Kuvataiteen elitistisyys on yleistä

Anonyymi-ap

Mielenkiintoinen antropologinen kenttätutkimus siitä, mitä kuvataideammatti tarkoittaa.

Kotimainen kuvataiteilija on kärsinyt ulkopuolisuudesta kun taidekenttä ei ota taiteilijoita vastaan niin ammattijärjestöjen osalta niin museoiden.
Pitkä prosessi ymmärtää missä on vika.

Ulkomaalainen kuvataiteilija kuitenkin myönsi, että sama elitistisyyden ongelma on muissakin maissa.
Taiteen ydin on kiinteä ja suljettu. Se ei ota muita taiteilijoita huomioon. Se toimii itseään varten.

Tämä ammattimysteeri olisi heitettävänä haasteena yliopiston tutkijoille.
Osaavatko itse taiteilijat kertoa, mistä elitistisyys johtuu?
Kuka poliitikko osaa ratkaista ongelman, jos itse taiteilijat eivät aina ymmärrä syitä?

Elitistisyys tuntuu olevan ylitsepääsemätön ongelma, koska siinä ei ole ratkaisuja. Se on katto. Se pilaa koko taidekentän kun syntyy ahtaita raameja. Missä iässä taiteilijat löytävät itselleen raameja?

Muu taiteen mysteeri ongelma tai ammattiluonne on sosiaalinen hinttimäisyys. Pärjäävätkö homot taiteessa heteroja paremmin? Pinnallinen ylisosiaalinen happening henkinen luonne on taiteessa ylivoimaisin, eikä moni hetero ole sitä.

5

361

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä, saman olen laittanut itse merkille. Miten luova työ voikaan olla vain tietyn kansanosan etuoikeus. Ulkomailla se tuntuu olevan poliittinen ja ideologinen asia. Eikö luominen tai ympäristön kauniiksi tekeminen kuulu kaikille?

      • Anonyymi00002

        Kuvataidekin on itseilmaisua, teoksellaan tekijä muodoin ja värein kertoo sulle jotain , tai ehkä ei kerrokaan, vika joko tekijässä tai näkijässä. Turhaa murehtia , jos elämä ei mene mieluisana.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Kuvataidekin on itseilmaisua, teoksellaan tekijä muodoin ja värein kertoo sulle jotain , tai ehkä ei kerrokaan, vika joko tekijässä tai näkijässä. Turhaa murehtia , jos elämä ei mene mieluisana.

        Ei kaikki täällä murehdi. Kai sitä nyt ajatella sentään saa...


    • Anonyymi00004

      Vanhuus ja perinteikkyys pilaa taiteen, mitä parrakkaampi maalari sitä arvottomammpi on teos aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe