Yrittäjä Tomi Inkeroinen kertoo, että heillä oli pitkäjänteiset suunnitelmat Kajaanin liikkeen osalta, mutta hallituksen suunnitelmat työsuhdepolkupyörän veroedun poistamisesta romuttivat ne.
– Koronan jälkeen meillä oli suhteellisen iso varasto ja siihen tarpeeseen avattiin Kajaaniin toinen liike, että saimme tavaraa ulos kahdesta liikkeestä. Hallituksen työsuhdepyörä päätös vaikutti kauppaan niin voimakkaasti että jouduttiin lopettamispäätös tekemään, Inkeroinen kertoo Kainuun Sanomille.
Kainuun Pyöräpiste sulkee liikkeensä - syynä kok ja ps
37
585
Vastaukset
- Anonyymi
Ei yritystoiminta voi perustua siihen että valtio tukee verovaroista kulkuneuvoja ihmisille.
- Anonyymi
Juuri noin. Jos ei ilman tukia pärjää, on vika jossain muualla, niin silloin on parasta.lyödä lappu luukulle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri noin. Jos ei ilman tukia pärjää, on vika jossain muualla, niin silloin on parasta.lyödä lappu luukulle.
Näin on. Eikä varsinkaan 3000-4000 euron pyöriä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri noin. Jos ei ilman tukia pärjää, on vika jossain muualla, niin silloin on parasta.lyödä lappu luukulle.
Ahaa, no sitten ehdotan, että teiden hoidon tulee maksaa sen, joka niitä käyttää. Ei ole reilua, että verovaroilla noita teitä hoidellaan ja rakennetaan; sehän edesauttaa autoliikkeitä. Epistä!!
Myös kirjastot maksullisiksi, ei ole oikein että vain kirjailijoiden tuotoksia saa ilmaiseksi vuokrata - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ahaa, no sitten ehdotan, että teiden hoidon tulee maksaa sen, joka niitä käyttää. Ei ole reilua, että verovaroilla noita teitä hoidellaan ja rakennetaan; sehän edesauttaa autoliikkeitä. Epistä!!
Myös kirjastot maksullisiksi, ei ole oikein että vain kirjailijoiden tuotoksia saa ilmaiseksi vuokrataKirjailija saa joka lainauksesta korvauksen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin on. Eikä varsinkaan 3000-4000 euron pyöriä.
Eikö sulla ole varaa vai? Köyhälle kallista, muille samanhintaista. Mun sähköttömien pyörien arvo liikkuu 2000-3000euron luokassa. Ovat muuten sitten ihan muuta kuin sun nopsa tai tunturi...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ahaa, no sitten ehdotan, että teiden hoidon tulee maksaa sen, joka niitä käyttää. Ei ole reilua, että verovaroilla noita teitä hoidellaan ja rakennetaan; sehän edesauttaa autoliikkeitä. Epistä!!
Myös kirjastot maksullisiksi, ei ole oikein että vain kirjailijoiden tuotoksia saa ilmaiseksi vuokrataIsoja pyöräliikkeitä on joutunut vaikeuksiin, koska työsuhdepyörien verovähennysoikeus tuli puuntakaa yllättäen.
Pyörät pitää tilata ennakkoon lähes vuotta aiemmin. Siksi liikkeitä on mennyt konkurssiin koska on pitänyt maksaa eivätkä ole menneet kaupaksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirjailija saa joka lainauksesta korvauksen.
Mutta me saadaan lukea ne ilmaiseksi verovaroin kustannettuna!
- Anonyymi
Miksi sitten ihmisten pitää tukea valtion viherhömppää? Siihenhän tuo tuki perustuu.
- Anonyymi
On harmi että lopettaa ainut pyöräliike keskustassa
- Anonyymi
Mites ne ennen tuli toimeen?
Tuskinpa siellä Kainuussa kaikki fillarilla ajelis, on siellä sen verran pitkät nuo ajomatkat🚴- Anonyymi
Ajan kyllä kesät talvet, sä et vissiin jaksa vai?
- Anonyymi
Pyöräpiste veloitti muutaman minuutin säätötyöstä 40e. On kuulemma kiinteä vakiotaksa.
Ei ihmekään, että oven saranat ei siinä kaupassa liikoja kulu.- Anonyymi
Siinä ei nokka kauan tuhise kun tietää mitä tekee
- Anonyymi
hyvä firma oli, usiampi huolto tuli teetettyä, hintakin ok. Pihit korjakkoot ite ja olokee vaiti
- Anonyymi
Kiitos Sanna.
- Anonyymi
Se on R-I-I-K-K-A
- Anonyymi
Pyörille pitäisi laittaa vuotuinen vero ja tottakai myös pakollinen liikenne vakuutus
- Anonyymi
Jaah, no riittääpä itelle enemmän duunia sitten (korjaan vain omat pyöräni ja vaimon)
- Anonyymi
Persut pilasi tänkin. On ne tolliskoja.
- Anonyymi
Sanna ja demarit on tolliskojen tolliskoja. Ja vasemmisto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanna ja demarit on tolliskojen tolliskoja. Ja vasemmisto.
Demut nousee valtaan. Jospa ne ottais Sannan mukaan niin äänivyörystä tulee ylivoimaa.
