maahanmuuttajille? Helsingissä ihmetellään yli 20 000 henkilöä Heka,n asuntojonoissa, mutta pitävät asuntoja tyhjillään joihin muuttanut esim,Ukrainalaisia. Ilmeisesti SPR maksaa jotain korvausta.
Säästääkö JVA tyhjillään olevia asuntoja..
24
218
Vastaukset
- Anonyymi
JVA mainostaa jatkuvasti useita vapaita asuntoja, mutta hakemusta tehdessä ovatkin jo asukasvalinta tehty tai ei tule edes hakemukseen vastausta. Tiedän henkilöitä joilla olisi ollut kiireellinen asunnon tarve, mutta ei mitään vastinetta. Onneksi oli vielä luottotiedot, että pystyivät vuokraamaan yksityiseltä.
- Anonyymi
Kukaan täysjärkinen ei muuta jva:n asuntoon vanhemmat kämpät todella surkeassa kunnossa ja homeessa kalliit vuokrat joita nostetaan joka vuosi...
Onneksi saa asua yksityisellä ei nouse vuokrat ja taloyhtiön hyvin hoidettu eikä ole häiriköitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukaan täysjärkinen ei muuta jva:n asuntoon vanhemmat kämpät todella surkeassa kunnossa ja homeessa kalliit vuokrat joita nostetaan joka vuosi...
Onneksi saa asua yksityisellä ei nouse vuokrat ja taloyhtiön hyvin hoidettu eikä ole häiriköitä.Kaikilla ei ole vaihtoehtoa valita....on otettava se kämppä minkä sattuu saamaan.
- Anonyymi
puita oli kaatunut niin jooh Kypärämäewn päällä joyain
mäen päällä tai Kortemäenkin päällä voi katua.
https://www.ksml.fi/paikalliset/8864482 - Anonyymi
Kyllä vääränlaatuisille on oltava varalla asuntoja. Saattaahan sieltä tulla tekniikan tohtori, Moskovasta postimyynnistä tilattujen tutkintopapereiden ja 12-henkisen perheen kanssa, TÖIHIN Suomeen!
- Anonyymi
Siinä kamelikuski kilahti, hihihi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä kamelikuski kilahti, hihihi.
Ketä kiinnostaa höhöhöö
- Anonyymi
Eipä näy JVA,llakaan enää Kelan toimeentulotuessa max hyväksymää vuokraa 528€/kk. Kaikki reilusti yli.
- Anonyymi
Heka säästänee asuntoja upeille, ihanille kulttuurimme ja tiedemaailmamme rikastajille! Kuten esim. afrikkalaisille raketti-insinööreille ja kirurgeille yms.
- Anonyymi
Kääk hörhö joutaa Suvimäelle
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kääk hörhö joutaa Suvimäelle
No joko oot siellä?
- Anonyymi
Vieraat ensin. Omat vaikka veneen alle on nykylinjaus.
- Anonyymi
Oikein teille valittajat
- Anonyymi
Itse asuin takavuosina muutaman vuoden pelkässä maakuopassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse asuin takavuosina muutaman vuoden pelkässä maakuopassa.
Kokoomuksen unelmaa köyhälle
- Anonyymi
Kuka nyt edes haluaisi asua JVA:n huonossa asunnossa? Meluisia, kylmiä ja huonossa kunnossa. Vuokra nousee jokaisena vuotena.
- Anonyymi
Älkääs nyt, Vaajakoskellekin on juuri valmistumassa iso JVA-talo. Ihan uusia kämppiä. Sadan metrin päähän siitä rakennetaan lestadiolaisten vuokratalo. Kyllä uusia kämppiä on tarjolla. Kelahan ne vuokrat kuitenkin maksaa.
- Anonyymi
Edelleen! Kelan max vuokra saa Jyväskylässä olla 528€/kk. Ylimenevän maksat itse ja siihen ei köyhällä ole mahdollisuutta. Uudet asunnot vuokriltaan ihan liian kalliita.
- Anonyymi
Eikös vihollismaa Venäjän passin haltijat ole jo karkoitettu maastamme?
- Anonyymi
Ehei todellakaan! Jyväskylä on täynnä näitä Slaavimulkkuja kerrostaloissa ja meteli sen mukainen. Siinä on kotirauha mennyttä kun Venäläinen tai Virolainen samaan rappuun muuttaa.
- Anonyymi
Tuollahan ne näkyvät jonottavan Huhtasuon elämäleivän ruokajonossa... heittävät sitten ylimääräiset leivät sorsille.
- Anonyymi
Mieluummin asunnoton kuin JVA:n meluisassa kolhoosissa metelöivien vittupäiden ympäröimänä
- Anonyymi
Miksi ei kansa nouse kapinaan? Vellihousuja vai lampaita? Vaalitkin kohta tulossa ja jos äänestätte punavihreitä, niin takuulla saatte lisää vääränlaisia.
- Anonyymi
Tämä kansa luulee että Suomella on valtion velkaa, jonka valtio maksaa. Ehei, kyllä se on meidän kaikkien suomalaisten velkaa, jota valtionkonttori yrittää maksaa.
Edellinen surkimushallitus vielä lisäsi velkaa vastuuttomasti. Sitä velkaa ei kukaan maksa meidän puolestamme, vaikka omaishoitaja Lindman kuinka raakkuisi.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 795289
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai704693Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1304635Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3532012- 941670
- 971587
- 2571486
- 3461181
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.571012- 2001001