Jäitä hattuun

Nyt on hyvä hetki laittaa kiristyvässä kansainvälisessä turvallisuustilanteessa kaikilla jäitä hattuun. Hosumalla ei asiat parane. Kyllä ne droonien lennättäjätkin jää ennenpitkää kiinni.
17845
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Suomen armeija ei kykene vastaamaan Venäjän uhkaan, valitettavasti niin se vaan on ja joka muuta uskoo, valehtelee itselleen. Nato on joukko maita, jotka eivät oikeasti tiedä omia vastuitaan. Yhdysvallat ei lähetä poikiaan ja tyttöjään Suomeen kuolemaan, joten se kortti on pois laskuista. No Ruotsin "pitkätukat" saattavat tulla apuun ja heti tuli paljon turvallisempi olo.
Näitä on turha spekuloida, kun näemme Tanskan lentokentillä jatkuvasti drooneja, joita kukaan ei saa tuhottua eikä edes selville mistä tulevat ja minne menevät
Tosin ovat Zelenskyin porukan lähettämiä eskalaatio drooneja ja ehkä tarkoituksella ei haluta kertoa tätä julkisuuteen

Äänestä
  • Venäjältä viestittelet.

    Äänestä

  • Olet ryssää kannattava kommunisti!!!!!!!!!

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Olet ryssää kannattava kommunisti!!!!!!!!!

    Nyt on aika aloittaa rintamalinjojen varustaminen. Antaisko NATO siihen rahaa? Suomen työttömyys päättyy yhdessä yössä. Ja mamut sekä entiset suomalaiset veljeytyvät kaivuutöissä.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Nyt on aika aloittaa rintamalinjojen varustaminen. Antaisko NATO siihen rahaa? Suomen työttömyys päättyy yhdessä yössä. Ja mamut sekä entiset suomalaiset veljeytyvät kaivuutöissä.

    ...no tuossa oli jo jotain ... varmasti hymyilyttää koko ehtoon ja kaikkia .. että matut kaivuu- tai yleensä töissä .. siis muuta kuin kauppaamassa pikku pussukoitaan ...

    Äänestä

  • ...milloin palasit sieltä Tanskan maalta ? Huomasikkos mikä siellä oli sitä mätää josta jo Shakespeare siinä Hamletissaan kertoi +

    Äänestä

Presidentti saisi hieman hillitä vaahtoamistaan maailmalla,löytää vielä ennenpitkää puheensa edessään?

Äänestä

Ei venäjällä ilman ydinaseen käyttöä ole mitään mahdollisuutta Suomea vastaan nyt. Uraliin mennään, jos halutaan.

Äänestä
  • ...et viitsisi trollata , mokoma .. ruplapalkalla saa toki kirjoitella mutta jos nyt jatkossa vain niillä omilla puustaimillasi ja oman maasi palstoille , kiitos ...

    Äänestä

  • Voihan vetelä, miten viisasta.

    Äänestä

On se melkoinen tapaus tuo USA.
Se on rahoittanut myös IRAn terroristijärjestöä.
Kouluttanut mm Isisin terroristit ja muiden maiden terroristijärjestöjä saattaakseen näiden emämaat kaaokseen ja vallankumoukseen..
Kun CIA meni Afganistaniin, sen maan huumetuotanto räjähti kasvuun..

Äänestä

On pää jäissä ja housuihinkin laitettu jäitä varmuuden vuoksi 👍

Äänestä

Tämä dronejuttu on kyllä typerintä, mitä on nähty aikoihin fb-faktanväärentäjiltä.
Kattotuolit jäi pystyyn, mutta pellit lähti ja suuri osa tiiliseinää parin kilon stryroksiliidoksin törmäyksessä.

Äänestä

Ukrainassa on 'kadonnut' lähes puoli miljoonaa asetta sodan alkamisen jälkeen.
Ukrainalaisen Opendatabotin mukaan viime vuoden aikana kadonneiden tai varastettujen aseiden määrä on lähes kaksinkertaistunut – 270 900:sta 491 400:aan (syyskuu 2024 - syyskuu 2025).
Useimmin kadonneita aseita ovat rynnäkkökiväärit (149 000, 1/3 kokonaismäärästä) ja metsästyskiväärit (135 000). Myös Makarov-pistoolit (21 000), karbiinit, traumaattiset aseet ja kaasuaseet katoavat.
Ulkomaisten aseiden osuus on 58 % ja kotimaisten 17 %. Loput 25 % on alkuperältään tuntematonta.
Eniten aseita 'katoaa' Kiovassa (78 500), Donetskin alueella (72 200), Nikolaevin ja Kiovan alueeilla (kumpikin 50 100) sekä Zaporižžjan alueella (36 900).
Aserekisteriä päivitetään päivittäin, ja siihen lisätään uusia merkintöjä ja poistetaan takavarikoituja aseita. Virallisesti varastetuiksi ilmoitettuja aseita on vain 6%.
On selvää sodan alkamisesta lähtien, että Ukrainan sodan loputtua näistä aseista seuraa ennennäkemättömiä ongelmia Eurooppaan.
Niitä myydään rikollisjärjestöille ja jengeille. Traumatisoituneet sotilaat säilyttävät niitä itsellään ja salakuljettavat länteen. Ne päätyvät nuorison, huumekauppiaiden, rosvojen ja ties kenen käsiin.
Tätä sotaa tulee seuraamaan suurimittainen väkivallan aalto koko EU:n alueelle ja se pakottaa myös poliisin ja turvallisuusviranomaiset aseistautumaan. raskaasti.
Entä tavalliset ihmiset, me kansalaiset? Pitäisikö heillä olla oikeus hankkia virallisia aseita suojakseen ja itsepuolustuksekseen? Tietysti, koska mehän olemme aseet Ukrainaan vieneet ja mahdollistaneet tämän kaiken.
Tällaisen maailman me nyt sitten loimme. Onnea vaan.

Äänestä
  • ..on hänellä huolet .. vaan sehän helpottaa kun valtio kerää kaikki aseet ja astalot suomalaisilta ..

    Äänestä

Joku neropatti on keksinyt, että Venäjä suorittaa vakoilua Suomessa. Suomi on Naton (Venäjän vihollinen) jäsen ja ryhtynyt hankkimaan entistä enemmän aseita. Suomi aseistaa Venäjän vihollista Ukrainaa. Suomi on antanut USA:lle15 sotilastukikohtaa, joihin USA saa tuoda mitä tahansa aseita, eikä Suomella ole lupaa sitä tarkistaa. MIKSI IHMEESSÄ VENÄJÄ EI VAKOILISI TÄLLAISTA MAATA??

Äänestä
  • Aina se on vakoillut. Ei mitään uutta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt on hyvä hetki laittaa kiristyvässä kansainvälisessä turvallisuustilanteessa kaikilla jäitä hattuun. Hosumalla ei asiat parane. Kyllä ne droonien lennättäjätkin jää ennenpitkää kiinni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu