Tutkimus maahanmuuttajien kotoutuksesta

Anonyymi-ap

Uusi tutkittu tieto paljastaa Suomi onnistunut kotouttamisessa erinomaisesti, vastoin kuin maahanmuuton vastustajien puheet osoittaa.

https://yle.fi/a/74-20184855

24

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      en klikkaa mutta kysesssä on ylen agendajournalisiten sossu-uutiset
      niillä nyt on tulipreseessä kun syövät median rahat
      ja muu media kärsii läskipresylen pröystäillessä laiskoina

      • Anonyymi

        Niin et klikkaa vaan jatkat höpöttämässä ” sossu- uutisista kuten sinunlaisesi tekevät. Eiole mitään sossu uutisia ainoastaan uuråtisia ja tilastot eri maiden tilanteesta näissä asioiss? Varmaan vaikea elää kun on niin mustavalkoinen luonne.


    • Anonyymi

      Propagandaa. Yle kertoo mitä se käsketään kertoa. Täysin korruptoitunut tiedotusväline.

      • Anonyymi

        Perhanan Persut komentaa jo yleäkin😁


    • Anonyymi

      Asioilla tuppaa monenlaisia vaikutuksia, talous rempallaan johtuu jostain, ilman muuta kotoutuksella vaikutus kokonaiskuvaan, mikään ei ole täydellistä. Kymmenen vuotta sitten ja sen jälkeenkin pääsi haitta maahanmuuttoa tapahtumaan.
      Menneisiin ei kannata tuijottaa kun valikoimme tulevia tulijoita, vaikka tulijat olisi kuinka hyvän laatuisia osaajia on heidätkin kotoutettava.

      • Puolueeton tutkimus ei ole kaikkien mieleen, sama se kun esitetään tutkittua tietoa taloudestamme. Hallitus yrittää esittää vain positiivisia uutisia mutta joutuu alisistumaan lopulta faktoihin, opposition tehtävä on aina ollut oikaista niitä.
        Siitä ei päästä mihinkään Suomi tulee tarvitsemaan tulevaisuudessa aina maahanmuuttoa, kun pidämme huolen ettemme laske sellaisia tulijoita joista ei ole hyötyä. Pisteytys jota nytkin tapahtuu on oltava entistä tarkempaa, hyväksymme tarpeeseen liittyvää harkintaa. Ilman kotoutusta epäonnistumme useimmiten, kotoutuksesta huolimatta voi tapahtua epäonnistumisia.
        Suomessa vain puolue vastustaa maahanmuuttoa ideologisista syistä, kaikki muut puolueet suhtautuu maahanmuuttoon myönteisesti, on hyvä käyttää tervettä järkeä.

        Kannatan jatkossakin tehdään tutkimusta vaikka maahanmuutosta niin ei yllätyksiä.


      • Anonyymi
        Pertikki kirjoitti:

        Puolueeton tutkimus ei ole kaikkien mieleen, sama se kun esitetään tutkittua tietoa taloudestamme. Hallitus yrittää esittää vain positiivisia uutisia mutta joutuu alisistumaan lopulta faktoihin, opposition tehtävä on aina ollut oikaista niitä.
        Siitä ei päästä mihinkään Suomi tulee tarvitsemaan tulevaisuudessa aina maahanmuuttoa, kun pidämme huolen ettemme laske sellaisia tulijoita joista ei ole hyötyä. Pisteytys jota nytkin tapahtuu on oltava entistä tarkempaa, hyväksymme tarpeeseen liittyvää harkintaa. Ilman kotoutusta epäonnistumme useimmiten, kotoutuksesta huolimatta voi tapahtua epäonnistumisia.
        Suomessa vain puolue vastustaa maahanmuuttoa ideologisista syistä, kaikki muut puolueet suhtautuu maahanmuuttoon myönteisesti, on hyvä käyttää tervettä järkeä.

        Kannatan jatkossakin tehdään tutkimusta vaikka maahanmuutosta niin ei yllätyksiä.

        ei tarvitse maahanmuuttoa Suomi yhtään
        puhut lööperiä

        halpatöitä ei ole, kukaan ei Suomessa osta maahanmuuttajan palveluksia
        kun niiden palkkataso on suomalainen

        asia on loppuun käsitelty

        vielä vähän ahtaajia ja muuta häirikköjä ajetaan tekoälyllä ja satamatekniikalla
        ulos työttömyyteen ja posti lopetetaan ja ravintolat ja bensiiniaseamat
        niin homma alkaa olla taputeltu


    • Anonyymi

      Suvakkien YLE tutkimus. Puutaheinää.

      • Anonyymi

        Eu on kuusessa tutkimusvalheittensa kanssa ja juuri sen takia
        Trump pystyy kyykyttämään EU-maita

        USA ajaa maahanmuuttajat pois ja on maailman johtava teknologia-tiedemaa
        JOSSA EI OPISKELLA ESASAARISTEN johdolla mustalaisten ihmisarvoa ja eikä
        pekkahimasstella
        eikä matut pyöri jaloissa vaan ne on työnnetty meksikoon jne


    • Anonyymi

      Posti lopetetaan bensiinasemat samoin ravintolat
      ahtaajat työttömyyteen satamatekniikalla
      ...

