Poistaa 150 euron suojaisan ja mahdollistaa 50% leikkaamisen.
Ovatko perskokkareita äänestäneet tyytyväisiä?
Ovatko perskokkareita äänestäneet tyytyväisiä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Olen mutta 3% on liian vähän.
Tulonsiirtomies
Samalla kuitenkin nostetaan reippaasti kansanedustajien palkkoja, että kyllä ne kansanedustajat varmasti mielihyvin kannattaa mitä tahansa hallituksen esityksiä kun rahaa kerran löytyy.
Ihan hyvä vain. Persaukiset huomaavat mitä seurasi kun koulussa kiinnosti ainoastaan väli&ruokatauot ja aikuisiällä perse nousee sohvalta vain keittiöön, kauppaan tai p*skalla käyntiin.
Eduskunnan puhemies pääsi peruskoulusta armonvitosilla. Aika montaa muutakin eduskunnassa vetelehtivää verorahalomailijaa kiinnosti koulussa ihan muut asiat kuin koulunkäynti.
Aika moni kympin oppilas on nyt toimeentulotukikerjäläinen.
Osaatko selittää mistä tämä johtuu?
Toimeentulotuki seuraa hyvinä aikoina palkkojen ostovoimaa. Huonoina aikoina hintojen on pakko seurata kaikkien ostovoimaa. Muuten ostaminen vähentyy liikaa ja talous sakkaa. Esimerkiksi energian kulutuksen pitäisi kertoa talouden tilan ja sosiaaliturvan mahdollisuudet. 3 % hypääykset ylös ja alas voisi toimia säätelynä nettotuissa ja tuloissa tai verotuksessa. Vai onko se liian yksinkertaista VM:lle.
Jätetään muutamat kaljat ostamatta, case closed
Ei jätetä.
Tupauuno, savo. Perähikiä.
Ihmisoikeusrikkomus
On oikein että toimeen tulotukea leikataan ei nälkää kuole työtön 300 euroa saa yksinäinen+ asumistukea jos ei omista älylaitteita esim. älypuhelimen tietokoneen polkupyörän
Muttei varaa muuttaa kun kela kohtuullistaa vuokran.
"Pelkästään toimeentulotuen ”kokonaisuudistukseksi” nimetty leikkauslaki pudottaa arviolta yli 28 000 uutta suomalaista köyhyyteen"
Työttömien kiusaaminen näyttää olevan oikeistohallitukselle itseisarvo. Käytännössä työttömät ja muut pienituloiset laitetaan maksamaan hinta hallituksen katastrofaalisesti epäonnistuneesta työllisyyspolitiikasta sekä rikkaiden veronalennuksista.
Niille jotka asuvat alle kuntakohtaisten vuokrarajojen tuo leikkaus tuskin kurjuuten ajaa mutta "ylikalliissa" lukaaleissa majaileville tuo pikkuhilsekin voi kirpaista kun vuokrilla on yleensä 1.1 tapana nousta muutenkin.
Vuokra- asuntojen hinnoittelu ei ole vuokralaisen vallassa. Jossakin on asuttava. Koska kohtuuhintaista asuntoja ei ole tarjolla, vuokranantajat hinnoittelevat itsensä pilviin eikä kelan kohtuurajoja päivitetä, on pakko asua kalliissa koirankopissa joista monet uudisasunnotkin ovat käytännössä asumiskelvottomia. 20 neliön ylihinnoiteltuun asuntoon ei välttämättä mahdu edes välttämättömimmät huonekalut saati tavarat joita normaaliin elämään tarvitaan. Ne ovat vain väliaikaiseen parakkiasumiseen sopivia ihmisten säilöntälokeroita joiden tarkoitus on tuottaa asuntosijottajille voittoa.
Sosiaaliturvaorja ei voi asiaan vaikuttaa millään tavoin. Kohtuurajan yli menevä osuus on vähennetty tuista jo iät ja ajat. Monet tukiriippuvaiset ovat menettäneet peruosastaan ahneille vuokranantajille vuosien varrella tuhansia ja tuhansia euroja vuosittain. Käytännössä vuokranantajat varastavat tukiriippuvaisille kuuluvista tuista sievoisen summan itselleen kelan ja valtion avustuksella.
Köyhät sosiaaliturvaorjat ovat kuin saaliseläimiä joilta kaikki mahdolliset verenhimoiset korppikotkat raatelevat irti viimeisetkin hengissä selviytymiseen tarkoitetut pennoset aina kun kynelle kykenevät. Moraaleista viis.
Kiitos mestari 🙏
Mestaria ei kiinnosta suomalaiset köyhät, ukraina kiinnostaa.
Persut huitovat tällä maahanmuuttajia, mutta osuvat pienituloisiin kantasuomalaisiin, kiitos tästäkin!
