Unilääkkeiden käytön lopettamisesta

Nesha

Olen käyttänyt monta vuotta psyykenlääkkeitä. Kaikista muista lääkkeistä olen päässyt eroon , mutta nukahtamislääkkeitä käytän edelleen säännöllisesti. Tiedän että niihin on kehittynyt riippuvuus, mutta luulen että pahin on psyykkinen riippuvuus. Elämä on nyt ihan kohdallaan ja haluan yrittää lopettaa niiden käytön.
Olisikin kiva tietää kuinka kauan on ihmisillä keskimäärin kestänyt kunnes oma luonnollinen unirytmi on palautunut?

18

8950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama täällä

      Mietin samaa miten lopettaisin...joka ilta yksi imovane.Muuten EN nuku,lääkäri sanoi että jos annos ei nouse ,ei haittaa vaikka syön loppu elämäni.Silti mietin et miten voisi lopettaa..

      • riippuvuus

        Mitä sen on väliä vaikka ottaa tarpeen vaatiessa (eimielellään joka yöksi)unilääkkeen jos saa niillä edes jotenkin nukutuksi,on kokemusta.En itse saa nukuttua jos en ota pari imovanea tai luotaislääkettä viikossa.Tuskin sitä niin helposti tulee riippuvaiseksi.Parempi nukkua unilääkkeillä kun ei nuku juuri ollenkaan.Terveisiä sinulle tv.mummu


      • :o)

        Olen syönyt imovanea vasta 4kk mutta jo nyt mietin miten niistä pääsee eroon... Kun se uni EI tosiaan tule ilman. Oon vasta 27v eikä oikeen huvita ajatella että loppu elämän söis imovanea vaikka se ei vaarallista olisikaan... :( Kiva kuitenkin tietää etten ole ainut imovanen "uhri"


    • miulla

      auttoi jotenkin pääsemään Tenoxeista eroon ku mielialalääkettä (cipralex) aloin syömään..Jotenkin se uni alko tulemaan paremmin kun mielikin oli parempi...mutta edelleen kyllä kärsin toisinaan uniongelmista, joten en ehkä ole ihan paras vastaamaan tähän..

    • pääsin irti

      Mä söin yli 3v Stella 10mg nukahtamislääkkeitä ja välillä jopa 3 tabua illalla. Kysyin lääkäriltä miten pääsen eroon ja vähensin ensin 1/ilta viikon verran sitten puolikas tokalla viikolla ja kolmas viikko ilman. Valvoin ja tärisin silti lähes viikon ja kärsin pelkotiloista mutta sitten tuli vihdoin oikea uni ja nyt nukun 8t yössä putkeen, joka yö ja tunnen olevani kuin uusi ihminen.

      • luottamusta

        Samoin, leikkasin pillerin puoliksi ja sitten sen puolikkaankin puoliksi. Paljon hitaammassa tahdissa, ehkä noin kuukauden välein. Sitten kun nukuin sillä neljänneksellä, aloin luottaa siihen että pärjään ilmankin ja niin siinä sitten kävikin.


      • riinukarkki
        luottamusta kirjoitti:

        Samoin, leikkasin pillerin puoliksi ja sitten sen puolikkaankin puoliksi. Paljon hitaammassa tahdissa, ehkä noin kuukauden välein. Sitten kun nukuin sillä neljänneksellä, aloin luottaa siihen että pärjään ilmankin ja niin siinä sitten kävikin.

        Itse olen käyttänyt 3 vuotta unilääkkeitä, zopinox,zolpidem myös kokeillut liutaa erilaisia rauhoittavia/psykoosilääkkeitä ja vaihdellen sitä ennen vuoden nukahtamislääkkeitä.
        Olen yrittänyt olla ilman nyt vaikka esim. 3 päivää, eli valvonut 3 yötä liikunta ja miljoonat poppakonstit kokeiltu. Lääkäreiltä ei vastauksia tulevaisuuden unilääkkeiden käytöstä.
        Joskus olen päättänyt olla viikonkin ilman jolloin en ole jaksanut enää 4 valvotun yön jälkeen valvoa vaan joutunut käyttämään alkoholia. (Vaikka ennen sitä valvoi viikkojakin, nyt parikin yötä tuntuu).
        Olen myös puolitellut annoksia jne jolloin lääkkeet eivät ole enää edes toimineet.
        Onko lopettaminen ollut mahdollista onko kellään kokemuksia näin pahasta unettomuudesta, olen kärsinyt univaikeuksista niin kauan kuin muistan, tod.näk alkaneet 6-vuotiaana?
        Opiskelu pitäisi aloittaa ja vähän kauhistuttaa, olen kokeillut kaikki mah. lääkkeet kai niitä pitää vain loppuikä vaihdella peräjälkeen, että saa edes jotain vaikutusta?


