Mistähän maista voisi tänä päivänä, tai huomenna, löytää takuuvarmoja työttömiksi jääviä maahanmuuttajia? Sellaisia joita ei kirveelläkään saisi töihin.
Sitten kun niiden määrä olisi vaikkapa puoli miljoonaa, suomalaiset työttömät voisi laittaa töihin maksamaan saapuneiden elannon.
(Ote RKP:n työllisyyssuunnitelmasta)
Työttömyyssuunnitelma
28
320
Vastaukset
- Anonyymi
Kiire alkaa olla, sillä ne alkaa jo olla kaikki Suomessa.
- Anonyymi
Vielä on joitain randomeita kamelikuskeja jäljellä jotka eivät ole maahamme saapuneet.
- Anonyymi
Luku- ja kirjoitustaidottomia vuohipaimenia kun tuodaan reippaasti maahan, niin elinikäinen työttömyys ja sossutuet ovat aivan saletti asia.
- Anonyymi
Tuotahan tuo vasemmisto ajaa omalla agendallaan.
- Anonyymi
Moni kulttuurikeskus Gloriassa Matarassa opetetaan kieli ja lukutaidottomat ensimmäisenä lukemaan Kelan tukihakemuksia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Moni kulttuurikeskus Gloriassa Matarassa opetetaan kieli ja lukutaidottomat ensimmäisenä lukemaan Kelan tukihakemuksia.
Vaan sinä se et opi koskaan apukoululainen
- Anonyymi
Somalia, Iran, Irak... siinäpä ne.
- Anonyymi
Jos minä kristittynä Suomalaisena menisin Irakiin ja odottaisin valtiolta täyselätystä mitenkähän kävisi?
- Anonyymi
Niskalaukaus tai hirttotuomio aamunkoitteessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niskalaukaus tai hirttotuomio aamunkoitteessa.
Varsinkin sulle
- Anonyymi
No miksi ei meillä toimita samoin?
- Anonyymi
Poliitikot pitäisi ensimmäisenä laittaa vastuuseen!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Poliitikot pitäisi ensimmäisenä laittaa vastuuseen!
Kyllähä Rantanen ja persut potkisi kaikki heikkolaatuiset veks, mutta RKP ja Kokoomus jarruttavat kun sitä työvoimaa pitää saada!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllähä Rantanen ja persut potkisi kaikki heikkolaatuiset veks, mutta RKP ja Kokoomus jarruttavat kun sitä työvoimaa pitää saada!
Kokoomuslainen unelma on että työntekijän pitää maksaa työnantajalle siitä että saa käydä töissä ylipäätään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomuslainen unelma on että työntekijän pitää maksaa työnantajalle siitä että saa käydä töissä ylipäätään.
Niin, duunari voisi maksaa kaikki työnantajamaksut ja luopua "pekkasista" ja vuosilomaksi riittäisi kolme viikkoa, niin kuin ennen oli!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, duunari voisi maksaa kaikki työnantajamaksut ja luopua "pekkasista" ja vuosilomaksi riittäisi kolme viikkoa, niin kuin ennen oli!
Tuossa olisi jo asiaa sinne päin. Sosialistinen toisten siivellä eläminen on ohi, muilla kuin elintasoturisteilla.
- Anonyymi
Työnantaja on kuningas ja he saavat päättää, miten työntekijöitä käsitellään.
Työnantajalle pitäisi antaa kaikki oikeudet päättää työntekijöistä ja työntekijöiltä pitäisi kaikki oikeudet poistaa.
Eikös se tämä ole se linja? - Anonyymi
Duunareiden oikeudet ovat menneet aivan yli järkevän. Ollaan kuin omistettaisiin puolet firmasta. Ay-mafia on yritysten syöpä.
- Anonyymi
Totta Me persjuomalaiset vaadimme orjuuden palauttamista.
- Anonyymi
Kirvesmiehen tai metsurin saa kirveellä töihin, kirveellä pakottaa.
Potilastietojen urkintakin... mitä järkeä kun monesti diagnoositkin ovat väääriä noisss:
https://www.ksml.fi/paikalliset/8869973
Yaytyy olla itse vakavasti sairas jos alkaa tutkimaan toisten jotain potilastietoja - Anonyymi
Argentiinasta olisi saatavilla partureita työttömiksi Suomeen, samoin Sambiasta tiernapoikia elelemään leveästi kelahotelleissa.
Vasurien työttömienhankintaosasto reissuun! - Anonyymi
Laivalastillinen "palestiinalaisia" Gazasta helpottaisi ohjelmointialan työvoimapulaa!
- Anonyymi
Jyväskylä ei halua loisivia työntekijöitä eikä vastaanväittäviä tai omilla aivoilla ajattelevia. Jyväskylä ei myöskään halua muita poliittisia ajatuksia kuin kokoomus ja keskusta. Muut ajatukset kitketään pois myös henkilökunnalta. Tästä vastaa esimiehet.
Tarvittaessa keräämme rekisteriä ei toivotuista henkilöistä ja heidän perheenjäsenistä. Kukaan näistä ei tule työskentelee Jyväskylä töissä.
Jyväskylässä saa töitä vain ihmiset jotka nöyrästi pienellä palkalla työskentelee. Otamme mielellämme vastaan ulkomailta ahkeria tekijöitä.- Anonyymi
Tuohan toimii niin kuin kuuluukin. Noin sen tulee mennäkin. Useimmiten kaupaungin/kunnanjohtajan ulkomuoto korreloi kaupungin/kunnan yleistä toimintamallia ja kun katsoo sitä Jyväskylässä niin... no!
- Anonyymi
Onko Jyväskylä työllisyyspalveluissa työskenteviltä tarkastettu taustat?
Työntekijät pääsee käsiksi turvaluokiteltuun tietoon ja kukaan ei valvo tiedon käyttöä. Minusta esim. Poliisilta vaaditaan turvaluokitellun tiedon käsittelyyn vaaditaan tausta tarkistus ja seuranta.
Esim. Tuomitut rikolliset pääsee Jyväskylän työllisyyspalveluissa turvaluokituksen omaavien asiakkaiden tietoihin, ilman tausta tarkistusta. - Anonyymi
Ei siellä mitään tutkita. Kuka tahansa kulkujätkä pääsee töihin jos viitsii mennä. Sitten siellä naureskellaan ihmisten tiedoille, ihan kuin sairaalassakin.
- Anonyymi
Isot on kulut työllisyys asioissa. Yli 50 milj. €.
Mitähän ne virkailijat ovat saaneet aikaiseksi?
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1211667
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998