukaan ei mahda niille enää yhtään mitään, koska tämä ei ole oleilijoiden yhteiskunta.
Rahaa riittä kuitenkin kaikenmaailman kukkenheimiin eli näihin satojenmiljoonien kulttuuripalatseihin.Hyvä kirjoitus ja täysin totta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja näiden alennusten vaikutus voi olla asunnon menettäminen, maksuhäiriömerkintä ja sen seuraukset tai vaikka hammashoidon laiminlyönti.
Joku on nämä lait laatimuyt ja joku hyväksynyt. Kukaan ei mahda niille enää yhtään mitään, koska tämä ei ole oleilijoiden yhteiskunta.
Rahaa riittä kuitenkin kaikenmaailman kukkenheimiin eli näihin satojenmiljoonien kulttuuripalatseihin."Joku on nämä lait laatimuyt ja joku hyväksynyt. Kukaan ei mahda niille enää yhtään mitään, koska tämä ei ole oleilijoiden yhteiskunta."
Kyllä olemassaoleviinkin lakeihin mahtaa jotain, aina silloin, kun jonkin pienen lain ja perustuslain välillä on huutava ristiriita.
Viranomaisellakin on tällaisia tilanteita varten lakiin perustuva oikeus korjata omaa menettelyään.
Poliitikot ne lait on laatineet tieten tahtoen pieleen ristiriitoineen, ja liian monet viranomaiset eivät ymmärrä sitä että heidän tehtävä olisi nuo ristiriidat korjata, ennenkuin ne menee asiakkaalle asti vahinkoa aiheuttamaan.
Hallintokantelu on väline, jolla lainvastaisuuksia korjataan.
Kelaan ei valiteta, koska Kela ei ole lainvalvoja, eikä siis valvo esim. te-toimiston toimien lainmukaisuutta. - Anonyymi
Suomi on kohta täydessä kaaoksessa kun kukaan ei enää pärjää lailisin keinoin ja rikollisuus on ainoa keino selvitä.
- Anonyymi
"Ensi vuonna myös Toimeentulotukea lasketaan 3%."
Jumalauta ne on TYHMIÄ. Tällaiset kosmeettiset leikkaukset eivät tuo säästöjä valtion kassaan euron euroa mutta toimeentulotuella elävälle vaikutukset ovat massiivisia.
Hallitus keppihevostelee "miljardisopeutus"- tekosyyllään joka asiassa.
Elinkustannukset nousevat joka vuosi mm vuokrankorotusten myötä. Ahneiden vuokranantajien ylihinnoitellut asunnot ja kelan liian alhaiset asumisnormit takaavat sen että vuokranantajat pääsevät VARASTAMAAN köyhälle kuuluvasta minimaalisesta tuesta sievoisen summan itselleen.
Kohtuuhintaisten asuntojen puutteen vuoksi lukemattomat toimeentulotuella elävät menettävät HEILLE KUULUVASTA tuestaan tuhansia euroja vuosittain vuokranantajille. Lainsäätäjät ovat varmistaneet sen, että sen tuen perusosasta jonka tarkoitus on varmistaa että tukiorja selviää hengissä, päätyy vuokranantajan pussiin iso osa.
Kyseessä on laillistettu varkaus.
Toimeentulotuki on tarkoitettu väliaikaisesta kriisitilanteesta selviämiseen. Se ei ole edes täysimääräisenä riittävä pysyväksi toimeentuloksi. Päättäjämme ovat politiikallaan vuosikymmenten aikana varmistaneet sen, että toimeentulotukikerjäläisyydestä on muodostunut elinkautinen tuomio lukemattomille tavallisille ihmisille Suomessa.
Joka vuosi tukiorjan käteen jäävä osuus kutistuu, elinkustannukset kasvavat, ja tällaiset mitättömältä kuulostavat 3% tuen leikkaukset yhdistettynä kasvaviin menoihin tekevät ison loven niihin roposiin joiden varassa tukiorjan koko elämä roikkuu.
- Anonyymi
Ompa ylipaha käydä kerran 3 kuukaudessa jauhamassa joutavia oli se virkailija ärsyttävä tai ei. On sullaki ongelmat.
- Anonyymi
V.tutus käyrä on max.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
V.tutus käyrä on max.
Kuntouttava työtoiminta voisi rauhoittaa jos et diapameja saa.
- Anonyymi
Aina kannattaa tallentaa kaikki tapaamiset
- Anonyymi
Ja minkähän vuoksi? Ja millä tallentaa?
- Anonyymi
Tämän takia valitus tehdään Aville, eduskunnan oikeusasiamiehelle hallintokanteluna
- Anonyymi
Tallennusta ei tehdä SaMua, VakOa eikä Kelaakaan varten.
Miksi?
Koska yksikään em. tahoista ei ole lainvalvoja.
Tallennustehdään HALLINTOKANTELUA varten, joka lähetetään lainvalvojalle, joita ovat esim. aluevalvontavirasto, oikeuskansleri ja eduskunnan oikeusasiamies.
Kyse on siis siitä, että työvoimapalvelut toimii todistetusti monin osin lainvastaisesti, ja se on jätetty Suomessa työvoimatoimiston asiakkaan ongelmaksi kun edes viranomainenkaan ei enää toimi lainmukaisesti, ja siksi asiakkaan on oikeusturvansa toteutumisen takia lähes pakko tehdä em. tallennus hallintokantelluineen, jos aikoo saada lainvastaista toimintaa korjattua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tallennusta ei tehdä SaMua, VakOa eikä Kelaakaan varten.
Miksi?
Koska yksikään em. tahoista ei ole lainvalvoja.
Tallennustehdään HALLINTOKANTELUA varten, joka lähetetään lainvalvojalle, joita ovat esim. aluevalvontavirasto, oikeuskansleri ja eduskunnan oikeusasiamies.
Kyse on siis siitä, että työvoimapalvelut toimii todistetusti monin osin lainvastaisesti, ja se on jätetty Suomessa työvoimatoimiston asiakkaan ongelmaksi kun edes viranomainenkaan ei enää toimi lainmukaisesti, ja siksi asiakkaan on oikeusturvansa toteutumisen takia lähes pakko tehdä em. tallennus hallintokantelluineen, jos aikoo saada lainvastaista toimintaa korjattua.”Lainvalvojalla” tarkoittanet laillisuusvalvojaa.
Laillisuusvalvoja ei voi muuttaa SAMUn eikä VakO:n päätöstä.
- Anonyymi
Orpanin ilme tuskin värähtääkään. Hampparia jälkiruuaksi?
- Anonyymi
oikeusasiamiehestä ja oikeuskanslerista ei ole mitään apua.
- Anonyymi
”Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.”
Mitä ihmettä?
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322309Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759522Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297510Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va816350SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825990Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344986HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084646Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014396Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo892101Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801377