- Anonyymi
Kyseisessä liikkeessä oli niin ala-arvoinen palvelu,että ihmeen kauan oli pystyssä tuo pulju. jo toissa kesänä yritti tilata 4kk perus maastopyörään osia, niin 4kk kesti ja tuli väärät osat ja yhdessä osalaatikossa oli käytetty hiekkainen osa sisällä. Oli kuopion liikkeeseen mennyt ne osat ensin ja asentaja laittanut kuopiossa vanhan hiekkaisen osan laatikkoon jota mulle yritti myydä uutena. Onneksi siinä tiskillä katsoin laatikkoon ja sanoin ,että mitä tämä tarkoittaa,ei osannut myyjä sanoa mitään ja eivät edes pahoitelleet kun 4kk. piti osia odotella ja kaikki osat väärät. Ruutupaperille teki tilauksen osista varaosanumeroilla, vissiin oli se ruutupaperi hävinnyt. Ihan lasten käsissä oli sen puljun tilaus ja muukin palvelu. Ois voinut edes pahoitella ,mutta mitä sitä suotta ,sanoin sille omistajalle että nyt oli viimeinen kerta kun tilaan ja ostan tästä sekasotkukaupasta mitään ja muiltakin kuullut huonoa palautetta kyseisestä kaupasta. bikester.fi netistä tilasin sitten kotiin ne osat ja tuli just sopivat ja halvemmalla 4vrk. niin posti toi paketin koti ovelle. Niin pitäis vähän tuollaisen kivijalkakaupan paremmin tilailla ne varaosat asiakkaille jos meinaa että pysyy pystyssä ja tässäpä on nyt tulos. Selittelee koronalla ja muilla syillä,että verovähennys poiste3ttu työsuhdepyöräedusta höpö höpö, etu pienentynyt mutta sähköpyörien hinnat tullut alas enempi niitä nyt ostetaan. Ihan turhia selityksiä, onhan nuo muut pyöräkaupat ja korjaamot pysynyt pystyssä jo vuosikymmeniä kajaanissa olipa korona tai lama tai mikä vaan.
- Anonyymi
Vaikeeta on kun 4kk pitää yrittää tilauksen tekoa.
- Anonyymi
Näkkärin päälle voisilmäpullaa. Marmelaatia munan päälle laittoi kapu aikoinaan.
- Anonyymi
Kyllä on liiketoiminta heikolla pohjalla jos se on valtion veropäätöksistä kiinni. Olisiko tämän pyöräliikkeen pelastanut se jos polkupyörän ostoon olisi alettu myöntämään polkupyörän ostokuponkeja, jossa valtion tuki olisi ollut esim. 500,- euroa/pyörä?
- Anonyymi
Tämäkin yrittäjä luultavasti äänesti Kokoomusta, yrittäjien ja työnantajien puolutetta -noooot anymore.
Kiitos nykyhallitus, taas yksi firma nurin ja lisää työttömiä! - Anonyymi
Firma ei mennytkään nurin.
- Anonyymi
Tästä nähdään että kok ja ps yrittäjien asialla
- Anonyymi
Eipä täällä kannata pyöräillä kun autoilijan kolmio on pilleripurkissa ja kännykässä pyörii tekstarit että tuotko minullekin huumeitasi.
Katsopa pelle mihin ajat, tieliikennelaki 2010 vuodelta myös hyvä kerrata!- Anonyymi
Sammakkolammella oltiin ja keskikaljaa nappailtiin junnuna. Mukavaa aikaa oli.
- Anonyymi
Ja ei helvetti ole valtion asia alkaa kansalaisille polkupyöriä hankkimaan.
Ei edes osaa polkupyörästä.
Ilmanko tässä on maa viittä vaille konkurssissa.
Kanna hyypiö itse vastuu itsestäsi ja hanki työtä ja sitten voit hankkia vaikka lentokoneen.
OMILLA RAHOILLASI.- Anonyymi
Juu, kaikkea pitää jostain syystä tukea. Muuten ei yritykset toimi. Fazerkin sai 20 miljoonaa jeesii tehtaaseen. Miten tämä voi olla mahdollistakaan. Ihmiset saa tukea vaikka käyvät töissä. Toiset joutuu ottaa lainaa elääkseen opiskelun aikana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, kaikkea pitää jostain syystä tukea. Muuten ei yritykset toimi. Fazerkin sai 20 miljoonaa jeesii tehtaaseen. Miten tämä voi olla mahdollistakaan. Ihmiset saa tukea vaikka käyvät töissä. Toiset joutuu ottaa lainaa elääkseen opiskelun aikana.
Laajennusosa rakennukseen.
Fazer on kyllä tähän maahan veroja maksanut ja TODELLA PALJON.
- Anonyymi
Kerrassaan hyvä tarina. Kyllä me ois mutta valtio ei. Hoh hoijaa. Vika löytyy sina muista ei yrittäjistä.
- Anonyymi
Ei siinä oo Saulin jälkeen ollut minkäänlaista palvelua, edelleen viedään Kunnaksen Tompalke pyöräkeskukselle!!
Kajaanin vanhin ja toimivin kivijalkaliike joka toimii. - Anonyymi
Tuleeko kympin paikka takaisin?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535530Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo943428Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel453319Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L762507SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral592394Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi751897Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3001721Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa71176Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal231112- 1331056