    • Waa maa

      Minäkin yritän lopettaa. Olen kesän ajan yrittänyt pärjätä puolikkaalla (Stilnoct, Zolpidem)ja nyt aion koettaa puolikkaan puolikasta jonkin aikaa.

      En muuten varmaan lopettaisikaan, mutta jossain vaiheessa aion yrittää raskautta, eikä raskaana ole suotavaa käyttää tällaisia lääkkeitä.

      Ja toisaalta tietysti kiinnostaa, olisiko mahdollista nukkua ilman lääkkeitä. En ole niin moneen vuoteen voinut.

    • vierailija11

      Minäkin käytin kaikkia unilääkkeitä kunnes teho meni. Nyt viikko ilman, nukun kyllä mutta pätkittäin ja on vähän mieli matalalla mutta yritän jaksaa.

    • huumemummo

      Olen käyttänyt Imovanea 7,5 mg 1.5 iltaisin vuodesta 1997. Reseptissä jonka lääkäri uusii lukee, että unettomuuden lyhytaikaiseen hoitoon. Lyhytaikaisesta unettomuudesta kohdallani ei ole enää kyllä kysymys. Tästä olen lääkärin kanssa keskustellut johon lääkäri on sanonut, että parempi nukkua kuin valvoa kivun kanssa. Lisäksi määräsi Temgesic 0,2 mg tarvittaessa läpilyöntikipuihin ja Panadol forte 1 g 3 tablettia vuorokaudessa jatkuvaan käyttöön kivun "ennaltaehkäisyyn". Näillä pitäisi mennä eteenpäin.

    • lampaita laskien

      Olen kärsinyt unettomuudesta (nukahtamisvaikeudet) yli 20 vuotta. Nyt olen ollut ilman unilääkkeitä n. 1.5 vuotta, eikä mitään "normaalia unirytmiä" ole vieläkään löytynyt. Valvon aamuyöhön saakka. Onneksi edes sitten saan unta. Väsyttävää ja turhauttavaa tämä on ja mielessä on käynyt, pitäisikö aloittaa suosiolla lääkkeiden käyttö, kun annostus ei kuitenkaan itselläni nouse. Pelkään vain mahdollisia unilääkkeiden pitkäaikaiskäytön seurauksia, tosin saattaa olla, että ne seuraukset ovat jo tulleet jos ovat tullakseen.

      • ????

        Oletko kokeillut seuraavia apuja;
        - melatoniini
        - tryptofaani
        - teaniini ?


    • Toivon kipinä

      Olen käyttänyt nukahtamis lääkettä vuosia ja nyt yritän päästä niistä eroon. En ole koskaan ottanut kerralla yhtä tablettia enempää mutta toleranssi tuli Imovaniin ensi kerran viime keväänä. Usein pärjäsin vajaallakin tabletilla sain nukuttua,mutta sitten se seinä tuli kerralla vastaan. Valvoin jonkun yön aina välillä taistellen kuntokin huononi kun ei saanut nukuttua ja sain kovan flunssan. Sain toisenlaisia unitablettia kevään korvalla Zopiklon 7.5 mg puolikas rupesi auttamaan mukavasti ,ei tarvinnut lisätä annosta ennenkuin syksyllä piti ottaa puolikkaasta vielä puolikas. Sitten tammikuussa tuli yhtä äkkiä taas täysi toppi kerralla. Valvoin 10 päivää melkein putkeen joskus otin pienen palan Zopilonia ei juurikaan ollut apua.Otin lääkäriin yhteyttä käski ottaa koko tabletin viikon ajan että saan univelat pois ja sitten pikku hiljaa vähentää annosta.En olisi halunnut alkaa kovalla kuurilla koska aikmukseni on päästä eroon unitableteista mutta sain univelat ainakin väheneenjanyt yritän piemmällä annoksella pikku hiljaa päästä eroon kokonaan mutta eise helppoa tunnu olevan,mulla kun vielä on diabetes vaivanani ollut jo 20 vuotta. Olisin kiitollinen jos jollakin olisi vielä hyviä neuvoja antaa tähän minun taisteluuni unitablettia vastaan. Mitään "piristeitä" en ole koskaan käyttänyt vain näihin olen jäänyt " koukkuun".

