Sunnuntaivieras

Anonyymi-ap

11

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eki puhui ristikoiden laatimisesta paperille.

      12-13 tuuman laitteella on minusta erittäin näppärää hahmotella ristikkoa. Vihjeiden paikan voi merkitä ja poistaa nopeammin kuin paperilla. Voi luoda kokeilukerroksia, joista epäonnistuneet vain poistaa. Ainakin minä koen toiminnan paljon helpompana kuin paperin käytön.

    • Anonyymi

      Matkalla 12-13 tuuman tablet-laite siihen kuuluvan kynän kanssa on todella näppärä peli (laitteeseen saa tarvittaessa ostettua näppäimistön).



      Matkalaadintaan 12-13 tuuman laite soveltuu hyvin. Alla muutamia vinkkejä.

      Tee useita ristikkopohjia, ja ota käyttöön jokin niistä hahmotteluun. Ota valokuva, ja käsittele se ja sen jälkeen ota ristikkoon. Jos luo ratkaisulauseet, mutta kuva on väärän kokoinen, sitä voi omassa kerroksessaan skaalata juuri ristikkoon sopivaksi. Matkalla siis voi kuvan kanssa näppärästi hahmotella ristikon. Piirrosohjelmalta se kyllä pitää siirtää muuhun ohjelmaan, sillä ruutujen poisto ei piirrosohjelmassa toimi julkaistavaan ristikkoon riittävän siistinä - harrastuskäyttöön riittävän tason kyllä saa.

      12-13 laite painaa reilut puolisen kiloa, joten se ei ole mikään suuri taakka ja laite hoitaa näppäimistön kanssa läppärin virkaa - läppärin saa jättää kotiin. Halutun laitteen saa iOS, Android ja Windows-alustoille.

    • Anonyymi

      Ekin uran ajalta kaikkein mieleisin lempivihje on ollut KARIKATYYRi, johon vastaussana on HEHKUVA.

      Näyttäisi olevan vuonna 2022 Ratkojiin laitettuna tällaisen vihjeen ratkaisusana.

      • Anonyymi

        Ekillä on piilishenkisiä vihjeitä aika paljon, mutta on niitä muillakin. Henk. koht. pidän sellaisista.


      • Anonyymi
        UUSI

        No ei aivan, vaan huuhaata panit nyt sekaan. Vuokilan mainitsema vihje päinvastoin oli HEHKUVA (tai itse arvelisin, että ehkä kahdelle riville tavuviivalla jaettu HEH-KUVA) ja vastaus KARIKATYYRI.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei aivan, vaan huuhaata panit nyt sekaan. Vuokilan mainitsema vihje päinvastoin oli HEHKUVA (tai itse arvelisin, että ehkä kahdelle riville tavuviivalla jaettu HEH-KUVA) ja vastaus KARIKATYYRI.

        AI:n luoma teksti Ekin puheesta.

        "Vastaus oli karikatyyri ja mä laitoin siihen vihjeeksi, että hehkuva.  

        Se oli hauska kuva.  

        Hehkuva viittaa siihen, että se on jotain, joka hehkuu.  

        Se olikin hauska kuva.  "


    • Anonyymi
      UUSI

      Eki sanoi "ratkoo tabletin näytöllä" eli toi esille, että heitäkin on.

    • Anonyymi
      UUSI

      Tiedoksi yrittää taas innokkaasti osallistua Sanarisin keskusteluihin. On käsittämätöntä käytöstä.

    • Anonyymi
      UUSI

      Yritin löytää ohjelman, jolla saa puheen tekstiksi. Ne on yleensä maksullisia. Yksi teki ilmaiseksi, mutta vain kahdeksan minuuttia. Voin laittaa esille.

      • Anonyymi
        UUSI

        Sain kasattua kolmesta palasta. Kysyin Yleltä, voinko julkaista.


      • Anonyymi
        UUSI
        Anonyymi kirjoitti:

        Sain kasattua kolmesta palasta. Kysyin Yleltä, voinko julkaista.

        Joku saisi koota sinun parhaat tekstisi yhteen ja julkaista ne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe