Tiedetään, että päälle laittaminen on parempi kuin pois ottaminen.
USA:ssa käsirautoja laitetaan päälle moneen kertaan ammutulle ja liikkumattomalle.
Hänet jätetään makaamaan, jottei hän karkaa tai alkaa vastustaa poliiseja.
Äsken katsomani videossa poliisi pysäytti tyytymättömänä naista autolla ja laittoi mukamas vastustuksesta käsirautoihin ja istutti poliisiautoon. Auto seisoi rautatiekiskoilla ja tavarajuna törmäsi poliisiautoon, jossa oli epäilty nuori nainen. Itse kaksi poliisia sen sijaan kerkesivät hypätä junan edestä, mutta epäilty nainen murskautui auton mukana.
Olisiko nainen voinut vastustaa mitenkään, pelastautua kun ovi oli lukittu ja käsiraudat päällä.
Nainen jäi henkiin kuitenkin vaikeuksien kautta.
Poliisin suoraviivainen itsekäs taipumaton toiminta on rikollista. Onko taipumattomuuden syy oma turvallisuutensa? Ei voi poiketa hyväksytyistä linjoista.
Sama ilmiö on tieteessä ja nykyajassa, että 'samanlainen toiminta pitkittyy' oli Maailmanloppu 2012 kirjassa sanottu.
Luonnontieteessä se tarkoittaa tosi pitkittyneitä teorioita ja tutkimuksia, mutta poliiseilla se on pitkittyviä älyttömyyksiä kun ei voi väistää ja törmää seinään.
Missä vaiheessa tajutaan väistää ja minkä ihmisen ominaisuuden turvin?
Pitkittymistä on kaikilla.
Kosmologi voi epäillä, että universumi muuttuisi putkimaisemmaksi kun tarkoitetaan pitkittymisellä, jos kaikki on kolmeulotteista myös käsitteet.
Vihdin pitkittyminen tarkoittaa kansalaisten raivossa ottaa varas kiinni hinnalla millä hyvänsä. Siitä saisi vahvan karikatyyrin sokeista ihmisistä. Mitä jos ottaisi vain kiinni, mutta löisi turpaan ja päästäisi varkaan menemään, koska on saanut omaisuutensa takaisin. Miksi pitäisi alistaa varas poliiseille?
Poliisin pitkittyminen voisi näkyä siinä, jos poliisi ei ottanut käsirautoja myös ruumishuoneessa, koska pelkää kostoa. Hautaustoimisto taas ei voi ottaa käsirautoja jopa polttohautauksessa, koska pelkää poliiseja.
Missä vaiheessa kansalaiset ymmärtävät uhria? Koska yhteiskunta liikkuu älyttömyyteen, väärin ymmärtäväisyyteen, totuuden kieltämiseen ja riidan haluun. Jokainen tahtoo todistaa olevansa muita oikeampi. Osa väestöstä mielistelee virkavaltaa, isottelee lastentarhan lapsia, eikä todellakaan yritä perustaa yhteiskunnan totuuteen, koska ehkä perimältään eivät usko totuuteen tai eivät näe hyvin. He puolustavat rahaa ylitse kaiken, yli ihmisen hengen.
Ei kerrottu, että ottiko poliisi käsiraudat pois kun varas todettiin elottomaksi Vihdissä
Anonyymi-ap
3
228
Vastaukset 3
- Anonyymi
Aivan puuta heinää. Eduskunta on säätänyt pakkokeinolaissa, että jokainen saa ottaa varkaan kiinni, kun varas tavataan verekseltä. Jos kiinni otettu varas tekee vastarintaa saavat kiinni ottajat käyttää vastarinnan murtamiseksi sellaisia voimakeinoja, joita voidaan pitää tarpeellisina. Kiinnioton jälkeen varas on luovutettava poliisille.
- Anonyymi
Idiootit työnsi hesassa kyttäauton pois pikaratikan kiskoilta, olisivat jääneet kuvaamaan kun törmää :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212094Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko711090- 132928
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138710- 54636
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94617Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93565- 12557
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11553- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.43526- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 115466
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 58437
- 70435
- 41434