Puolanka on sisäsiittoisuuden, mädän kuntapolitiikan, eläinrääkkäyksen, jne. takia elinkelvoton kunta. Olen ajatellut savusaunani lauteilla, että Puolanka tulisi jakaa naapurikuntien kesken eli rajansiirtoja on tehtävä. Aiemmin on rajoja siirrelty raudalla ja verellä, mutta toivottavasti puolankalaiset älyävät edes sen, että niiden parastahan tässä vain ajatellaan. Eli rauhallisissa aikeissa tämä esittämäni muutos on toteutettavissa.
- Paltamo voisi liittää itseensä Törmänmäen seudun.
- Ristijärvelle kuuluisi Kotila, Hoikanvaara ja Nalkin seutu
- Suomussalmi miehittäköön Suolijärven, Joukokylän jne.
- Hyrynsalmelle kuuluu itä-puolasta esim. Rasin seutu
Pudasjärveläiset ja utajärveläiset tapelkoot lopuista. Puolankalan kirkonkylää kyläläisineen tuskin kukaan haluaa. Valtio voisi tulla apuun ja maksaa sen ottajalle olioineen vaikkapa 20 miljoonaa.
Puolanka on pilkottava
6
726
Vastaukset
- Anonyymi
Helpoin konsti olisi ostaa parille ammattivalittajalle asunnot esim. Pudasjärveltä.
- Anonyymi
Onko ne pari ammattivalittajaa vastanneet tähän asti puolangan syntyvyydestä ja sisäsiittoisuusongelmasta? Jos ovat niin poismuutto voi tosiaan auttaa asiassa. Mistä uusia sonneja tilalle näiden parin tilalle? Kongo, Somalimaa, jne. voisivat olla hyviä vaihtoehtoja.
- Anonyymi
Halvallapa saisi velkaa, mutta ei kiitos.
- Anonyymi
Ennen liittymishommia puolanka tulee demilitarisoida. Liikaa on pyssynheiluttajia puolangalla. En usko, että em. toimeen tarvitaan Natoa. Naapurikunnista kerättävät rauhanturvaajat hoitanevat homman.
- Anonyymi
Valittajat karkotettava vähintäänkin Rranualle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1842679Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 64921
- 67894
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20800Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait237797Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708