Homma menee seuraavasti. Ensin hankitaan korkeapalkkainen johtaja. Seuraavaksi johtaja hankkii kovapalkkaisen konsultin. Voisiko tästä jättää turhan väliportaan pois ja siirryttäisiin suoraan konsulttiin, kun sillä kovapalkkaisella johtajalla ei ole halua tai kykyä tehdä mitään?
Konsultit Olassa
Anonyymi-ap
30706
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Samaa mieltä. Hyvä ja ajankohtanen aloitus. Orimattilassa riittää kaupunkia johtamaan pormestari .
Pormestarin pitäisi olla syntyperältään Käkelästä.
T: Keijo
Oisko siellä joku pätevä vai?
Mä olen monesti kysynyt ootko Vilhunen. Olisi ihan järkevää vastata? Ei olisi vaikeaa vastata. Ois helppo sanoa ei.
Pysytäänpä aloituksen aiheessa. Kiitos.
Ootko Vilhunen?
Ootko Vilhunen?
...Mä tein sellaisen sopimuksen että sä et saa enää täällä allekirjoittaa pelkkänä Keijona ennen kuin sä kerrot ootko Vilhunen. Muut asiakkaat täällä ei pysty elää tällaisen valheellisen ilmapiirin keskellä ja kaikille tulee tosi paha olla. Kaikki epätietoisuus on tosi vahingollista ja vaarallistakin. Meidän ehkä pitää viedä sut johonkin selliin hakattavaksi. Se ehkä auttaa ja on kaikenkaikkiaan tosi kivaakin.
On tosi epäilyttävää salata oma sukunimi ja kieltäytyä sitä kertomasta. Kyllä mä tuollaista jo linnaan heittäisin. Ei me niinku tuollaista täällä katsella.
...Vähän ollut hiljainen aamu. Täällä ei oikein kirjoitella enää?
No, mä olen kaikenlaista yrittänyt miettiä ja tää Vilhunen "resonoi" eli sen kohdalla mulla tulee sellainen... miten sen nyt sanoisi? "Osuma-olo". Joidenkin kohdalla sitä vain sivuuttaa tai edes edes jää mieleen. Sitten heti Vilhusesta kuullessani (siis heti!) mä jäin ihmettelemään kaikenlaista, tosin myös niitä muistakin Aarnio-jutussa olevia juttuja eli ei siis pelkkä Vilhunen itse, vaan ne linkitykset ja miten muut hänestä puhui, joka tietenkin on se puhuja, jota siinä enemmänkin mietin. Pla aplaa plaa.
No... mä en siis ymmärrä yhtään MIKSI minua vainotaan, mutta kun minut on jo valmiiksi tosi tehokkaasti sotkettu teidän kuvioihin, niin eihän tässä millään ENÄÄ ole väliä. Mä sitten olen alkanut tätä vyyhtiä selvittää juuri niin kuin sitä kuuluukin selvittää. En siis edes välitä niin siis omasta osuudestani, koska tiedän että mihinkään ole koskaan yhtään mitenkään liittynyt. Eikä tässä kymmenen vuoden aikana kukaan muukaan ole sitä osannut selittää eikä kukaan muukaan noista selkeästikään tajua että minkä h*lvetin takia minut on tähän kaikkeen sotkettu.
Meikä nyt silti on ollut jo 10 vuotta tukevasti osa jotain farssia, niin meikä sitten penkoo sen läpi. Ainoa realistinen syy on löytynyt isästäni eikä mulla ole harmaintakaan aavistusta siitä että mitä h*lvettiä se on siellä sitten tehnyt. Eikä ole minun ongelmanikaan, mutta mä nyt olen sitten kaikenlaista yrittänyt kehitellä. Mä olen mm. miettinyt mahdollisia linkityksiä Vilhusen ja isäni välillä. Luoja tietää, mutta Suomi on s**tanan pieni maa eli loppujen lopuksi olisi vain pelkästään omituista, jos mitään ei koskaan olisi ollut. Täällä törmää kaikki toisiinsa koko ajan.
Tätä pidemmällä mä en ole hommassa päässyt, mutta siihen asti mä OLEN päässyt. 10 vuotta mä tätä tässä olen kuitenkin jo pähkäillyt. Siinä ajassa seuloutuu huonommat ideat pois. Jäljelle on jäänyt vain isäni ja isäni on vanha!! Ja niin on Vilhunenkin.
"isäni on vanha!! Ja niin on Vilhunenkin."
...Ka, täällä se "vanha Vilhunen" -juttuni oli. Sitä tuli etsittyä joskus.
