Riikka Purran (ps.) johtama valtiovarainministeriö ei kuitenkaan ollut vakuuttunut siitä, että rahat pystyttäisiin budjetoimaan tuleville vuosille puolustusministeriön esittämällä tavalla. Tämän vuoksi rahaministeriö leikkasi omassa ehdotuksessaan molemmista tilausvaltuuksista peräti puolet eli yhteensä kolme miljardia euroa pois.
Kolme miljardia euroa on pitkä penni. Vertailun vuoksi: Puolustusministeriön koko budjetti on ensi vuodelle 6,5 miljardia. Ilmavoimien uusien F-35-hävittäjien hankintahinta on noin kymmenen miljardia euroa.
Purra (ps) pelasi Putinin pussiin, yritti puolittaa puolustusmenot
11
185
Vastaukset
- Anonyymi
Stubb vie Suomen sotaan. Tarvitaan rautaa rajalle.
https://yle.fi/a/74-20183192
Muuten olen sitä mieltä, että Kaikkonen on kaikkien aikojen paras puolustusministeri. - Anonyymi
Persut ovat Suomen viides kolonna. Muistelkaapa Huhtasaarenkin ulostuloja, aina Putinin puolella.
- Anonyymi
Hävettää
- Anonyymi
Muistakaapa mainita tästä Purralle kun kohta vierailulla Kajaanissa.
Miksi tuet Putinia? - Anonyymi
On se kuitenkin hienoa, että tämän hallituksen ministereiden luottamusta ei tarvitse testata laboratoriossa niin kuin Marinin luottamus piti huumetestata elokuussa 2022.
- Anonyymi
Testin teki Ilmarin Poikaystävä ja Sannan saunakaveri.
- Anonyymi
Purra huomenna Kajaanissa. Käykääpä jurnuttamassa miksi hallituksella on näin kovat otteet pohjoista kohtaan.
- Anonyymi
Kainuun saisi hävittää kokonaan suomesta
- Anonyymi
Pitää käydä kiittämässä suurimman duunaripuolueen kaunista puheenjohtajaa hyvästä työstä.
Koirat haukkuu ja karavaani kulkee HAU HAU
- Anonyymi
Purra tänään torilla, käykää kysymässä mitä mieltä paikallispersujen eläinrääkkäyksestä kun houkuttelevat sorsat jäämään.
Niin ja miksi bensa maksaa Kainuussa 15-20snt/l enemmän?- Anonyymi
Onko kahvea ja makkaraa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk17710131Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi149621Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1618178Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2737651Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1616328Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k886030Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j645857Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1004912Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja183992Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist621699