Varattiin viikon matka Gran Kanarialle. Kaksi aikuista ja kaksi lasta. Paljonko on hyvä varata rahaa viikon matkalle? Onko hintataso kuinka paljon edullisempi Suomeen verrattaessa? Valitsimme huoneistohotellin jotta voimme itse valmistaa aterioita ja säästää tässä rahaa ravitolakäynneistä. Riittääkö 50€ päivä jos valmistaa itse viikon ruoat huoneistossa, eli viikko budjetti meidän porukalla olisi n. 350-400€.
Suunnitelmissa on viihtyä hotellin altailla ja käydä kävellen myös rannoilla, eli viikkobudjetti käytettäisiin pääasiassa ruokaan.
Ensimmäinen etelänmatka minulle ja lapsille ja lento jännittää.
Paljonko rahaa viikon matkalle
5
151
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tarvii kysellä hintoja kannattaa pysyä kotona. Ingles on dynaamisten ja varakkaiden poika rakkauden mekka johon ei tuuli pukuja kaivata.
- Anonyymi
50€ päivässä riittää kyllä huoneistohotellissa ihan hyvin. Jos lentokenttäkuljetukset on jo maksettu.
Ruoka on halpaa, samoin juomat, ainakin paikallisessa Lidlissä asioiden.- Anonyymi
Lidlit ovat muuten oikeasti huippu juttuja nykyään kanariallakin. Laatu hyvä, hinnat halvat ja kiva nähdä aina se paikallisuusero eri maiden Lidlien välillä. Ja sitten ne hämmentävät hintaerot suomeen.
Gran Canarialla ei kyllä ole Lidlejä yhtä kivasti sijoittuneena lomakohteiden lähelle kuin esimerkiksi Teneriffalla, jossa suosikki Lidlini on Los Gigantesissa aivan vakiohotellimme vieressä.
Mutta jos joutuu asioimaan jossain muussa kaupassa, niin ovat hinnat silti halpoja suomeen nähden. Kunhan ei ihan missään kioskissa tee ostoksia. - Anonyymi
Lentokenttäkuljetus on jo maksettu, maksoi 60€ meidän perheeltä suuntaansa, aika kallista mielestäni.
Ihana kuulla, että 50€ päiväbudjetilla pärjää ja , että hintataso on kaupoissa edullista.
Ainakin joku Hyperdino kauppa pitäsi olla meidän hotellin lähettyvillä Europa- ostoskeskuksessa, eiköhän sieltä viikon ruoat löydy.
- Anonyymi
Akka totuttuun tapaan nyrkin ja hellan välissä? Eikös sillekin kannattaisi antaa vähän lomaa, osaa sitten taas antaa synkkinä talviöinä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1589894Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi29501Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1307990Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2617528Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1236167Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k875967Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j565787Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit944851Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja143927Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist541454