Olin kaksi päivää metsäkanajahdissa. Lauantaina aamupäivästä istuin suon laidassa ja ylhäällä oli metsäautotie noin 100m päässä.
Kuulin kun paikalle tuli auto, ovet avautui ja musiikki soi lujaa. Äänistä päätellen nuoria miehiä ainakin kolme.
Auton ovet kolahti kiinni ja nuoret miehet äänekkäästi jutellen kävelivät lyhyen matkan tietä pitkin. Kuului kohta kaksi laukausta, heti pian perään kolme lisää. Sitten kuului askeleet takaisin autolla ja ovet kävi ja auto lähti pois.
Tuli ilta, edelleen olin passissa mutta lähempänä tietä pienellä kukkulalla.
Kuulin kuinka auton renkaat rapisi soratiellä, auto lähestyi hyvin hitaasti ryömien.
Avolava. Ikkunat oli auki ja yksi kaveri oli lavalla haulikon kanssa. Mielessäni kävi jo soitto 112 mutta ajattelin ettei sinne korpeen poliisit eikä rajavartiolaitos ehdi.
Auto jatkoi kulkuaan hyvin hitaasti ja painui mäkeä alaspäin ja kiipesi taas ylämäkeen.
Päätin että ilmoitan laukauksella että täällä on muitakin. Ammuin haulikolla yhden panoksen. Laukauksen kaiku kun katosi niin luulin kuinka auto pysähtyi ja ovi lompsahti ja auto lähti reippaasti jatkamaan matkaa.
Hyvin tehosi merkkilaukaukseni😊
Olen 64 vuotias metsästäjä ja näin kyllä punaista siinä vaiheessa kun auto tuli kohdalle ja näin että yksi seisoo lavalla haulikon kanssa! Ei mitään moraalia nykyään. Kyseessä oli Metsähallituksen maat.
Nykypäivän metsästystä
9
205
Vastaukset
- Anonyymi
Tuotahan se nykyajan metsästys on kanalintujahti sorateillä aamuisin ja iltaisin autoa apuna käyttäen.
- Anonyymi
Olihan näky kun yksi seisoo avolavan hytin takana haulikon kanssa.
Kyllä sais Metsähallituksen mailla ahkerammin valvoa erävalvojat miten siellä metsästetään.
Hyvin harvoin näkee enää sitä tyhmiä että otetaan eväät reppuun ja lähdetään päiväksi kiertelemään alueelle. Tosin nuo Metsähallituksen useat maa-alueet kuokittu kaivinkoneella sellaiseksi murrokseksi ettei siellä helppo ole liikkua mutta soiden laitoja mukava kierrellä. Viime syksynä törmäsin eräällä Metsähallituksen alueella metsästäjän joka reppu selässä haulikon kanssa liikkui. Kyseessä oli vanha mies, noin 70v. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olihan näky kun yksi seisoo avolavan hytin takana haulikon kanssa.
Kyllä sais Metsähallituksen mailla ahkerammin valvoa erävalvojat miten siellä metsästetään.
Hyvin harvoin näkee enää sitä tyhmiä että otetaan eväät reppuun ja lähdetään päiväksi kiertelemään alueelle. Tosin nuo Metsähallituksen useat maa-alueet kuokittu kaivinkoneella sellaiseksi murrokseksi ettei siellä helppo ole liikkua mutta soiden laitoja mukava kierrellä. Viime syksynä törmäsin eräällä Metsähallituksen alueella metsästäjän joka reppu selässä haulikon kanssa liikkui. Kyseessä oli vanha mies, noin 70v....siis.."sitä tyyliä...." Eikä tyhmiä..
- Anonyymi
Herra metsästyksen vastustaja lähti sitten tällaisella trollilla liikkeelle. xD
Vastaat sitten lisäksi omaan trolliisi ja peukutat kommenttiasi tutulla rekatulla susinikilläsi. xD
Säälittävyyden huippu. xD xD - Anonyymi
Hyi helevetti mitä porukkaa täällä on ! Autoilla tullaan kun karhuja pelätään. Pimeässä liikutaan kun rosvot.
- Anonyymi
Jospa ne tahtookin samalla keikalla nopean itsemurhan.
- Anonyymi00010
Ilta paranee chatin avulla ❤️ Tsekkaa täältä https://Lisa.hoty.lat/Lisa#/?/?/byb1hgv2s
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1127969Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4007133Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804444Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294179Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022598Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332335- 1002299
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps202019Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11887Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11870