Yksi tuttu teki omakotitalon

Anonyymi-ap

Hankki tekijät ei pakettia, voi nykyisin olla varminta kun talopakettifirmoja menee konkurssiin. Siis rakesi / rakennutti omilla työntekijöillä.
Sokkelin harkoilla, jonkun korkeuden jälkeen pohjalle pienirakeista hiekkaa paksusti ja tietysti ensin tarvittavat putket, sähköjohdot. Mahdollisesti eristelvyjä pohjalle tai sitten ei. Hiekan päälle reipas kerros betonia kunhan ensin tehty raudoitus. Sitten kun oli betoni kuiva ja kova teki seinät harkoista katonrajaan asti. Seinästä tuli ulkopuolelle komea rappauksen hiertämisen jälkeen. Sisuksista ei tietoa, oletettavasti ei paljon tarvinut tehdä kun harkoissa on jo eristystä. Suurin ongelma tuli harkoista ylös päin tekeminen, siitä ei tietoo mutta talo valmistui. Ei ole iso mutta on hieno!

3

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Menikö läpi lopputarkastuksessa?

      • Anonyymi

        Joo,...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      89
      2523
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1413
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe