Tanssitaito on jo lapsena tai sitten ei

Anonyymi-ap

Hyvä tanssija on yhteistyökykyinen, vuorovaikutteinen ja musikaalinen henkilö, joka tekee tanssihetkestä miellyttävän kaikille parin jäsenille riippumatta heidän omasta taitotasostaan. Hän luottaa itseensä, kuuntelee ja reagoi parinsa viesteihin, ja tavoitteena on "kertoa tanssilla samaa tarinaa parinsa kanssa". Tällainen tanssija on helposti lähestyttävä ja saa tanssikumppaninsa tuntemaan olonsa hyväksi ja varmaksi.
Hyvän tanssijan ominaisuuksia:
Itsevarmuus ja itsetuntemus: Hän tuntee omat vahvuutensa ja kehityskohtansa, mikä auttaa häntä luottamaan itseensä ja olemaan läsnä tanssihetkessä.
Kuunteleva ja reagoiva: Hän osaa lukea ja reagoida parinsa antamiin signaaleihin asennon, otteiden ja liikkeiden kautta.
Yhteistyökykyinen: Tanssi ei ole vain yksilön suoritus, vaan se syntyy kahden ihmisen vuorovaikutuksesta ja yhteisestä sopimuksesta luoda hyvä tanssihetki.
Musikaalisuus: Hän reagoi musiikkiin ja tanssii rytmissä, mikä tekee tanssista nautinnollista.
Empaattinen: Hyvä tanssija ottaa huomioon myös kokemattoman tai taitamattoman parin, pyrkien tekemään tämän olon miellyttäväksi ja turvalliseksi.
Rytmitaju: Hänellä on kehittynyt rytmitaju, joka on tärkeää tanssissa.
Yhteenvetona, hyvä tanssija on sekä taitava että ihminen, joka saa tanssikumppaninsa tuntemaan olonsa mukavaksi ja nauttimaan yhteisestä hetkestä.

3

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eemil läski ei edes taivu paitsi kun Jasmin Tavinen katsoo hän pakottaa itsensä siihen

    • Anonyymi

      Älä höpötä.
      Lpsuudessani ei kuunneltu radiosta musiikkia, lauantaitansseja katsottiin joskus telkkarista.
      Koulussa ei opetettu musiikista mitään.
      Opin kuitenkin tanssimaan ja huomasin omaavani hyvän rytmitajun.
      Niin ja opin siis tanssimaan vasta 40 vuotiaana.
      Teoriasi perusteella en omaisi minkäänlaista rytmitajua kun en sitä lapsena saanut treenata.

    • Anonyymi

      Höpöhöpö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6490
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      93
      5392
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3745
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3387
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      198
      3104
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2345
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2098
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      45
      1684
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1656
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1356
    Aihe