Minulla mökki, 3m x 4,5m. Se jo niin huonossa kunnossa hirsiltään ettei ole oikein järkeä alkaa remontoimaan.
Uutta en saa rakentaa mutta vanhaa saan korjata.
Mietin että en voi purkaa vanhaa pois ja rakentaa uutta tilalle joten suunnitelma A.
Teen mökin ympärille melkein ulkoseiniin kiinni uuden rungon. Runko tulee perinteisesti irtokivien varaan, maapohja pelkkää kiveä, ainoastaan pieni sammalmatto.
Kun olen vanhan rakennuksen ympärille saanut kolme seinän rungot pystyyn niin levytän ne tuulensuojalevyillä. Seuraavana puran vanhan rakennuksen pois ja sitten runko ristimittaan tarkasti ja kattp päälle.
Näin uteliaat silmät eivät välttämättä tajua että vanha rakennus purettiin.
Näettekö tässä rakentamisessa mitään ongelmaa.
Vanhan mökin korjaus
Anonyymi-ap
4
128
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö kellään moisesta kokemusta? Ei taida olla, no rakennan noin kävi miten kävi.
- Anonyymi
Ota kunnon vakuutus mökillesi ja tuikkaa tuli nurkan alle, niin saat uuden kunnon mökin itsellesi tilalle!
T. Arska Luopioisista.- Anonyymi
En saa vakuutusta koska ei ole missään kiinteistö rekisterissä eikä muuallakaan.
- Anonyymi
Onko mökki miten näkyvillä ? Jos ei, pura pois ja rakenna uusi samankokoinen tai vähän isompi. Ketään ei oikeasti kiinnosta, kunhan vain et herätä huomiota liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073566Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133276Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632509Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92155Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411970Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61878Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401698- 901581
- 721143
- 741130