Etsin. Se oli 24.8.2026 motoristit-kehraamolle -ketjussa. Sinne mä sitten siitä aiheesta kirjoitin, kun en löytänyt alunperin aikomaani.
Ja monta. Käkelästä on menty eduskuntaankin.
Jep , 16 000 + 25 000 konsultteihin . Voi s****na tätä menoa .
Mitä nää johtajat tekee ???????
Ne johtajat tekköö mitä tahtoo. Päättäjät ovat ihan finaalissa eli eivät ymmärrä tilannetta.
Ei kait taas tekninen toimi asialla?
Elivoimajohtaja, joka on ns tekninen johtaja ymmärtämättä mitään mistään
Helppo ostaa meidän rahalla kun ei itse osaa
Konsulttien käyttö kertoo virkamiesten osaamattomuudesta.
Kaupungintalo sulkee ovensa ensivuonna, jotta saavat olla rauhassa. Viranhaltijat hoidattavat tosiaan työnsä konsulteilla, koska pakoilevat virkavastuuta. Niin pientä asiaa ei ole, etteikö konsulttia värvätä hoitamaan homma. Onneksi paikallislehti seuraa ja kirijoittaa konsultteihin tärvätyistä rahoista
Se on just näin. Kalle koplaa lisää päälliköitä hommiin . Ei tarvi itte osallistua kun ei osaa.
Iso osa johtajia kiertää näitä yrityksiä eihän ne muuta osaa!
Osaa se pressakin :)
"Ulkopoliittinen instituutti osti yli 10 000 eurolla kriisiviestinnän konsultointia ”mainevahinkojen minimoimiseksi” Stubb-jupakassa
Presidentti Niinistön entisen viestintäpäällikön konsulttiyritys tarjosi nopeasti neuvoja, kun instituuttia epäiltiin julkisuudessa Oliver Stubbin suosimisesta harjoittelijahaussa."
tai no poika siis... millä ei tietenkään ole ollut tässä mitään vaikutusta :DDD Kansa kysyy että millainen farssi tämä olisi ollut ILMAN tuota 10 tonnin mainehaittojen minimointia?! Pelottavaa jopa.
...Ps. Olenko mä vielä Orimattilan brändilähettiläs? Mullehan ei ole siis mitään maksettu tästä edes.
Se oli jossain Henna-ketjussa, kun puhuin ... (etsin sen)
Se on nykyään suljettu ketju /16907971/henna-orimattilan-kaupungin-jattimunaus.
Minä sinne laitoin 2023-05-24 kello 16:10:51:
"En ole itse tehnyt biisin sanoja, joten en tiedä mistä ne oikeasti kertovat eikä Stam1na ehkä kuulu musiikkimakuusi, mutta heillä on kappale "Viisi laukausta päähän" (levyllä Uudet kymmenen käskyä) ja se alkoi soida päässäni lukiessani näitä kommentteja täällä :D"
ja sitten 2023-05-24 kello 16:55:19 tuli:
"Hieno homma kun kaupungin brändi lähettiläät alkavat markkinoimaan Orimattilaa ja varsinkin Hennaa jotta saadaan suuri muuttovoitto."
MINÄ siihen 2023-05-24 kello 17:26:44:
"Minua ja Stam1na-viestiänikö tarkoitat :D"
ja TOINEN vastasi 2023-05-25 kello 08:26:14:
"Sinun. Kerro itsestäsi jotakin. Vaikutat olevan liian nokkela ja sanavalmis orimattilalaiseksi. Olet varmaan muualta muuttanut tai ainakin maailmaa kiertänyt?"
EVVK. ;P
Hyvä aloitus.
Se on juuri noin kuin aloittaja sanoi.
Johtajat osaavat kyllä hymyillä ja irvistellä kameran edessä. Kun pitäisi osata, parahtaa avunhuuto konsulteille!
Ois kiva tietää paljonko niille konsulteille menee rahaa vuodessa…
Orimattilassa menee satoja tuhansia euroja vuodessa eri konsulttifirmoille. Se kertoo virkamiesten kyvyttömyydestä hoitaa oman sektorinsa asioita.
Eikö päättäjien tulisi puuttua asiaan?
Eivät ne ymmärrä. Katso keitä siellä istuu päättäjinä.
Ei kyllä ole hienoa veronmaksaja rahoittaa tätä sirkusta. Nyt persut pistäkää taas rivit kasaan ja kuri takaisin kaupungintalolle.
Vai persut pistää asijat kuntoon. Päivän paras vitsi.
Vanhoja tietoja. 2022 noin 1 milj ja 2023 noin 0,5 milj. Nuo tarvitsevat konsultin sanomaan, mitä tehdään. Kun menee suteen voidaan syyttää konsulttia.