http://presso.kauppalehti.fi/p/l/i/lehti/pdf.jsp?oid=34
"Koko pääkaupunkiseudulla
vanhojen kerrostaloasuntojen
hinnat ovat siis nousseet kevään
aikana kolmesta kuuteen
prosenttia viime vuoden lopusta."
MISSÄ se mun ROMAHdus viipyy, Syksy lähestyy!!!111
"Koko pääkaupunkiseudulla
vanhojen kerrostaloasuntojen
hinnat ovat siis nousseet kevään
aikana kolmesta kuuteen
prosenttia viime vuoden lopusta."
MISSÄ se mun ROMAHdus viipyy, Syksy lähestyy!!!111
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nousee vaan vaikka piti rommata. Tinkivaraa näyttäisi pyynneissä olevan kuitenkin reilusti eli 4%.
Tosi reilusti tinkivaraa. 300000 euron hintapyynnöstä 4% on peräti 12000. Eli suhnuttelemalla on tullut "tienattua" Fiat Punto.
Onnea odottaneille!
puoli miljoona euroa alle 100 000 arvoisesta asunnosta. Sehän nostaa tilastoja. Ei varmaan kukaan tuollaista summaa kuitenkaan maksaisi. Tarkoitan tuolla, että älkää nyt ihmeessä tuijottako niitä pyyntihintoja. Olenpa seurannut Marjaniemessä erästä osaketta, on ollut myytävänä ainakin talvesta asti. Jotain 100 neliötä. Alkuun hinta taisi olla noin 400 000 euroa, eilisessä Hesarissa oli muutama euro päälle 300 000 euroa. Talo on suurinpiirtein vastapäätä Helsingin kaupungin vuokrataloja, jossa suurin osa vuokralaisista on tummaihoisia. Siellä on tapettu ihmisiä silloin kun asuin eräässä talossa vähän etenpänä. Enpä yhtään ihmettele, ettei mene kaupaksi. Varmaan myyjän täytyy pudottaa hintaa vielä 100 000, silloin voisi olla kohtuullinen hinta siitä asunnosta, saattaisi joku ostaakin. En usko, että asunnossa on mitään vikaa, vaan paikassa.
Niin, kaikkihan ymmärtää, että pyynit ja toteutuneet ovat eri asia. Sehän sanottiin tuossa tekstissäkin, että ostajat ovat nykyään tietoisempia reaalisesta hintatasosta kuin myyjät.
Anyway, Presson hintaseuranta perustuu TOTEUTUNEISIIN KAUPPAHINTOIHIN.
Pitää aina muistaa vuosikymmenen rommahdus. Siloinkin muistan, kun radiosa kysyttiin arvovaltaselta asiantuntialta, että kannataako nyt asunto ostaa, kun hinnat sikana nousseet. Asiantuntia vastasi, ettei asuntojen hinnat ole koskaan laskeneet..
Montako kymmentä prosenttia ne tippu.? Eikö se ilmapallokin paisu suureksi, enenkuin räjähtää!
Perhepiiriin ostettiin juuri isohko, remonttia vaativa asunto Helsingin arvoalueelta. Myyjät hyväksyivät -15% pyyntiä alhaisemman tarjouksen. Uskon, että tämä on vakiosuuntaus eritoten kohteissa, joissa
- on arvoaluelisää eli hinta jo valmiiksi vähän korkealla
- pitää tehdä remonttia
Kun myyntiin tulee juuri remontoitu, perheasuntokokoinen, kohtuullisesti hinnoiteltu kohde "ei arvoalueelta, mutta melkein" se menee edelleen heti ja pyynnillä.
Minä uskon, että asuntokaupan käänne oli jo. Nyt vauhti tasaantuu ja kun tavaraa tulee lisää markkinoille, myös pyynnit alkavat laskea. Suomalaisten ostokyky taitaa olla jo ulosmitattuna huolimatta siitä, miten halpoja lainoja tarjotaan.
Romahdusta ei ole tulossa minun mielestäni.
Mitä enenmän saat tinkittyä, sitä pienenpi tappiosi.
Jos pystyt vielä alennetulla liksalla säilyttämään orja dunimestasi, ehkä selviydyt! Suriin osa ei.
alkoholikiintiö täynnä sulla tälle illalle
Miten se sinua auttaisi taistelussa ? Pankkiherroja ja Pakkomyyntinuiija. Leipäjonoa sossunluukkuu? Kysyn?