Minulla mökki, 3m x 4,5m. Se jo niin huonossa kunnossa hirsiltään ettei ole oikein järkeä alkaa remontoimaan.
Uutta en saa rakentaa mutta vanhaa saan korjata.
Mietin että en voi purkaa vanhaa pois ja rakentaa uutta tilalle joten suunnitelma A.
Teen mökin ympärille melkein ulkoseiniin kiinni uuden rungon. Runko tulee perinteisesti irtokivien varaan, maapohja pelkkää kiveä, ainoastaan pieni sammalmatto.
Kun olen vanhan rakennuksen ympärille saanut kolme seinän rungot pystyyn niin levytän ne tuulensuojalevyillä. Seuraavana puran vanhan rakennuksen pois ja sitten runko ristimittaan tarkasti ja kattp päälle.
Näin uteliaat silmät eivät välttämättä tajua että vanha rakennus purettiin.
Näettekö tässä rakentamisessa mitään ongelmaa.
Vanhan mökin korjaus
Anonyymi-ap
4
147
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö kellään moisesta kokemusta? Ei taida olla, no rakennan noin kävi miten kävi.
- Anonyymi
Ota kunnon vakuutus mökillesi ja tuikkaa tuli nurkan alle, niin saat uuden kunnon mökin itsellesi tilalle!
T. Arska Luopioisista.- Anonyymi
En saa vakuutusta koska ei ole missään kiinteistö rekisterissä eikä muuallakaan.
- Anonyymi
Onko mökki miten näkyvillä ? Jos ei, pura pois ja rakenna uusi samankokoinen tai vähän isompi. Ketään ei oikeasti kiinnosta, kunhan vain et herätä huomiota liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1615164
- 114168
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka513665Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032925Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv792678Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62058- 441455
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121318Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos611221Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4041212