kasvattajista

onko muilla huonoja kokemuksia kasvattajista?itsellä alkoi suhde kasvattajan kanssa hyvin, mutta sitten kun tuli ilmi että häneltä ostamani kissa ei voikkaan olla näyttelyissä tai suvun jatkajana hän lopetti yhteyden pidon minuun kokonaan. Aluksi hän kyseli paljon kuulumisia ja oli yhteydessä minuun ja oli aidosti kiinnostunut miten kissamme pärjää. onko kasvattajat todellakin vain rahan ja maineen perässä? olen erittäin pettynyt kyseiseen kasvattajaan ja jos olisin ilkeä mainitsisin hänen kennelinsä tässä ja nyt, mutta niin ilkeä en kuitenkaan ole :) minulle itselle tämä kyseinen kissa on henki ja elämä, aivan sama vaikkei siitä koskaan näyttely kissaa tullutkaan, surkeaa kun kasvattaja ei jaa tätä iloa minun kanssani.
3214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oletko nyt aivan varma, että yhteydenpidon hiipuminen johtui juuri siitä, ettei kissastasi ollut näyttely-yksilöksi? Jos kasvatustoiminta on laajaa, voi kasvattajalla olla maailmalla monia kymmeniä pentuja, ja veisi paljon aikaa pitää jatkuvasti yhteyttä kaikkien niiden omistajiin. Aluksi on tietenkin tärkeää pitää yhteyttä ja varmistua siitä, että pennulla on uudessa kodissa kaikki kunnossa, mutta mielestäni on luonnollista, että myöhemmin yhteydenpito jää enemmän pennun omistajan harteille.

Äänestä

Oliko kissa sijoituksessa ja siksi aluksi yhteydenpito oli tiheämpää? Alussa oli varmasti paljonkin neuvottavaa.

On varmasti aivan luonnollista, että aluksi ollaan enemmän yhteyksissä, jotta kaikki kissanpennun ja omistajan välillä menisi alussa hyvin. Sittemmin kun asiat alkavat sujua yhteydenpito vähenee. Varmasti kunnon kasvattaja silloinkin vastailee, mutta varmasti tulee hieman karsittua ajanpuutteen vuoksi, jos asiaa ei oikein ole. Kasvattajalla on myös oma elämänsä töineen harrastuksensa lisäksi. Aikaa vievät myös muut kasvatit, uudet pennut, kasvatustyö näyttelyineen jne..

Kuten muutenkin meissä ihmisissä myös kasvattajissa on eronsa. Toiset ovat vastuullisempia kuin toiset, valitettavasti. Toiset panostavat kuulumisten vaihtamiseen enemmän kuin toiset jne. Siksi onkin hyvin tärkeää kissaa hankkiessa koittaa tutustua kasvattajaan ja miettiä haluaako lemmikin juuri häneltä, sillä suhde kasvattajaan kestää parhaimmillaan koko lemmikkin eliniän ja usein senkin jälkeen. Paljon on kiinni ihan henkilökemiastakin, kaikilla ei vain synkkaa ilman että kummassakaan osapuolessa, myyjässä tai ostajassa olisi sinällään mitään vikaa. Meitä ihmisiä vain on hyvin monenlaisia ja kasvattajatkin ovat ihmisiä. ;)

Kannattaa rehellisesti ottaa asia puheeksi kasvattajan kanssa, jos todella tunnet ettet ole ansaitsemaasi ja luvattua tukea saanut uuden perheenjäsenesi kanssa. Tukea ongelmatilanteissa saat myös kissayhdistyksistä ja jos on kyse todella kasvattajan rikkomuksesta, niin aiheesta kannattaa tehdä ilmoitus kissaliittoon. Ensin kannattaa tosin miettiä onko kyse todella sellaisesta asiasta, josta ilmoitus on järkevää ja kohtuullista tehdä vai onko kyseessä vain oma pettymys siitä, että kasvattajalla van ei oikeasti ole aikaa vastailla jokaiseen kuulumiseen hetimiten.

Äänestä

siis onhan tässä jutussa paljon muttakin kuin että kasvattaja ei pidä minuun yhteyttä.......terveellä järjellä ajatellen uskon tilanteen johtuvan kasvattajan häpeästä kissaani kohtaan. muita samasta pentueesta olevia (jotka ovat mm käyneet näyttelyissä) pärjänneitä kissoja hän kyllä esittelee kotisivuillaan, mutta ei minun kissaani:(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pettynyt kirjoitti:

onko muilla huonoja kokemuksia kasvattajista?itsellä alkoi suhde kasvattajan kanssa hyvin, mutta sitten kun tuli ilmi että häneltä ostamani kissa ei voikkaan olla näyttelyissä tai suvun jatkajana hän lopetti yhteyden pidon minuun kokonaan. Aluksi hän kyseli paljon kuulumisia ja oli yhteydessä minuun ja oli aidosti kiinnostunut miten kissamme pärjää. onko kasvattajat todellakin vain rahan ja maineen perässä? olen erittäin pettynyt kyseiseen kasvattajaan ja jos olisin ilkeä mainitsisin hänen kennelinsä tässä ja nyt, mutta niin ilkeä en kuitenkaan ole :) minulle itselle tämä kyseinen kissa on henki ja elämä, aivan sama vaikkei siitä koskaan näyttely kissaa tullutkaan, surkeaa kun kasvattaja ei jaa tätä iloa minun kanssani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu