Miten sorsat pois laiturilta

Himmi

Olisiko kenelläkään vinkkiä / neuvoa, millä saisi pidettyä / karkotettua sorsat pois mökkilaiturilta. Ei muuten, mutta olen jo lopen kyllästynyt siivoamaan ko lintujen jätöksiä.
(Emme ruoki niitä).

7

7676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meillä

      on 2 koiraa.
      Ei ole sorsia näkynny laiturilla.
      Suosittelen.

    • heela

      Auttaisiko leikkikäärme lojumassa laiturilla?

      • mirkku

        tuo leikkikäärme toimii ihan oikeasti. kun vaan jaksaa välillä käydä vaihtamassa sen asentoa.


    • on kyse

      omalla laiturillani majaili kaksi kesää sitten monta kanadanhanhea. Sotkivat aina laiturin, ensin ihastelin niitä ja sitten vihastelin sitä komeaa jätösvuorta.....Ihan kuule vain suivaannuin ja ajoin ne harjan kanssa pois. Uudelleen ja uudelleen. Oppivat onneksi pelkäämään ja sen kesän jälkeen eivät ole laiturille tulleet. Uivat aina ohi muutaman metrin päästä. Näin myös juuri menneenä viikonvaihteena, liekö samoja mutta toivottavasti keskuudessaan sana on kiirinyt kauas :)

    • piippua

      haulikossa riittää, jos on vielä pateja.

    • Anonyymi

      Punainen vesiämpäri laiturille. Auttaa muutaman viikon ja jos paskaa löytyy taas laiturilta niin seuraavaksi keltainen vesiämpäri jne..

      Itselläni on joskus toiminut myös narussa heiluva CD-levy. Tosin tänä vuonna tuo ämpäri kun CD ei auttanut.

    • Anonyymi

      Jos alueella vain on lokkeja niin syötä niitä päivittäin. Sorsat kyllä lopulta lähtevat rauhallisemmalle paikalle. Takuulla toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      151
      1863
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1756
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      35
      1527
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      196
      1208
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      94
      1195
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1134
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      354
      1002
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      869
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      831
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      816
    Aihe