Kiero hallitus heikensi työttömyysturvaa kun tiesivät että työttömyys pahenee

Anonyymi-ap

Hirviöitä. Orpokin näyttelee hyvää tyyppiä, mutta on katkera ja kylmä pikkumies.

17

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä muuta voi sadistiselta oikeistolaiselta hallitukselta odottaa?

    • Anonyymi

      Ja vei Suomen kansalta kaiken toivon!!!!! Iloa ei missään näkyvissä. Suomi on ihan paska perseennuolija valtio. Ja meitä johtaa idiootit.

    • Anonyymi

      Matalaa tasoa ahdistavampaa on sen saatavuus. Alimman perusturvan nimellähän ei enää ole väliä. Nämä työnhaun ehdot ovat ihmisten halitsemista ja nöyryyttämistä. Se on huonoa hallintoa ja aiheuttaa vahinkoa. Joku niitä lakeja valmistelee ja toteuttaa.

      • Anonyymi

        Työnhaun ehtona taitaa olla lähinnä töitten hakeminen. Mutta ihan hyvä jos nöyryyttää - ei työttömänä oleminen saa olla pelkkää oluen juontia ja työllisten haukkumista, jota tällä palstalla kovasti harrastetaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työnhaun ehtona taitaa olla lähinnä töitten hakeminen. Mutta ihan hyvä jos nöyryyttää - ei työttömänä oleminen saa olla pelkkää oluen juontia ja työllisten haukkumista, jota tällä palstalla kovasti harrastetaan.

        Haukkumisen kohde on vielä väärä kun yleensä syypään omaan olotilaansa näkee peiliin katsomalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työnhaun ehtona taitaa olla lähinnä töitten hakeminen. Mutta ihan hyvä jos nöyryyttää - ei työttömänä oleminen saa olla pelkkää oluen juontia ja työllisten haukkumista, jota tällä palstalla kovasti harrastetaan.

        Kirjoittaa maksimaalista yritystukea nostava Kokoomusloinen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kirjoittaa maksimaalista yritystukea nostava Kokoomusloinen

        Ei kun työssäkäyvä veronmaksaja.


    • Anonyymi

      Uteliaan paratiisi,alistaminen,kontrolli, aikuinen lapsi , tunkeilevaa pahuutta..

    • Anonyymi

      Ei tässä työttömyysturva -aihepiirissä ole juurikaan mitään keskusteltavaa enää, siinä on jo nykyisinkin niin paljon laillisia ongelmia joista saa lähestulkoon kuka tahansa työtön aikaan hallintokantelun, ja syitä siihen on useita.

      Jotta kantelun sisältöä ei tarvitse ihan itse keksiä, käykää lukemassa mm. eduskunnan oikeusasiamiehen lausuntoja mm. kuntouttavan työtoiminnan perusteista, niin siitähän se aukeaa varsin nopeasti.

      Teille työttömille valehdellaan ihan järjestelmällisesti, teitä kohdellaan täysin järjestelmällisesti hallituksen politiikkaan perustuvassa narratiivissa siten että olette mukamas työkyvyttömiä, elämänhallintoangelmaisia, ammattitaidottomia, ja milloin mitäkin. Hallitus toisensa jälkeen rakentelee työvoimapalveluihin yksi toisensa jälkeen aina palkattoman työn lääkkeeksi em. asioille.

      Se ongelma vain on edelleen siinä, että halliutksen narratiivi on alun alkaenkin pelkkää valhetta, ideana on laiminlyödä työpaikkojen rahoitukset valtavalta osalta kansaa, puhutaan satojen tuhansien ihmisten työpaikkoihin tarvittavasta rahamäärästä ja se tarkoittaa kymmeniä miljardeja euroja.

      Sitten vain jäljittämään, minne on poliitikot tärvelleet kymmeniä miljardeja euroja teidän työpaikoistanne, no, nehän on menneet ay-liikkeen isopalkkaisille, elinkeinoelämän isopalkkaisille, ja kaikille isopalkkaisille poliitikoille, useat miljardit on maksatettu todennäköisesti myös täysin perusteettomina osinkoina ilman että osinkoja vastaan olisi tapahtunut minkäänlaista suoritusta.

      Soppa vain sakenee, kun em. kansalaisten vahingoksi tehtävän petoksen lisäksi hallitusjoukot lähtee vaatimaan rahaa myös EU:lta työllisyysperusteilla, no, eihän se vaikea ole arvata mitä niillekin rahoille käy.


      Yksittäinen työtön ei tätä asiaa kykene korjaamaan mitenkkään, vaan tarvitaan mittavat määrät kanteluja eri kohdista em. petossysteemiä ja sen lisäksi valmiimpaan vaiheeseen tehdyt ja käsitellyt kantelut pitää viedä Eurooopan Neuvostolle, joka tietääkseni valvoo Suomen kv-sopimusten toteutumista.

      Tragikoomisinta asiassa on se, että iso osa kansasta luulee SDP:n korjaavan em. tilanteen, ei niin tule tapahtumaan, koska nimenomaan KOK ja SDP ovat ne pääpukarit koko em. systeemin pyörittelyssä, vaihtavat vain aika-ajoin paikkaa maan hallituksessa, mutta sama systeemi jatkuu vain vuodesta toiseen eikä ainakaan KOK SDP joukoista kukaan tee tuon korjaamiseksi yhtikäs mitään koska he ovat aina hyötymässä siitä jos saadaan jokin osa kansasta pakkotyöhön palkatta.

      • Anonyymi

        Lässytisönköti


      • Anonyymi

        Omituinen höpöttäjä.


    • Anonyymi

      Hallituksen gyrvänpaiseapinat laitettava oikeaan vastuuseen tekosistaan.

      • Anonyymi

        Joutuvatkin. Sitä kutsutaan vaaleiksi.


      • Anonyymi

        Paskiainen


    • Anonyymi

      Apinamaiset työmarkkinatukiloiset

    • Anonyymi

      Aloittaja.koska olet ollut työelämässä? Josku 80 luvulla.?

    • Anonyymi

      Nopeat syö hitaat armo on loppunut olemasta. täytyy olla kova ja raaka että pärjää tässä kovassa elämässä sitä varten valtio tarpeen nujertaa ja antaa riistolle ja korruptiovapaus. Sen Trumpi on tehnyt, poisti rikoslaista ensiköikseen.
      Sallii korruption koska se tuo parempaa tuottoa ja kilpailukykyä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      128
      5744
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2559
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2467
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      7
      2066
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1323
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      58
      1055
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      9
      1038
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      912
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      825
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      815
    Aihe