Kannattaako nykyään rakentaa

Anonyymi-ap

Edes omalle tontille omakotitaloa kun on varmaa että arvo ei nouse, saatikka vuokratontille jossa ei taatusti hinta nouse.
Suomalaiset tekee nykyään niin vähän lapsia ettei kansa määrä ei vain nouse muuta kuin pakolaisten vuoksi.
https://www.savonsanomat.fi/uutissuomalainen/8861462

5

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän kukaan järkevä rakennuta, rakenna itse tai osta minkään arvonnousun takia. Omalla maalla ja rakennuksilla eletään elämää.

      Sitten jos niissä on maksettavaa vähän niin se vielä parempi. Tarkoittaa että maksettu jonkun muun tilille ja pankille pajjon vähemmän omia rahoja. Ei välttämättä lainaakaan otettu. Ne rahat paremmassa tallessa omalla tilillä! miten paljon parempaa on elää omalla maalla ja oikeissa taloissa.

      Onneksi tullut synnyttyä kuntaan jossa hinnoissa ei ole ilmaa tai paljon ihmisiä lähettyvillä. Tälläinen paikka on paras elää.

      25v omaa maata, talo, rakennuksia, rauhaisa tontti jossa ei ole muita ympärillä, kohta 49v. Varmaan loppuelämä, en lähde edes hoitokotiin kunnan taajamaan.


      Vaikka olen ostanu 5 numeroisella summalla niin en möisi moninkertaisella hinnalla tau vaihtaisi mihinkään muuhun taloon tässä maassa koska täydellinen ja tuttu oma paikka. Kukaan ei rakenna lähettyville koskaan oman elämäni aikana.

    • Anonyymi

      Ei kannata rakentaa ellei ole rahaa.

    • Anonyymi

      Ei kyllä kannata syödäkään, eihän niitä rahoja saa senkään vertaa takaisin kuin talonrakennukseen käytettyjä.

    • Anonyymi

      Mikäli krakennat laske kustannus. Joskus kustannusavrio alakantissa, rahat vähissä ja hermo kireenä

      • Anonyymi

        Ennen vanhaan osattiin. Hirsitaloissa uusia huoneita lisättiin jatkeeksi, kun talo tuli ahtaaksi lisääntyvistä ihmisistä. Ei tarvinnut tehdä abortteja sentähden , että tila uudelle tulokkaalle loppuisi tai ruoka. Miksi nyt täytyy tehdä toisin? koko -70 -luvulla uudet terveyskeskukset toivat nuorille naisille ns abortinkaupuselijat tarkoituksella suojella köyhyysloukkuun putoamasta! Kaupustelu jatkui perinteenä tänne saakka , kunnes herättiin , että sahattiin oksaa , jossa istuttiin. Talot olivat ihmisten suojapaikkoja, eikä näyttelytavaroiden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22432
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      83
      9641
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      46
      7612
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6408
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6103
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      48
      5102
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      117
      4755
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4484
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      96
      2204
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      86
      1489
    Aihe