    • Tässä vinkki;

      Lue kirja;
      Stefan Borg; "Irti unilääkkeistä ja rauhoittavista aineista"

      En tiedä voiko ostaa enää, ehkä jostakin aktikvariaateista tai jostakin. Kirjastoissa on.
      Kirja on selkein opas psykkelääkkeistä vierottautumiseen. Itse käytin tuota, lisäksi oli fiksu sairaanhoitaja avustamassa asiassa. Lääkärirosvot eivät suostuneet, katsovat vaan pitkään. Vaikka kyse oli vain unilääkkeistä. Tuon kirjan kirjoittaja on lääkäri. Ja vaikka on tukea, vierottautuminen vaatii sinniä. Mulla kesti vierotus muistaakseni ehkäpä vuoden, enkä ollut käyttänyt unimyrkkyjä kuin vajaan vuoden epäsäännöllisesti. Nuo myrkyt pilaavat herkästi ihmise elimistöä, prkele. Ei lääketehtaiden juoksupojat, lekurit, puhu siitä mitään.
      Lisäksi kun jötin nuo myrkyt pois, otin samanaikaisesti käyttöön luontaistuotteita yrityksen ja erehdyksen kautta. Minulle sopivat luontaistuotteet ovat melatoniini, kauranversouute. Välillä olis myös teaniini ja jopa tryptofaani, mutta nyt vain nuo ensinmainitut ja niistäkin säännöllisesti melatoniini, pitkävaikutteinen n. 3-4mg.

      Jos olis energiaa ja tietämystä haastaisin monta lekuria oikeuteen (vaikka niistä osa on tuttuja), koska ne prkeleet eivät varoittaneet että nuo unimyrkyt tuhoavat elimistön oman unimekanismin.
      Olen todella vihainen tuolle paskasakille.

      • Lisäys;

      • Anonyymi00016

        Juu ei mitään mahdollisuutta päästä eroon ilman menehtymistä, lääkärit tappaa näillä lääkkeillä potilaansa. Ei löydy mistään yhtään näiden lääkkeiden käyttäjiä jotka ovat päässeet niistä eroon. Korvat suhisten totaalisen unettomana kipuineen kuolema taitaa korjata. Selvisin eturauhassyövästä mutta en rauhoittavien lopetuksesta. Tarina on tosi, kiitos Jyväskylä terveystalo ja JS.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Juu ei mitään mahdollisuutta päästä eroon ilman menehtymistä, lääkärit tappaa näillä lääkkeillä potilaansa. Ei löydy mistään yhtään näiden lääkkeiden käyttäjiä jotka ovat päässeet niistä eroon. Korvat suhisten totaalisen unettomana kipuineen kuolema taitaa korjata. Selvisin eturauhassyövästä mutta en rauhoittavien lopetuksesta. Tarina on tosi, kiitos Jyväskylä terveystalo ja JS.

        Mitä rauhottavia olet syönyt ja miten olet niitä vähentänyt ja todennut ettet voi olla ilman?


    • Anonyymi00018

      Plasebo valmisteet ovat ihan yhtä toimivia ilman haittavaikutuksia eli käytännössä riittää kun ihminen uskoo niistä olevan apua. Ainoa ongelma on, että potilas ei saa olla tästä plasebosta tietoinen. Silloin kun lääketestauksessa käytetään plaseboa 87 % plasebolääkkeitä saaneista kokee saaneensa hyötyä niistä. Varsinaisesta lääkkeistä hyötyneiden prosenttiosuuksia näissä tutkimuksissa ei yleensä ilmoiteta nehän voivat olla pienempiä jopa haittavaikutusten takia, niin lääketehtaiden etu ei tue niiden ilmoittamista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      139
      3336
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      82
      2930
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      2401
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      41
      2310
    5. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2215
    6. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      26
      2153
    7. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      145
      2096
    8. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1486
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1383
    10. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      137
      1070
    Aihe