FamilyTree DNA:sta My Heritageen

Anonyymi-ap

Kun tuo FTDNA ei enää anna lisäillä sivuillaan mitään sukupuuhun, vaan ohjaa menemään My Heritageen, niin kysyisin, onko My Heritage todella ilmainen meillekään FTDNA:n käyttäjille?

Siellä FTDNA:n sivulla on linkki, josta pääsee täyttämään kirjautumistietoja, sinne My Heritageen mennäkseen. Kysytään mm. nimeä, sähköpostiosoitetta yms.

Haluaisin kyllä käyttää ja tarvittaessa täydentää sukupuutani, johon siellä FTDNA:ssa aika paljon nimiä esivanhemmista laitoinkin. Nyt se kaikki onkin sitten enää mahdollista vain kirjautumalla My Heritageen.
En kuitenkaan haluaisi joutua miksikään rahastettavaksi, enkä maksaa sukupuuni käytöstä, koska jo testeistä FTDNA:lle maksaessani, maksoin samalla sukupuuni teosta ja käytöstä. Se kuului silloin samaan pakettiin. Kaikki muutokset ja huononnukset ovatkin tulleet liittymiseni jälkeen.
Silloin kun liityin, tuli niitä etäserkkutietojakin jatkuvasti, mutta enää ei ole tullut vuosiin ensimmäistäkään. Ei kyllä uskoisi, että enää vuosiin yksikään ihminen ei ole tehnyt sitä Finder-testiä. Mutta siltä se nyt vaikuttaa. Onko nekin jo siirretty johonkin My Heritageen?
Kaikkien näiden huononnusten tuloksena on vain tullut käsitys, että huijareiden kynsiin on jouduttu.

2

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Johtuuko siitä että MyHeritage on israelilainen yritys

      • Anonyymi

        Siitä MyHeritagesta ja sen kotipaikasta en tiedä, mutta olen liittynyt FamilyTreeDNA:han, maksanut sinne ja niillä tiedoilla ja lupauksilla, joita silloin liittyessäni antoivat.
        En olisi uskonut, että ne tuollaiseen mielestäni rikollisuuteen menevään sortuvat. Ei ole luottamista tuollaisenkaan yrityksen myynti- ja markkinointipuheisiin.
        Tämä on jokseenkin sama, kuin ostaisin auton ja jonkin ajan kuluttua myyjän toimesta autosta haettaisiin moottori ja pyörät pois. Autossa voisi edelleen olla ja istua, mutta sillä ei enää pääsisi mihinkään. Näin se nyt on tämän FamilyTreeDNA:n kanssakin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      371
      11864
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      42
      3537
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      80
      3116
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      112
      2858
    5. 93
      2720
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      57
      2566
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2476
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      275
      2354
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1501
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1488
    Aihe