2027 leikataan vähintään saman verran mutta tuskin riittääkään.
Demarit eikä kepukaan tule leikkaamaan köyhimmiltä, se on saletti.
Toi on totta. Persujen logiikan mukaan sosiaaliturvaorjat pääsääntöisesti käyttävät "anteliasta" tukijärjestelmää koko ajan vilpillisesti hyväkseen eivätkä todelliseen tarpeeseen. Sitä he eivät ole kertoneet mihin tämä oletus perustuu. Kostoksi tehdään periaatteellista tuki leikkauksia ja karenssitehtailulakeja joista ei ole mitään taloudellista hyötyä edes valtiolle.
Jos sosiaaliturvajärjestelmän varassa elävissä on niitä jotka käyttävät järjestelmää hyväksi, tukileikkaukset ja karenssit eivät näihin tyyppeihin vaikuta mitenkään. He pärjäävät ilman tukiakin. Leikkauksista ja karensseista kärsivät ne jotka oikeasti tarvitsevat tukijärjestelmää selviytyäkseen hengissä. On pesujen mielestä oikeudenmukaista kostaa viattomille sivullisille jonkun marginaalisen sosiaaliturva järjestelmää hyväksikäyttävän ryhmän edesottamukset.
Ehkä eivät mutta oikeistolaishallituksen aikana tehtyjä leikkauksia ei peruta.
Juu, nostavat tukien tason Sanna Marinin hallituksen aikaiselle tasolle lisättynä 4 vuoden indeksikorotukset päälle.
Ja koronaviiskymmpiset vuoden ajaksi tt-tukea saaville.
Mikä on 150€ suojaosa?
150e saa olla tulojavaroja tilillä ennen kun vaikuttaa tt-tukeen
Yksin elävällä 50€.
Kelan sivujen mukaan: "Voit tienata ansio- ja yrittäjätuloa 150 e/kk ilman, että se vaikuttaa toimeentulotuen määrään. Tätä kutsutaan ansiotulovähennykseksi. Jokaisen perheenjäsenen ansiotuloista tehdään tämä vähennys"
Pieniä ovat silakat joulukaloiksi
50€ voi tienata kun sen saa avustuksena kaverilta.
Mutta jos voitat Lotosta 3€ se vähennetään tuesta.
Se mistä nämä valtavat rahasummat ovat tulleet on köyhän kohdalla olennaista. Miksi, sen tietävät vain lainsäätäjät itse.
Rahapelivoitto on ilmeisesti moraalisesti väärin, tai sitten se ei ole tarpeeksi nöyryyttävää köyhälle niin siksi rahapelivoitoissa ei sovelleta tuota viiden kympin rajaa. Yhdenkin euron voitto otetaan tulona huomioon ja vähennetään tuesta.
Mutta kun joudut nöyryyttämään itseäsi kerjäämällä lainoja kavereilta kun et muuten pärjää, tästä nöyryytyksestä palkitaan jättämällä se huomiotta toimeentulotuessa.
Pääasia on köyhien nöyryyttäminen. Nöyryytykseen alistumisesta palkitaan.
Jos tienasi huoraamalla viisisataa euroa eikö se olisi niin herkullista köyhän nöyryytystä että se pitäisi jättää huomiotta tulona toimeentulotuessa? Mitä nöyryyttävämpi tienaamistapa, sitä parempi ja siitä kuuluu palkita köyhää.
Olkaa mitä johtajia vain mutta rahat jaetaan tasan.
Kiittäkää vaan marinia kaikista leikkauksista mutta sen asian tajuaminen vasurille aivan liian vaikea ymmärtää.
Marinin syyttäminen on aivan turhaa. Nykyinen tuhohallitus on Marin x 10.
Juuri näin!
Onko mukava kehua omaa tyhmää kommenttia?
Onko mukavaa olla rutiköyhä pataluha?
Tuet vastaisuudessa maksukortteina joilla ei saa ostaa alkoholia tai tupakkaa. Eikä edes nikotiinipusseja.
Jos ei työtä tee...ei syömänkään pidä!
Näin sanotaan jo Isossa Kirjassa!
Hankala syödä kun hampaat on isketty kurkkuun
Saitko pataan perähikiän raitilla paikallisilta raggareilta?
Tukien vastikkeellisuus tulee onneksi tapahtumaan. Pääsee perutuslakimieskin keräämään roskia perähikiällä jotta saa kaljarahat.
1918 ylösnousemus
näitä tuntuu suunnittelevan päättäjät jotka eivät tiedä edes maitolitran hintaa tai kuvittelevat sen olevan 5x halvempi mitä todellisuus , niin millaisiin tuloksiin luulette heidän päätyvän .