      tarvitaan tietty pienydinvoimasuunnittelijoita kvanttitietokoneaa
      matkailualan robottiteknologiaa informaatioinsinöörejä

      mutta ehdottomasti ei koneinsinöörejä joiden todistukset vain ovat jääneet kotiin
      mitään halpatöitä eikä palveluja ei tulevaisuudessa ole
      kukaan ei omalla rahalla mene syömään nepalilaiseen ravintolaan
      nykyisellä henkilökuntapalkalla

      vaan remontit ja ruoat tehdään kotona

    • Maahanmuutto on totista totta, josta voi puhua kun se on tullut osaksi yhteiskuntaa, seuraava sukupolvi ja sitä seuraava kokee kulttuurisen murroksen. Kun maahanmuuttajat ovat tasavertaisia jo määrällisesti jossain vaiheessa huonon syntyvyyden takia. Suomihan tyhjentyisi Suomalaisista ensi vuosisadalla ilman maahanmuuttoa. Tapahtuva muutos monikulttuurisessa yhteiskunnassa tapahtuu sulautumista, Suomalaisuus ei välttämättä häviä, ihon väri on ehkä tummenpi, ihmiset käyvät kesämökeillään, harrastavat paljolti samaa mitä nykyään.
      Suomi on muuttunut sadassa vuodessa, seuraavassa sadassa vuodessa muutos on väistämätön vai eikö puolue uskalla nähdä tulevaisuutta mahdollisuutena.

      • Anonyymi

        "....eikö puolue uskalla nähdä tulevaisuutta mahdollisuutena."

        PS-puolue näkee maahanmuuttajan v a i n mahdollisuutena ansaita leipänsä
        rasismilla, kun eivät muuhun pysty.


    • Anonyymi

      On ala-arvoista, että RASISTIPERSUT haluavat aina luoda vääristeltyä
      huonoa kuvaa maahanmuuttajista.

      Maahanmuuttajien kotouttaminen on onnistunut Suomessa paremmin kuin
      EU:ssa keskimäärin.

      Tänään julkaistun selvityksen mukaan Suomi on Ruotsin jälkeen kakkosena Kolmanneksi sijoittuu Portugali.

      Kärkikolmikon maat saavat kaikki yli 80 pistettä. EU:n keskiarvo on 54 pistettä.

      Pysyvässä oleskelussa Suomen tulos on EU:n korkein. Koulutuksessa Suomi on toiseksi paras.

    • Anonyymi

      Uutisessa viitattu Migration Integration Policy Index ei käytä kotoutumisen mittareina esimerkiksi maahanmuuttajien työllistymistä, maksettujen verojen määrää, kielen osaamista, rikollisuutta, koulutusastetta tai toisen sukupolven maahanmuuttajien pärjäämistä.

      Tämän sijaan "kotoutumisen" mittareina käytetään tekijöitä, kuten kansalaisuuden saannin helppoutta, syrjinnän vastaisia toimia, maahanmuuttajien eritystarpeiden huomiointia opetuksessa, perheenyhdistämisen helppoutta, maahanmuuttajien erityistarpeiden huomioimista terveydenhoidossa, maahanmuuttajien pääsyä työmarkkinoille, pysyvän oleskeluluvan saannin helppoutta ja mahdollisuutta osallistua poliittiseen päätöksentekoon.

      Viitattu indeksi ei siis mittaa maahanmuuttajan ominaisuuksia vaan sitä, miten yhteiskunta suhtautuu maahanmuuttoon. Suomi on siis kärkisijoilla "kotoutumisessa", jos mittarina käytetään sitä, miten paljon maahanmuuttajia paapotaan.

      • Kyse on siitä mitä vaadimme maahanmuuttajilta, millä perusteella yritykset saavat heitä palkata, päättäjät määrää laatimalla ehtoja. Jos päätämme ettemme ota yhtään vastaan maahanmuuttajia se on sitten siinä, jos meillä olisi syntyvyys tasapainossa olisi tilanne ihanteellinen.


      • Anonyymi
        Pertikki kirjoitti:

        Kyse on siitä mitä vaadimme maahanmuuttajilta, millä perusteella yritykset saavat heitä palkata, päättäjät määrää laatimalla ehtoja. Jos päätämme ettemme ota yhtään vastaan maahanmuuttajia se on sitten siinä, jos meillä olisi syntyvyys tasapainossa olisi tilanne ihanteellinen.

        Laita se "Asiantuntija löi luvut pöytään" viidenkymmenen kerran...
        Hahah...


    • Anonyymi

      Kuten jo aiemmin todettu pelkkää puutaheinää tuokin "tutkimus" kuten ne aina ovat erään kansanosan/viirautuneiden tekeminä.
      Eivät näe metsää puilta.

    • Anonyymi

      Täyttä soopaa kotoutuminen Euroopan ulkopuolisilta tulijoilta Afrikasta ja Lähi-idästä.

    • Aivan varma ettei hallitus estä tarveharkintaista työperäistä maahanmuuttoa.

      • Anonyymi

        moni kulttuurinen kieliä osaamaton koluja kämätön pertikki tarvitsee mahanmuuttajia
        typeräisiä tai ilman


      • Anonyymi kirjoitti:

        moni kulttuurinen kieliä osaamaton koluja kämätön pertikki tarvitsee mahanmuuttajia
        typeräisiä tai ilman

        Minä en tarvitse yhtään maahanmuuttajaa, persujen elinehto on maahanmuuttajat, mistä puhuitte jos maahanmuutto loppuisi.


    • Anonyymi

      Puhut kaliumkarbonaattia.

    • Potaskaa, jaa, tarkastelen yhteiskunnallisesti mitä Suomi tarvitsee, tarvitsee ennen kaikkea työtä se ratkaisee talouden, Että tulonjako on oikeudenmukaista. Rikkaus ja yrittäminen on voimavara, he tarvitsevat työtä tekeviä kuin päin vastoin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe