Kun tuo FTDNA ei enää anna lisäillä sivuillaan mitään sukupuuhun, vaan ohjaa menemään My Heritageen, niin kysyisin, onko My Heritage todella ilmainen meillekään FTDNA:n käyttäjille?
Siellä FTDNA:n sivulla on linkki, josta pääsee täyttämään kirjautumistietoja, sinne My Heritageen mennäkseen. Kysytään mm. nimeä, sähköpostiosoitetta yms.
Haluaisin kyllä käyttää ja tarvittaessa täydentää sukupuutani, johon siellä FTDNA:ssa aika paljon nimiä esivanhemmista laitoinkin. Nyt se kaikki onkin sitten enää mahdollista vain kirjautumalla My Heritageen.
En kuitenkaan haluaisi joutua miksikään rahastettavaksi, enkä maksaa sukupuuni käytöstä, koska jo testeistä FTDNA:lle maksaessani, maksoin samalla sukupuuni teosta ja käytöstä. Se kuului silloin samaan pakettiin. Kaikki muutokset ja huononnukset ovatkin tulleet liittymiseni jälkeen.
Silloin kun liityin, tuli niitä etäserkkutietojakin jatkuvasti, mutta enää ei ole tullut vuosiin ensimmäistäkään. Ei kyllä uskoisi, että enää vuosiin yksikään ihminen ei ole tehnyt sitä Finder-testiä. Mutta siltä se nyt vaikuttaa. Onko nekin jo siirretty johonkin My Heritageen?
Kaikkien näiden huononnusten tuloksena on vain tullut käsitys, että huijareiden kynsiin on jouduttu.
FamilyTree DNA:sta My Heritageen
3
319
Vastaukset 3
- Anonyymi
Johtuuko siitä että MyHeritage on israelilainen yritys
- Anonyymi
Siitä MyHeritagesta ja sen kotipaikasta en tiedä, mutta olen liittynyt FamilyTreeDNA:han, maksanut sinne ja niillä tiedoilla ja lupauksilla, joita silloin liittyessäni antoivat.
En olisi uskonut, että ne tuollaiseen mielestäni rikollisuuteen menevään sortuvat. Ei ole luottamista tuollaisenkaan yrityksen myynti- ja markkinointipuheisiin.
Tämä on jokseenkin sama, kuin ostaisin auton ja jonkin ajan kuluttua myyjän toimesta autosta haettaisiin moottori ja pyörät pois. Autossa voisi edelleen olla ja istua, mutta sillä ei enää pääsisi mihinkään. Näin se nyt on tämän FamilyTreeDNA:n kanssakin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132396Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371413Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha640986- 106983
- 71952
- 48865
- 96859
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31676