Subbari uuteen autoon - integroitu soitin..

Kari:

Uuteen Nissan Primeraan pitäisi saada subfoofer kytkettyä. Autossa on integroitu cd-soitin, joten rca-liitäntä puuttuu. Soitinta en ala kyllä vaihtamaan, vaikka mp3 soittimen haluaisinkin.

Miten subin saisi parhaiten asennetuksi, kun ei linjatason ulostuloa ole? Tiedän, että myynnissä on rca-muuntimia, jotka muuttaa kaiutinlähdön linjatasoiseksi. Voisinko siis kytkeä muuntimen takakaiutinlähtöihin siten, että jätän kuitenkin ko. johdot kiinni kaiuttimiin haaroittamalla siitä johdot rca-muuntimelle?

Liikkeessä oli myynnissä infinityn aktiivisubfoofer, jossa käsittääkseni on sisäänmeno suoraan kaiutinjohdoille? Tähän en käsittääkseni tarvisi muunninta ollenkaan, vaan subissa oleva vahvari muuttaisi kaiutinulostulon linjatasoiseksi? Jostain luin juttua, ettei tämä toimi niin hyvin kuin tuo rca-muunnin. Kenelläkään kokemuksia?

Kysyin autohuollosta, että saanko subfooferin kytkettyä autoon jos käytän tuota kaiutinliitäntä-linjatason rca-muunninta. Liike sanoi, ettei se muka onnistu ja käski unohtaa koko jutun? Miksi ei onnistuisi? Voisiko sitten olla, että teho ei ole tarpeeksi korkea kaiutinliittimissä, että saadaan muuntimella aikaan tarpeeksi suuri linjatason signaali?

Mielipiteenne Infinity Basslink X aktiivisubwooferista?
http://www.infinitysystems.com/caraudio/product.aspx?ProdId='BASSLINK'&Ser=BSL&Cat=PSU

Olisiko parempi vaihtoehto esim
JBL BTX-250 2X10" AKTIIVISUBWOOFER, 100W RMS
http://www.autostudio.fi/?page=tuotteet&tuote=1596

Mistä kannattaisi herätevirta ottaa vahvistimelle? En haluasi alata kovin mielelläni purkamaan koelautaa, joten mikä olisi mahdollisimman helppo ratkaisu?

6

16425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • makela

      ittelläni oli joskus PELTOAUTOSSA sellanen rca muunnin. ei se paras ratkasu kyllä oo et parempi olis suoraan rca johto soittimen takaa. niistä kaiutin johtojen sisäänmenosta mulla ei oo kokemuksia.
      mut jos sä otat sen muuntimen kanssa ni ei sitä kannata käytössä olevien kaiuttimien johdoista ottaa. tulee tehohäviö sille kajarille. enkä ite oo noitten aktiivisubien kannattaja, ni en lähe arvioimaan noita vaihtoehtoja.



      elikkä jos sulla ei oo ylimäärästä johtoo, mikä ei mee kajarille ni ÄLÄ käytä sitä muunninta.

      ite oon herätteen tehny sillai että, kun sulla meneee vahvarin virtakaapeli taakse, ni sieltä normaali kajari johto sisustuksen alta kuskin penkin viereen ja siihen katkasia. eli johdon toinen säie on virtakaapelissa ja toinen vahvarissa ja katkasiasta sä saat sen päälle tai pois.
      ja pikku vinkki ku johdotat autoas. laita virtakaapeli eri puolelta autoa ku kaiutin- tai rca-johdot. jos et ni tulee luultavasti häiriöitä.

      • joo

        ei siitä mitään häiriöitä tuu kun on tarpeeksi laadukkaat johdot mutta suositeltavaa toki on vetää eri puolilta.


    • Wilburi

      Asennutin omaan uuteen autooni samalla periaatteella Hifimestasta hankitun Blaupunktin aktiivisubbarin. Asennus maksoi 90 €, joten helpoimmalla pääset, kun viet liikkeeseen, niin ei tarvitse asennuksien kanssa taistella. Ja samassa ajassa ehtii töissä tienata vastaavan summan kuin mitä asennukseen itseltä menee. Samaan hintaan subbarin kanssa sain myös laadukkaat johdot. Kannattaa siis tingata.

      • joo

        Onko Hifimestalla asennuspalvelukin? Enpä tiennykään? Ei edes kauheen pahan hintanen:)
        Taino, jos ajattelee sitä niin et subbarin kiinnitys ja kytkeminen 90e niin sitten, menny varmaan 30min koko touhussa...
        Iso raha opsikelijalle!:)


    • subbari

      Itse laittelin juuri omaan autooni vastaavan satsin, kiinni -05 olevaan integroituun soittimeen.

      Eli tarvitse sen RCA-muuntimen, koska ainakaan itselläni ei toiminut vahvistimen kaiutinsisäänmenot häiriöittä. Ja voit kytkeä sen takakajareiden kanssa rinnan, koska takakajareille äänen voimakkuuden heikkeneminen ei ole niin väliksi stereokuvan kannalta. Itse tein juuri näin. Nyt myydessäsi autoa, nappaat vaan haarasta RCA johdot irti, eikä mitään tarvitse kytkeä uudestaan.

      Jos et halua purkaa soitinta auki (ja ottaa natinoita omaksesi), niin kaikki onnistuu varmasti ilmankin sitä. Takakaiuttimilta haaroitus vahvistimelle, heräte esim. savukkeen sytyttimestä, joka toimii vain silloin kun mankkakin toimii. Näin et tarvitse herätteeseen edes sulaketta, koska savukkeensytytin on jo suojattu. Virtajohdot akulta vaan esim. lämmittimen sisähaarasta ja maa autosta jostain läheltä (paikkoja verhoilun alla).

    • Onko kellään tietoa löytyykö sen integroidun soittimen takaa linjalähtöä subbarille/onko ylipäätään mitenkään mahdollista rakentaa siihen aktiivi subbaria?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3250
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1640
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      96
      1488
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1399
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1276
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1198
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1029
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      52
      855
    Aihe