Onko sellaista ilma-asetta kehitetty

Anonyymi-ap

missä aseeseen integroitu bensiinimoottori pumppaa paineilmasylinteriin ilmaa kun pitää latausnappia pohjassa ja liipasimesta lähtee normaalisti kuti piipusta korkeapaineilman voimalla päin kohdetta?

5

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole, mutta naapurin äijä kertoi nähneensä dieselmoottorisen (Cumminsin kone) impukan. Pikkasen liian painava oli kuulema.

    • Anonyymi

      On kehitetty, mutta ei bensiinimoottorilla varustettua. On sellainen pumppusysteemillä toimiva, jossa aseen säiliöön pumpataan asessa olevalla pumpulla painetta; ja kun tietty paine on saavutettu, niin ampua lasautetaan maalitaulua.

      Laillinen riistametsästyshän on ilma-aseilla kielletty.

    • Anonyymi

      Ei ole vielä keksitty, jos alat kehittelemään nyt, niin saatat olla ensimmäinen.

    • Anonyymi

      Oisko ihan liian helppoa käynnistää sähköpumppu air venturi nomad joka nostaa paineen pcp ilmakiväärissä vaikka tarpeen vaatiessa 300 sataan baariin...Tosin mun ilmakivääri tarvii vaan sen 200 baaria.Sitten voi ampua sen 25-27 laukausta noin 70 joulen energialla.Ei kompressorin tarvitse olla koko ajan kytkettynä.Akkuvirralla tai 230 verkkoon kytkettynä sitten uusi painesäiliön tankkaus.Eli kolme makasiinia a 9 laukausta siis mahdollista yhdellä täytöllä.Yleensä ammun vaan sen kaksi rullaa joka on sen 18 laukausta.Näin täällä haminan ampumahiihto 50 metrin ampumapaikalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe